ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от valyo »

Понеже се очертава следващите 2 седмици не само да не пиша но и да не чета форума си позволявам още едно мнение тук.
Продължавам да се чудя къде е огромната ми грешка при третирането с ОК, която провокира гневната реакция на ван Бастен.
Не вярвам че става въпрос за този < 1% по-висока концентрация на разтвора. Все пак това не е препарат към който има привикване на акара. От друга страна това със сигурност не е леталан доза за пчелите, поне мойте.
Въпреки че не знам относителното тегло на кристалите ОК спрямо водата отказвам да приема че е опасно да ги изсипвам във вода. Не съм забелязал опасни пръски или помирисал изпарения когато приготвям разтвора.
Не ми се вярва колегата химик да има и възражения по начина на въвеждане на разтвора във пчелното семейство - все пак 20 мл на 4 междурамия са точно според предписанието , но с малко по-висока концентрация на ОК.
За пряко вредно въздействие на ОК върху пчелите знам че пречи на храненето им - преценен риск, който след експерименти съм намерил пренебрежимо малък.
Отказъл съм се от метода с опушване.

Дали не е просто защото аз съм го писал, а колегата има някакви проблеми с мене? Ако е така NP - ще се "дистанцирам" от форума, за да може да провокирам "четенето" на новите колеги. Щом това е начина.

И една критика и от моя страна - хубаво, казъл си не е така. Ами кажи на хората как е. Инак какво се получава ?

В заключение искам да кажа на всички решили да третират с ОК да не ползват 4.4% концентрация, а такава каквато прочетат или разберат че трябва да бъде. В предишни мнения няколко пъти съм отговарял как се третира с ОК и винаги съм цитирал "препоръчаните" дози, без "творчество". Запазвам за себе си причините да повиша малко концентрацията.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от OVanBASTEN »

valyo написа:Понеже се очертава следващите 2 седмици не само да не пиша но и да не чета форума си позволявам още едно мнение тук.
Продължавам да се чудя къде е огромната ми грешка при третирането с ОК, която провокира гневната реакция на ван Бастен.
Не вярвам че става въпрос за този < 1% по-висока концентрация на разтвора. Все пак това не е препарат към който има привикване на акара. От друга страна това със сигурност не е леталан доза за пчелите, поне мойте.
Въпреки че не знам относителното тегло на кристалите ОК спрямо водата отказвам да приема че е опасно да ги изсипвам във вода. Не съм забелязал опасни пръски или помирисал изпарения когато приготвям разтвора.
Не ми се вярва колегата химик да има и възражения по начина на въвеждане на разтвора във пчелното семейство - все пак 20 мл на 4 междурамия са точно според предписанието , но с малко по-висока концентрация на ОК.
За пряко вредно въздействие на ОК върху пчелите знам че пречи на храненето им - преценен риск, който след експерименти съм намерил пренебрежимо малък.
Отказъл съм се от метода с опушване.

Дали не е просто защото аз съм го писал, а колегата има някакви проблеми с мене? Ако е така NP - ще се "дистанцирам" от форума, за да може да провокирам "четенето" на новите колеги. Щом това е начина.

И една критика и от моя страна - хубаво, казъл си не е така. Ами кажи на хората как е. Инак какво се получава ?

В заключение искам да кажа на всички решили да третират с ОК да не ползват 4.4% концентрация, а такава каквато прочетат или разберат че трябва да бъде. В предишни мнения няколко пъти съм отговарял как се третира с ОК и винаги съм цитирал "препоръчаните" дози, без "творчество". Запазвам за себе си причините да повиша малко концентрацията.
Ако прочетеш, а пък най-добре и да разбереш на какъв принцип действа оксаловата к-на няма да я разтваряш във вода, а в това което трябва - захарен сироп 1:1.
Надявам се, че следващите 2 седмици мненията във форума ще се променят качествено - за сметка на количеството!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от valyo »

Ааааааа благодаря - най-сетне нещо конкретно. И къде го пише това "задължително" изискване? Тук във форума ли? Извинявай. Прочетеното във форума задължително сверявам с друг източник преди да ползвам.

Ако не си чувал за третиране с вода вместо сироп - съжалявам.

И аз се надявам да се подобрят мненията - ще ги изчета с внимание след 2 седмици и ще търся особено настоятелно ценния принос с който ОванБастен ще е доприневъл за това.

Честно си отговори на въпроса - ако допуснем че си прав за сиропа. Кой от четящите форума те е разбрал къде ми е грешката? Особено от тези за които това би било най-важно , а именно новите и търсещите сега инфо? И така както си го написал не е ли много по-вероятно да ги откажеш ИЗОБЩО от ползването на ОК, просто оставяйки ги с впечатлението че цялата галимация е грешна и е къде къде по-добре да си ръгат по 4 лентички на ДБ .

Химик :)
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от georgi_an64 »

Ето няколко клипа в които може да се види как се приготвя и концентрацията на разтвора на ОК и начина на накапване http://www.youtube.com/watch?v=HNsYbjogaGM
http://www.youtube.com/watch?v=rV2cycUv ... C3DB213B2E
В интернет има толкова много клипове и информация за начина на третиране на пчелите с оксалова киселина - само е нужно желание и време да се потърси.

Някъде има и следната рецепта на приготвяне за накапване (но сега не успях да я намеря) :
600ml- вода
600гр - захар
35гр - оксалова киселина
накапване по 5ml на междурамие
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Aleksey »

georgi_an64 написа: Някъде има и следната рецепта на приготвяне за накапване (но сега не успях да я намеря) :
600ml- вода
600гр - захар
35гр - оксалова киселина
накапване по 5ml на междурамие
Тази рецепта е за получаване на точно 1 литър разтвор,но е объркана.35гр ОК се слага на 1литър,когато се използва чиста вода.Когато се използва захарен сироп 1/1 на 100гр сироп се слагат 4,5гр ОК.На 1 литър захарен сироп-45гр ОК.Освен това за получаване на 1л.захарен сироп 1/1,съотношението захар вода е 625млл вода и 625гр захар.
Преди да се започне накапване(третирането),най добре е да се проведе "тренировка" със спринцовката на самото накапване.Целта на "тренировката" е да се усети как излиза(дозира) течноста от спринцовката.Според мен по добре е да се накапва със игла на спринцовката.По този начин струята излиза по трудно,но по тънка и по точно се дозира. При зареждането на спринцовката се налага свалянето на иглата за по лесно зареждане.Всеки сам ще прецени кое(с или без игла) му е по лесно.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от зуница »

"щавелевую кислоту в виде 2%-ного водного раствора, приготовленного непосредственно перед обработкой на дистиллированной или кипяченой мягкой воде. Пчел опрыскивают с помощью мелкодисперсного аэрозольного распылителя. На обработку сота с пчелами расходуют 10—12 мл раствора. За сезон пчел обрабатывают 3— 4 раза. Первое лечение проводят весной, после облета пчел; при сильной степени поражения клещом обрабатывают пчел повторно через 12 дней. Летом, после отбора меда, проводят две обработки с интервалом 12 дней;"
"оксалова киселина в 2% воден разтвор, приготвен непосредствено преди началото на лечението с дестилирана или варено мека вода. Пчелите се пръскат с фин спрей аерозол. Обработката на пчелна пита с пчелите консумират 10-12 мл разтвор. По време на сезона на пчелите лекувани с 3 - 4 пъти. Първото третиране се извършва през пролетта, след прелитане на пчелите, със силна степен на увреждане се лекува с пчелни акари отново след 12 дни. През лятото, след избора на мед, прекарате две третирания през интервал от 12 дни"
На този адрес "http://farmnambe1.ru/pchel/pch.himobrabotka.html" руснаците препоръчват така да се прави.Превода е на Google.Има известна разлика с общото мнение до момента.Ползва се почти 2 пъти по-ниска концентрация и 2 пъти по-вече третирания.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
klarinet
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 11:51 pm
Местоположение: Botevgrad

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от klarinet »

Здравейте, Не искам да се правя на много компетентен ( защото не съм ) просто ще споделя моят скромен опит. Преди години третирах пчелите само с ленти след това 2 години освен лентите един познат пчелар ( за това не мога да кажа концентрацията на разтвора ) ми даваше разтвор вода и оксалова киселина и с една спринцовка пръсках между питите (беше ми казал по колко мл. за пита с пчели е необходимо), но миналата година ми умря един кошер ( може и да е бил слаб.. беше на около 5 пити ). тази година третирах всички кошери само с оксалова киселина, но я изпарявах с една стъкленица. третирах ги 2 пъти ( за по - сигурно) това което ми направи впечатление. Държа да отбележа, че не мога да се нарека пчелар, защото гледам пчели едва от 6 години. Но до сега не бях виждал толкова много умрял акар от който и да било метод до момента. Ефекта при изпарената киселина беше почети мигновен. Другото което ми направи впечатление е кошерите след презимуването. За първа година във всички кошери има по няколко пити пълни с мед. Да тази година съм зазимил кошерите може би с малко повече мед от минали години, но пък и зимата беше пъти по - студена. студове от -14 до -27 и то в продължение на повече от 20 дена. Честно казано от трите метода за третиране.. според мен най - ефективен е чрез изпаряване. Разбира се чрез изпаряване съм пробвал само тази година, но това са ми първите впечатления.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от nikberk »

klarinet написа:Честно казано от трите метода за третиране.. според мен най - ефективен е чрез изпаряване. Разбира се чрез изпаряване съм пробвал само тази година, но това са ми първите впечатления.
Браво!Добре дошъл! Открил си Америка!Добре си ги третирал ,но два пъти се третира през шест месеца с ОК. По кое време ги третира ? Най ефикасно е през ноември -декември ,при условие че няма пило! Според мен без да съм капацитет ,засега си на прав път.Поне за сега ,докато кърлежа и на това му не намери цаката .Такъв е живота !
klarinet
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 11:51 pm
Местоположение: Botevgrad

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от klarinet »

Третирах ги октомври месец ( около 15ти ) беше ме страх по - късно да не образуват кълбо и... да не стане по - лошо :(
Пламен Керчев
Мнения: 43
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 11:05 pm
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Пламен Керчев »

Някои ползвал ли е това.http://www.ebay.co.uk/itm/Oxalsaeure-Ve ... 6681294098
http://www.lyublenbee.alle.bg
Всичко е добре, когато завършва добре.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Dinko »

От къде да си купя изпарител на оксалова киселина ,
че като ги ръся им се вижда кисел разтвора ?
На 1 литър сироп слагам 20 гр оксалова киселина.
Пламен Керчев
Мнения: 43
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 11:05 pm
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Пламен Керчев »

Dinko написа:От къде да си купя изпарител на оксалова киселина ,
че като ги ръся им се вижда кисел разтвора ?
На 1 литър сироп слагам 20 гр оксалова киселина.
Отвори горният линк.
http://www.lyublenbee.alle.bg
Всичко е добре, когато завършва добре.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Dinko »

Благодаря не съм в час :oops:
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от valaz »

Пламен Керчев написа:Някои ползвал ли е това.http://www.ebay.co.uk/itm/Oxalsaeure-Ve ... 6681294098
Не съм го ползвал, но от пръв поглед ми се струва неудобен при кошери с голяма прилетна дъска, каквито имам няколко ДБ. Бутилката ще опре в прилетната дъска, а горещия въздух от горелката ще загрява и кошера. Едва ли ще го запали, но ще успее да му повреди боята. Да не говорим, ако кошера е от полистрол. Още веднъж подчертавам, че не съм го пробвал. Възможно е и да греша.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от genata_fi »

Dinko написа:От къде да си купя изпарител на оксалова киселина ,
че като ги ръся им се вижда кисел разтвора ?
На 1 литър сироп слагам 20 гр оксалова киселина.
Динко,
на изложението в Плевен ги продаваха. Вече има и представител в София, цената е 115 лв. В Сърбия бяха по 80 лв.
Можеш и да си направиш - със свещ подгряваща за дизелов двигател. Пораздзтърси се из нета, има инфо.
Иначе тези 20 гр ОК дето ги слагаш в сиропа, май не е най удачната доза. Навсякъде пише 35 грама на 1 линър вода или 75 грама на 1 литър сироп. Макар, че има и други мнения.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”