Как да подобрим медоносната база?

Модератор: korradi

korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от korradi »

Привет!Знаете ли че,медоносната база може да се подобри и чрез правилно торене на съществуващите около пчелина площи от пустеещи земи, пасища или ливади!Азотното торене поощрява развитието на житните треви, а фосфорното, калиевото и молибденовото торене повишават участието на бобовите треви в тревостоя,които за нас са интерес От фосфорните торове най-подходящи са двойният суперфосфат и костното брашно, а от калиевите - калиев сулфат, калиев хлорид,згнита оборска тор и растителна пепел.Торенете също така увеличава и нектароотделянето от 32 до 67%.Торенето само с оборска тор увеличава количеството нектар с 45-60%.Торенето само с азотни торове,освен че стимулира житните растения,не влияе положително на отделянето на нектара!
krumned
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 6:22 pm
Местоположение: БУРГАС

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от krumned »

Някой може ли да помогне за еводия-семена или фиданки 0897943010
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от dimitarbonev »

В Поморие съм гледал еводии, ама не помня точно къде. Ако не се лъжа беше някъде в района от хотел Поморие към плажа. По крайбрежната улица. Сега е късно за семена. Някъде в началото на ноември се събират. Тази година бях решил да посъбера малко семена, но нещо не ми харесаха. По принцип семената са твътди дребни зрънца, но тази есен като ги стиснеш леко ставаха на прах. Вътре бяха сухи.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от genata_fi »

А пък аз си засадих по един храст от тези, продават ги по 2.5 лв в Бриколаж. Дано да ги посещават пчелите, рано цъфтят.
spivaa1h[1].jpg
http://landscaping.about.com/cs/shrubsb ... sythia.htm
800px-Forsythia_close-up_2_cropped[1].jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от genata_fi »

През ранната пролет нито един храст не може да се сравнява по красота със златно-жълтите цветове на форзицията, чийто най-популярен сорт е наречен "златен дъжд". Докато по другите дървета и храсти тепърва започват да се появяват пъпки, клонките на форзицията се покриват плътно със сравнително големи цветове (2.5-4 см) с всички оттенъци на жълтото или оранжевото, дори още преди пълното й разлистване. През лятото листата й са тъмнозелени, а през есента придобиват ярки виолетово-жълти тонове и дълго не опадват.

Форзицията е светлолюбиво растение, не е взискателна към почвата и издържа на засушаване. Ако зимата е много сурова, може и да измръзне, но бързо се възстановява и може да даде цветове още в същата година.

В градината може да се отглежда както на групи, така и като отделен (единичен) храст.
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от korradi »

И трите храста са много красиви,но за съжаление нямат почти никаква полза за пчеларството.
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от honeyed »

Нвма значение че не са медоносни,много са красиви.Дано и твоите станат толкова хубави,като тези от снимките.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от genata_fi »

Благодаря. Поне прашец няма ли да събират от него, такива хубави цветове и толкова са много. От магарешкия бодил събират, а от това да не събират, ще видим като цъфне.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от valaz »

genata_fi написа:Благодаря. Поне прашец няма ли да събират от него, такива хубави цветове и толкова са много. От магарешкия бодил събират, а от това да не събират, ще видим като цъфне.
Засаждай ги, а практиката ще покаже какво ще съберат. При мен пчелите много се радват на цветовете на дивия божур, по 5 пчели в един цвят едновременно! А в списъците на медоносните растения божура липсва.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от valaz »

korradi написа:Привет!Знаете ли че,медоносната база може да се подобри и чрез правилно торене на съществуващите около пчелина площи от пустеещи земи, пасища или ливади!Азотното торене поощрява развитието на житните треви, а фосфорното, калиевото и молибденовото торене повишават участието на бобовите треви в тревостоя,които за нас са интерес От фосфорните торове най-подходящи са двойният суперфосфат и костното брашно, а от калиевите - калиев сулфат, калиев хлорид,згнита оборска тор и растителна пепел.Торенете също така увеличава и нектароотделянето от 32 до 67%.Торенето само с оборска тор увеличава количеството нектар с 45-60%.Торенето само с азотни торове,освен че стимулира житните растения,не влияе положително на отделянето на нектара!
Това е интересна идея, не съм я срещал по книгите. По книгите обаче пише че внасянето на калиеви и фосфорни торове се извършва преди обработката на почвата - преди оране, тъй като те са слабо подвижни в почвата. Как мислиш, има ли полза от торене на ливади, които няма да бъдат изорани.
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от korradi »

Да,има голям ефект,лично съм го изпробвал!Разхвърлям калиевите и фосфорни торове директно върху площите! Само спазвам условието това да става късна есен или през зимата.Така се ториха пасищата по времето на АПК ,за да се увеличи количеството на бобовите растения.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от genata_fi »

Здравейте, в неделя поработих по въпроса за увеличаване на медоносната растителност в района. Засадих си на местото, където ще ми е бъдещия пчелин - 8 бр Акации, 2 бр. див кестен , 2 бр. Пауловния - томентоза и 1 бр. Еводия и още 3-4 храстовидни - Кариоптерис, лавандула и др. Чакам с нетърпение пролетта , за да видя как ще се развият нещата. Насадих и 3 акации извън местото покрай пътя, за да разбера какво ще е отношението на местните хора и ако не ги унищожат, догодина ще се развихря из района. Оказа се , че в гр. Годеч продават готови фиданки Бяла акация - 25-30 ст. бройката, садени са тази година през май месец, вече са около метър високи.
Изорах около 300 кв м от местото, напролет ще ми го фрезоват, така че сега трябва да реша какво точно да засадя, идеята ми е фацелия и лофант. Снощи получих и 7-8 издънки - Аморфа.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от p4elar4e »

genata_fi разполагаш ли още с Пауловния и Кариоптерис :?:
С какви други медоносни растения разполагаш :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от valaz »

korradi написа:Да,има голям ефект,лично съм го изпробвал!Разхвърлям калиевите и фосфорни торове директно върху площите! Само спазвам условието това да става късна есен или през зимата.Така се ториха пасищата по времето на АПК ,за да се увеличи количеството на бобовите растения.
A kакво ти е мнението за комбинирания тор NPK 15:15:15 Подходящ ли е за целта, или да си купя отделно калиев и фосфорен тор.
sunimania
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 4:42 pm

Re: Как да подобрим медоносната база?

Мнение от sunimania »

yuri написа:Калиевия и фосфорния тор се полагат през есента защото са слабо подвижни, тоест през пролетта се усвояват от растенията. Затова трябва да се закопаят обезателно. Азотния тор е напълно безмислено да се полага сега, защото е лесно подвижен и до пролетта когато започнат да се развиват растенията , няма да е останало нищо от него. Той се полага през пролетта, като може това да стане на 2 пъти. Половината от количеството през Март и другата половина през Май.

На 14.12.09 посадих на пчелина 2 Пауловнии, 2 Софори, 3 Еводии, 3 Гледичии, 4 Китайски мехурници, 2 Бряста 2 Миризливи върби, 8 Бадема 2 Бели акации и 12 храста Мерджан. Дано всички се хванат, за да допринесат за увеличаването на медоносната база.
Браво! Сега остава да превърнеш и водата във вино и си готов!
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”