Как да подобрим медоносната база?

Модератор: korradi

nikawr
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 9:01 am

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от nikawr »

колеги а какво ще кажете за това растение?
http://agrosaveti.com/bee-keeping/bee-a ... uniga.html
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от valyo »

nikawr написа:колеги а какво ще кажете за това растение?
http://agrosaveti.com/bee-keeping/bee-a ... uniga.html
Приятел, цяла тема има за бялата комунига. Много полезно медоносно и фуражно растение. Най-добре е разбира се да се сади за фураж в смесен посев със фии примерно. или в междуредия за зелено тоене а ползата за пчеларите да е "допълнителен бонус"
nikawr
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 9:01 am

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от nikawr »

ами да видях темата още преди да пусна поста, ама там никой не казва какъв ефект има като я е засял и дали е доволен, а и в тази тема има доста изписано за други растения, за които също има теми...
Доколкото разбирам темата е за всички медоносни. Така, че ако някой има конкретни впечатления да сподели, ако има желание разбира се ... :)
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от valyo »

nikawr написа:ами да видях темата още преди да пусна поста, ама там никой не казва какъв ефект има като я е засял и дали е доволен, а и в тази тема има доста изписано за други растения, за които също има теми...
Доколкото разбирам темата е за всички медоносни. Така, че ако някой има конкретни впечатления да сподели, ако има желание разбира се ... :)
За бялата комунига отдавна е доказано че е доста медоносна. Дори си спомням една комунистическа :) но много хубава след изстискването на идеологията книга - "Разораната целина". Там втора част Шолохов започва с кратко описание на степта и пишеше нещо подобно :
"В степта цъфтеше комунигата. Вятъра носеше медения и мирис до Гремячии Лог и той правеше неспокойни момите и не им даваше да спят ;)

Да ме извинява Шолохов, той го беше казъл много по-красиво отколкото аз си го спомням.
В специализираната литература Валентин Петков в"Медоносни растения и пчелната паша в България" обръща особено внимание на 3те комуниги ( едногодишна и двугодишна бяла и жълта). Спира се сериозно на бялата комунига (едногодишната) в наречения от него "цвето-нектарен контеийнер". Там препоръчва да се сее за фураж в смесен посев с фии и се цитират вече показаните добиви. И той обаче обръща внимание на факта че не е нито рентабилно нито рзумно използванто на земята за засяване на растения с единствена цел медопроизводството. Затова бялата комунига засадена за фураж или сено е с предимство пред Челядник-а например, който е по-медоносен но не става за фураж (има медицинско приложение обаче).

Доста ценно нейно качество е дългия и цъвтеж ако не се окоси или повторния такъв ако се коси.

Аз за себе си се чудя ако се засее смесено с бяла детелина, дали детелината няма да я задуши. Идеята е че
1) и 2те са медоносни
2) и двете могат да с косят за сено
3) комунигата е азотоотделяща ( в почвата ) а детелината наопаки -иска азот.
Чини ми се обаче че няма да се получи защото детелината е многогодишна и задушава всичко. Комунигата просто няма да успее да се засее, а моята идея е веднъж посята да я оставя да се самозасажда?

Вие как мислите?
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от valyo »

yuri написа:Детелината е бобово растение. А всички бобови обогатяват почвата с азот.
Ами Юри - сега съм в безпътица - кой авторитет да следвам. На плика със семената от детелина пише че трябва да се тори с азот! По-точно : "Детелина е ... бля бля бля ... растение. Корените и имат свойството да усвояват азота и това допринася за образуването на плътна зелена листа маса." :)
Мдаа - wiki-то обаче
http://en.wikipedia.org/wiki/Trifolium_repens
пише че детелината е важна съставка от тревните смески заради свойството и да преобразува атмосферния азот в амоняк чрез процес наречен "азотно фиксиране" ??? Така получения амоняк е задължителен за биосинтезата и подпомага другите треви от сместа - т.е. мога да съдя търговеца на семена за подвеждаща информация :)
Мерси Юри.
nikawr
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 9:01 am

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от nikawr »

"В степта цъфтеше комунигата. Вятъра носеше медения и мирис до Гремячии Лог и той правеше неспокойни момите и не им даваше да спят ;)


това ме уби ... :mrgreen: :twisted:
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от valyo »

nikawr написа:"В степта цъфтеше комунигата. Вятъра носеше медения и мирис до Гремячии Лог и той правеше неспокойни момите и не им даваше да спят ;)


това ме уби ... :mrgreen: :twisted:
Ти пък не се давай толкова лесно -ако от толкова малко умираш ....
На мен мисълта ми вчера беше че дори неизкушени от пчеларството хора свързват комунигата с мед.
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от Христо Христов »

valyo написа: Ами Юри - сега съм в безпътица - кой авторитет да следвам. На плика със семената от детелина пише че трябва да се тори с азот! По-точно : "Детелина е ... бля бля бля ... растение. Корените и имат свойството да усвояват азота и това допринася за образуването на плътна зелена листа маса." :)
На плика в текста е пропусната една дума, което води до объркване. Правилно би било "...да усвояват азота ОТ АТМОСФЕРАТА и това...".Така или иначе детелината си усвоява атмосферен азот и азотно торене при нея е напълно излишно.
Относно идеята ти да сееш смесено бяла детелина и комунига - не го прави, защото комунигата ще подтиска детелината.Има два вариетета бяла комунига - едната цъфти в годината на сеитба и е едногодишна, а другата първата година развива само листна розетка (но по-мощна от тази на детелината) а цъфти на втората година.Ако сееш комунига уточни от коя е , за да знаеш кого да очакваш цъфтеж.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от valyo »

Благодаря Христо. Моята е 2-годишна Melilotus officinalis albus или поне така казват тези от които купих семената. Не успях да си намеря семена от едногодишна - или поне не съм сигурен.
Последно промяна от valyo на Пон Яну 11, 2010 9:30 am, променено общо 1 път.
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от Христо Христов »

На мен ми стана интересно коя фирма предлага семена комунига и на каква цена?Ако не ти е проблем напиши ми.Института по фуражни култури може да имат едногодишна .http://www.ifc-pleven.org/
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от Boro »

Колега nikawr,
сега разбирате ли защо трябва да се пише в точната тема, защото ако си бяхте задали въпроса там, сега всичките тези отговори за комунигата щяха да са събрани на едно място.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от valyo »

Здравей Христо. Семена поръчах в малки количества от интернет :
http://www.b-and-t-world-seeds.com/cart ... &sref=4259



Те имат отделен списък с медоносни растения:
http://www.b-and-t-world-seeds.com/a1.a ... ds&list=45
plm
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 4:45 pm
Местоположение: Габрово-10 двумайчини фарар

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от plm »

valyo написа:
nikawr написа:колеги а какво ще кажете за това растение?
http://agrosaveti.com/bee-keeping/bee-a ... uniga.html
Приятел, цяла тема има за бялата комунига. Много полезно медоносно и фуражно растение. Най-добре е разбира се да се сади за фураж в смесен посев със фии примерно. или в междуредия за зелено тоене а ползата за пчеларите да е "допълнителен бонус"
Защо трябва да е в смесен посев ? Необходимо ли е?
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от valyo »

В смесен посев е за фураж. По-малко кумарин и по-добър фураж. Само за мед не си струва да се сее казват. Другото е че ако е не за фураж а за сено кумарина май силно намалява при сушенето и може и чист посев.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от valyo »

Сега погледнах Валентин Петков какво пише за "цвето-нектарния" конвейр. Той препоръчва комунигата да се сее :
1) С царевица -комунига 0.450 кг + царевица 2.8 кг на декар при 60 см междуредие. Сеят се в един и същи ред исе окопават междуредията. За силаж
2) Комунига 1 кг + фии 6.5 кг - за семе от фия
3) Самостоятелно, но се коси във фаза бутонизация. Така се отлага цъфтеза и се използва за сено -кумарин няма, той е в цвета.


Грах + комунигса също е цитирано.
Другото медоносно растение което може да се използва е фацелията. Цитирани са множество смеси с фацелия с много добри фуражни качества, както е при бялата комунига.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”