ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от TVB »

erolff написа:Здравейте колеги.
Направих си изпарител на оксалова киселина по подобие на колегата Диян Димитров.Вече имам 2 загинали семейства от акар,поради калпав Варотом и питането ми е дали мога да ги опуша в близките дни,при температура над 5 градуса.Колко време трябва да е над 5 градуса температурата и дали е проблем,че вечерта е студено.
Колега, без да се смятам за капацитет бих изчакал по-високи температури - моята логика е , че кълбото трябва да е по-разпуснато за да са активни пчелите и чрез вентилация да разсеят равномерно парите до всички точки. Мисля че оптималния температурен интервал е от 8 до 10 градуса. Но ако смяташ че положението с акара е сериозно - третирай сега, а след 2-3 седмици можеш да повториш с по 1 гр.
виж тук http://beehoneyportal.com/forum/viewtop ... 8&start=15 Желая успех.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от ivandespotov »

С оксалова киселина се третира чрез накапване САМО ВЕДНЪЖ В ГОДИНАТА!!!
erolff
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Май 25, 2009 12:28 pm
Местоположение: Крумовград

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от erolff »

ivandespotov написа:С оксалова киселина се третира чрез накапване САМО ВЕДНЪЖ В ГОДИНАТА!!!
Колега, мисля че ясно съм написал че ще ползвам изпарител, т.е мога многократно да ги третирам.
pdp
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Мар 11, 2006 10:09 pm
Местоположение: софия

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от pdp »

Съществуват два метода за борба с вароатозата чрез оксалова киселина:

- Чрез напръскване – 30 г. оксалова киселина – дехидрат се разтварят в 1л. вода. Питите се напръскват от двете страни с 3-4 ml от разтвора с пулверизатор. Този метод може да се използва само един път в годината, тъй като след намокрянето на пчелите те започват да се облизват и тази субстанция попада в стомаха им.

- Чрез изпаряване. Методът се прилага при температури на въздуха над 3° С и може да бъде използван при нужда няколко пъти в годината. Изпарителите биват два вида: електрически и меден, загряван с горелка.

Електрически изпарител на оксалова киселина

Изпарителят се състои от нагревател, метална планка, осигуряваща правилното положение на нагревателя в кошера, кабели и две щипки за захващане на полюсите на акумулатора. Принципът на работа с изпарителя е следния:

Поставят се кристалите на оксаловата киселина в изпарителя 2 гр.

Изпарителят се вкарва в прелката.

Уплътняват се входовете на кошера с мокри парцали.

Включва се изпарителят към акумулатора за 2-3 минути.

Охлажда се изпарителят, след което може да се използва за третиране на друг кошер.

Кошерът остава затворен още 10 мин.

Меден изпарител на оксалова киселина

Този изпарител можем да си изработим и сами от медни тръби. Принципът на работа е като при електрическия, но в този случай изпарителят е отвън кошера и нагряването става с пропанова горелка.

Принципът на работа е следния:

Поставят се 2-3 г оксалова киселина в изпарителя.

Поставя се горната част на изпарителя в прелката и се уплътняват входовете на кошера с мокри парцали.

Загрява се изпарителят с помощта на горелка 2-3 минути.

Изпарителят остава на входа на кошера още 3 минути

Изважда се изпарителят, охлажда се бързо в студена вода и може да се ползва за третиране на друг кошер.

6.Кошерът остава затворен още 7 минути.

В „Троямед” третирането на пчелните семейства срещу вароатозата беше извършено чрез меден изпарител по технологията описана по горе в периода от 3 до 10 октомври 2008г.

От в. Пчела и кошер
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Майка »

славов написа:може да се третира по три начина с оксалова киселина:1.с изпаряване 2.напръскване на питите -задължително се ползва маска която да предпазва от вдишване на течноста съдържаща оксаловата киселина и 3.накапване- от клипчетата в нета се вижда че пчеларите работещи по този начин са без маски.Киселината е опасна и при приемане от човек може да се получи увреждане на бъбреците!
Да, уврежда бъбреците, но имайки предвид малката концентрация, която се изполва, може би не е толкова опасно :roll: :?:
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от зуница »

Не е опасна ,особено ако се отнася за друг."И сто тояги на чуждо д... са малко"!Маската и очилата при работа с киселини не са неоправдан лукс.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Майка »

Във всеки случай да си напръскаш пчелите със спринцовка и да си направиш разтвора преди това едва ли е по-опасно от това да си изпереш килима с препарат за почистване на килими, който съдържа оксалова киселина без маска /преди на препаратите за почистване беше обозначено какво точно съдържат/?
Но като сме наясно с опасността да си ползваме предпазните средства!
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от зуница »

А как се правят разтворите на киселини? Киселината се сипва във вода или водата в киселината? Ако сбъркаме какъв е резултата?
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от valyo »

Оксаловата киселина се продава на кристалчета, така че трудно ще сбъркаш.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от зуница »

http://chimspectar.dir.bg/_files/5095256.pdf
Повече от горното не мога да предложа.Всеки сам решава как да работи.
(И как пулверизирате кристалчета без да правите разтвор?Разпрашаване на оксалова киселина?Ново е за мене,колега valyo) :)
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от valyo »

За 10 кошера с по 8 междурамия всеки :
Слагам електронната везна на масата.
На нея слагам вестник
Отмервам 18 грама, изсипвайки бавно по малко от пликчето с кристали на ОК
Наливам 400 мл топла вода в удобен за мен съд
Сипвам кристалите от вестника във водата
Бъркам

Отнасям съда при кошерите и със спринцовка изтеглям по 20 мл разтвор който разделям на 3-4 междурамия според броя пчели.
Късна есен и зима не правя сироп а само бистра водица. По рецепта трябва да ползвам 35 грама на 1000 мл вода или сироп (3.5% р-р), но това е пропорцията която аз използвам. Това се равнява на 35 гр на 800 мл или по-точно 43.75 гр на 1000 мл или 4.4 % р-р

Оксаловата киселина едва ли може да причини вреда ако се пипа с ръка- мисля че съм пипал многократно.
Все пак тя се съдържа в зеленчуци като зелето например.

Нищо не разпрашавам не знам от къде ти текна пък за това? Казах че е на кристали и трудно ще сбъкраш кое в кое (водата в киселината или киселината във водата) да налееш.
Верно че пиша с много грешки ама чак пък толкова грешно?
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от valyo »

Благодарение на сарказма на колегата "зуница" за който съм му благодарен в случая, се замислих и мисля че ще имам много по-добри резулати ако разпрашена оксалова киселина смеся с пудра захар и поръся питите. Имам една стара електрическа кафемелачка която би трябвало да свърши идеална работа за "разпрашаването". После мисля да смеся добре в съотношение 1:20 ок:пудра захар (5%) и с това да поръся питите.

И двете неща поотделно - ОК и пудра захар са използвани като средство з борбата с/у акара. Верно, всяко в различно годишно време.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от OVanBASTEN »

valyo написа:За 10 кошера с по 8 междурамия всеки :
Слагам електронната везна на масата.
На нея слагам вестник
Отмервам 18 грама, изсипвайки бавно по малко от пликчето с кристали на ОК
Наливам 400 мл топла вода в удобен за мен съд
Сипвам кристалите от вестника във водата
Бъркам

Отнасям съда при кошерите и със спринцовка изтеглям по 20 мл разтвор който разделям на 3-4 междурамия според броя пчели.
Късна есен и зима не правя сироп а само бистра водица. По рецепта трябва да ползвам 35 грама на 1000 мл вода или сироп (3.5% р-р), но това е пропорцията която аз използвам. Това се равнява на 35 гр на 800 мл или по-точно 43.75 гр на 1000 мл или 4.4 % р-р

Оксаловата киселина едва ли може да причини вреда ако се пипа с ръка- мисля че съм пипал многократно.
Все пак тя се съдържа в зеленчуци като зелето например.

Нищо не разпрашавам не знам от къде ти текна пък за това? Казах че е на кристали и трудно ще сбъкраш кое в кое (водата в киселината или киселината във водата) да налееш.
Верно че пиша с много грешки ама чак пък толкова грешно?
Ето тази рецепта на колегата ме кара да си мисля, че малко се чете, а много се пише!
Той или не е третирал до сега с ОК, или си е измислил някаква своя рецепта, за да бъде различен(както обикновено). НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ ТАЗИ АВАНГАРДНА РЕЦЕПТА!!!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от valyo »

ама разбира се - не я използвайте. Използвайте рецептата на Ван Бастен.

Поне съм обърнал внимание че препоръките са други и съм ги дал точно, надявам се. Всеки може да третира с "каноничния" р-р какъв е проблема.
Последно промяна от valyo на Пет Яну 13, 2012 5:10 pm, променено общо 1 път.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ОКСАЛОВАТА КИСЕЛИНА

Мнение от valyo »

Понеже си ми симпатичен - хвана ме в голяма издънка със сярната киселина, където съм много бос и цитирах по памет (грешно) долуписалия колега зуница и отделно имам слабост към холандски футболисти като ВанБастен, ВанХанегам са ми сред любимите, да ти кажа все пак. Чел съм, не във форума, а по книжки за изследван ефект на различни концетрации мравчена и оксалова киселина - поотделно разбира се и по различно време. Извода на авторите може да се резюмира че пчелите издържат "различни, непрецизни дози и процентност на разтвора". това важи в по-голяма степен за мравчената отколкото за оксаловата киселина.

Понеже стана дума за четене и оригиналност. Четейки д-р Гръчаров попаднах на наистина оригинална практика на един американец. Човека като извади последния мед юли месец, взима празните корпуси с пчелите в тях, кара ги на блзката река и ги издавя. Там е описано какви са му основанията. На това му се вика оригинален подход. А какво е оригиналното при мене не разбрах - МОЛЯ да ми го покажете.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”