Как да подобрим медоносната база?

Модератор: korradi

plm
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 4:45 pm
Местоположение: Габрово-10 двумайчини фарар

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от plm »

Благодаря ти за отговора. Фацелията не ме устройва понеже съм в полупланинска област на бедна почва,а доколкото разбрах почвата за фацелията трябва да е хубава. Ако се сетиш някое подходящо растение за което могат да се намерят семена,казвай :) Търся за комунига ,обаче няма .Само на сайта който посочи ,но ти казваш ,че тя е двугодишна ,което значи че цъфти на всяка втора година ?
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от valyo »

И аз съм така, затова си взех комунига. Другото е
1) Бял маргарит - под кошерите има склон 3 метра висок, дълъг към 80 та по него;
2) Около кошерите бяла детелина;
3) Японска дюла
4) Лавандула
5) Лофант
6) Цветя- асклепиас , астри , летен люляк ( той си е храст де но е при цветята)
7) Над кошерите почва гора , преди нея по пустото ще слагам челядник и комунига, а в гората липа и акация. Ще им намеря място. Липа съм си извадил трийсетина самораслеци дребнолистна и сребролистна и мисля селото да го правя Лайпциг :)
8 ) От сортови семена взех исоп, риган и разни други и ще си намерят място по поляните.

9 ) Имам 2 фиданки еводия и още няколко тръгнаха от семка , , 2 софора , китайски мехурници. И на тях ще им намеря мястото
Другата или по-другата седмица ще отида в работен ден в горското да видя дали ще ми дадат разсад акация да бочкам до липите.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от valyo »

plm написа:Благодаря ти за отговора. Фацелията не ме устройва понеже съм в полупланинска област на бедна почва,а доколкото разбрах почвата за фацелията трябва да е хубава. Ако се сетиш някое подходящо растение за което могат да се намерят семена,казвай :) Търся за комунига ,обаче няма .Само на сайта който посочи ,но ти казваш ,че тя е двугодишна ,което значи че цъфти на всяка втора година ?
Когато се разсее добре очаквам да цъфти всяка година - агротехниката за нея казва, че ако се сади ноември ще цъфти на следващата година - ако се сади пролет - пропуска тази година. Като се отимат семена от нея с подходящо ежегодно разсаждане в началото мисля че няма проблем да цъфти всяка година.
malina68
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 12:13 am

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от malina68 »

valyo написа:
plm написа:Благодаря ти за отговора. Фацелията не ме устройва понеже съм в полупланинска област на бедна почва,а доколкото разбрах почвата за фацелията трябва да е хубава. Ако се сетиш някое подходящо растение за което могат да се намерят семена,казвай :) Търся за комунига ,обаче няма .Само на сайта който посочи ,но ти казваш ,че тя е двугодишна ,което значи че цъфти на всяка втора година ?
Когато се разсее добре очаквам да цъфти всяка година - агротехниката за нея казва, че ако се сади ноември ще цъфти на следващата година - ако се сади пролет - пропуска тази година. Като се отимат семена от нея с подходящо ежегодно разсаждане в началото мисля че няма проблем да цъфти всяка година.


Колега, виждам че си заинтересован и имаш желание да подобриш базовата паша около пчелина си и това ме накара да ти направя /ако те интересува/ едно предложение. Според мен е най-добре щом си решил да вложиш труд в подобряване на условията за паша е най-добре то да се извърши планирано т. е. засади си точно определени растения които да се застъпват по цъвтеж. Звучи странно но е възможно, знам го от личен опит. По този начин се застраховаш за неблагоприятни години за пашата на пчелите, а от друга страна си осигуряваш удоволствие от постигнатите резултати. Единствено трябва да се съобразиш с типа месторастене където се намира пчелина и спрямо него да си подбереш подходящи видове. При необходимост можеш да ги комбинираш - дървета с храсти или билки. Това ми е хоби и професия, а в същото време се занимавам с пчеларство от 93 год. така че може много да се каже по темата. Помисли и желая ти успех.
perdeee
Мнения: 37
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 3:32 pm
Местоположение: Генерал Тошево,Добрич

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от perdeee »

Колеги искам да си направя жив плет около оградата на пчелина от някое цъфтящо растение но ме притеснява дали ще има някакъв проблем като създаване на предпоставка за нападение на кошерите ми и предизвикване на кражба защото на около 100 метра има друг пчелин?
perdeee
Мнения: 37
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 3:32 pm
Местоположение: Генерал Тошево,Добрич

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от perdeee »

Благодаря за бързия отговор колега,мисля на пролет да обиколя двора на пчелина с бял маргарит а ако имате по добри предложения ще се радвам да ги чуя аз мисля да е нещо цъфтящо и вечно зелено което да достига височина до около 2 метра и да расте сравнително бързо.
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от teraforming »

perdeee написа:Благодаря за бързия отговор колега,мисля на пролет да обиколя двора на пчелина с бял маргарит а ако имате по добри предложения ще се радвам да ги чуя аз мисля да е нещо цъфтящо и вечно зелено което да достига височина до около 2 метра и да расте сравнително бързо.
Ако можеш да съчетаеш бял маргарит и бръшлян, той цъфти най - късно и като е на високо над 2м и на слънце цъфти обилно.
perdeee
Мнения: 37
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 3:32 pm
Местоположение: Генерал Тошево,Добрич

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от perdeee »

Зарко предложението е добро но ми се иска да е нещо вечно зелено и цъфтящо защото на пчелина имам само ограда от няколко реда бодлива тел и идеята е зимата да пази малко завет на кошерите и да прикрива от любопитни погледи.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от kolobus »

Не знам как ги сеете тези медоноси.Но аз не смея да засея нещо по-далече от имота си.Мисля ,че това има значение,защото и къра принадлежи на някой.Имат си ниви хората и тази сеитба няма да има дълговечност.Виж, ако някой има към 100 и повече декари ниви това е вече резултат.Дори и да се засее с нещо има ефект.Но това, тук ще ръсна семе ,а пък там ще бодна храст,не се връзва някак.Ама да стане приказка е напълно достатъчно. :D
perdeee
Мнения: 37
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 3:32 pm
Местоположение: Генерал Тошево,Добрич

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от perdeee »

Колега аз специално не говоря да сея по нивите а да си заградя двора в които ми е пчелина защото нямам достатъчно пари за да вдигна някаква масивна ограда.
perdeee
Мнения: 37
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 3:32 pm
Местоположение: Генерал Тошево,Добрич

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от perdeee »

Чувам че туята е доста капризна и изисква много поддръжка за това я отхвърлих като вариант а и е доста скъпа.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от Aleksey »

perdeee написа:Чувам че туята е доста капризна и изисква много поддръжка за това я отхвърлих като вариант а и е доста скъпа.
Щом изкаш вечно зелено,колегата по горе тие писал-бръшлян-цъфти сега
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от ico_dok »

Бръшляна е отровен за хората, за пчелите си е добър медонос. Колега като искаш нещо вечнозелено и оградно си засади финикови палми :lol: :lol: Сега съм на екскурзия в Испания, Малага и вчера сутринта още на сумрак гледам пчели се скупчили на цветовете на една палма, ама много нещо - явно дава много нектар. Е зимата ще трябва да пускаш парно на палмичките, нооо няма пълно щастие :lol:
vtmanolov
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Дек 14, 2008 9:18 am

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от vtmanolov »

Никой пчелар не може да направи нищо по въпроса. Тоя дето щял да си купи семена в саксия ли смята да ги засее? За да стане една паша главна е необходимо в близост да има огромни масиви от цъфтяща растителност а не едно цветче. Така че не пишете глупости. Кориандъра дава но в сухи години. Обратно - слънчогледа иска превалявания. С тия арендатори - това е положението.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”