ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ - ОРГАНИЗАЦИИ

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от georgi_an64 »

nikoko написа:Ами няма, защото млади хора като теб и други от форума, не се трогват да участват в това ново обидинение. Поради неверие или нещо друго, няма значение. Тито е прав. Трябва да се даде шанс на "нещото", което и няма алтернатива в момента. Там има хора, на които може да се вярва - Бонев, Симо, Якофов, Бай Георги Тодоров/въпреки че е с бастун/. Ако искаме нещо да се направи Бачо Иване, ами хайде да не чакаме някой да ни го свърши.... Дай да си го направим сами.
Няма хора от добричко и други части от Северна Б-я. Не са поискали да са там, затова ги няма.А иначе сигурно ще бъдат добре дошли за да може да има по-голяма представителност новата организация, защото тя е създадена, но не е довършена. Тепърва предстои нейното доизграждане и структуриране. Вие сте хората, /и такива като Вас/ които ще определят облика и. Трябва само да поискате.
Как може да участват млади хора като сбирките на пчеларското дружество в гр. Перник са в делничен ден и то от 14 часа на обяд. Кой млад трудоспособен човек може да отиде на тях. Не веднъж съм коментирал този проблем с председателя на общинското дружество но резултат - никакъв. Поинтересувай се кога и по какъв начин са събрани подписите за представителите от Перник и тогава упреквай младите че не участват.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

tatu написа:С право се съмняваш колега ,като гледам списъка на ръководния състав там няма представители от най пчеларските райони като Добрич,Русе и други.
Няма представители. И това е така, защото никой от тези т.н. пчеларски райони не си направи труда да присъства на учредяването. Един да беше го сторил то той щеше да е в тоя списък. Освен това сегашното ръководство е с мандат само една година. Това се направи с цел, след като се изградят структурите по места в следващото ръководство да има представители и от тези пчеларски региони, които не се осмелиха да присъстват на учредяването. По мое настояване се прие всяка една област да има свой представител в управителния съвет, въпреки че това може да затрудни работата поради големия брой членове, това предложение се прие, като най-демократично.
georgi_an64 написа:Някой може ли да ми обясни как ще се реализира на практика чл.3 точка 14 която гласи
14. опазване на пчелините и пчелните семейства от кражби и вандалщина;
Това са цели заложени в устава. Не е коректно да се чете като дявол евангелие. Задачата на СБП, ще е да се търсят варианти съвместно с местната и държавната власт да се ограничат тези посегателства.
ba4o_ivan1976 написа:Както Ганчовия съюз и както Пламеновия за съжаление Гена и така ще се променят и изкупните цени които на практика не може ги промени никой за съжаление - все пак пазарна икономика а да си пишем глупостите и да си говорим хуморески има ли смисъл?
когато беше изложението в Плевен колко от колегите с които си пишем тук бяха там защото аз не познавам почти никой от вас или твърде малко но там видях саамо Бонев -като познат. Почти всички пресъстващи там бяха над 60 или 70 годишни не че имам нещо против тъх из межжду тях вярвам че има и кадърни хора но ми одговорете ТЕ КАКВО могат да направят за бъдещ просперитет та те са 50% с бастуни !
Бачо Иване май много са ти на сърце Ганчовия и Пламеновия съюзи. Трудно е да се работи в среда на недоверие. Организацията едва стартирала и вече е обект на неуместни критики. Песимизма не е най-добрия съветник. Ако не вярваш че нещо може да се подобри към по-добро, то наистина няма да се подобри. Когато човек се стреми да постигне нещо търси начин и ние избрахме този път- да търсим начин нещата да се променят в посока по-добро, а когато не искаш - търсиш причина. Ако искаме да постигнем нещо то всеки от нас трябва по един или друг начин да даде своя принос. Иначе ако чакаме на готово нищо добро не ни очаква. Това поне вече трябва да сме го разбрали. Има един лозунг на парламента и крайно време е да осъзнаем, че е сложен там не напразно.
Aleksey написа:
ттитто написа: Нещата са както когато човек е влюбен - вижда само хубавите черти у партньора. Така че сега виждам хубавото у новият Български Пчеларски Съюз и нямам повод да не му вярвам.Остава обаче механизмът за самосъхранение
Абсолютно си прав за любовта колега,само ще добавя,любовта е сляпа,и ти казваш същото.Ще ми се и аз да виждам хубавото у новия Български Пчеарски Съюз,но някакси ми звучи партийно,което задейства инстинкта ми за самосахранение.По добре за самосахранението ми би звучало Български Пчеларски Кооперативен Съюз.Иначе,категорично,не съм песимист.Кооперативен-вкарва математика за всички в съюза.
Какво ще да означава кооперативен. Кооперацията е стопански субект и няма нищо лошо да се мисли и по този въпрос, но най напред трябва да защитим правата си, да докажем, че можем да бъдем единни и тогава да тръгнем да се кооперираме. По какъв начин ще направим кооперация, след като си нямаме доверие. И с право. Колкото и опити да са правени за кооператив на национално равнище са завършвали с крах. Докато не успеем да направим така, че да няма възможност да се кривне от правия път трудно ще може да направим кооперативен съюз. Не че идеята е лоша, напротив в повечето страни се работи точно на такъв принцип, но явно ние още не сме узряли за това.
Тук се надигна голям вой за това че се предложи председателя и секретаря да получават някакво възнаграждение за труда си. Ами нека да видим кой от нас върши работа без пари. Кой от нас ще се ангажира да обработва документи, да тича по институции да разходва средства, време и нерви ей така за общото благо. По добре ли ще е тези хора да търсят други източници на средства и да не си вършат работата както трябва или още по зле да търсят само варианти за лично облагодетелстване? Няма безплатен обяд. И мисля че това е най-правилния начин. След като плащаш за нещо можеш да потърсиш отговорност.
Освен това нека не мислим, че като се регистрира СБП и още утре всичко ще се оправи само с едно махване с магическата пръчка. Ще е необходима много работа не само от страна на ръководството, а и на всеки един от нас за да се случат хубавите неща.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от georgi_an64 »

Г-н Бонев , не споменавате нищо за вчерашното ( 19 април) заседание на УС. Какви въпроси бяха рязисквани , направиха ли се промени по устава - направо казано информирайте ни за работата на УС.
Така ще се популяризира новия пчеларски съюз .
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от nikoko »

georgi_an64 написа:
nikoko написа:Ами няма, защото млади хора като теб и други от форума, не се трогват да участват в това ново обидинение. Поради неверие или нещо друго, няма значение. Тито е прав. Трябва да се даде шанс на "нещото", което и няма алтернатива в момента. Там има хора, на които може да се вярва - Бонев, Симо, Якофов, Бай Георги Тодоров/въпреки че е с бастун/. Ако искаме нещо да се направи Бачо Иване, ами хайде да не чакаме някой да ни го свърши.... Дай да си го направим сами.
Няма хора от добричко и други части от Северна Б-я. Не са поискали да са там, затова ги няма.А иначе сигурно ще бъдат добре дошли за да може да има по-голяма представителност новата организация, защото тя е създадена, но не е довършена. Тепърва предстои нейното доизграждане и структуриране. Вие сте хората, /и такива като Вас/ които ще определят облика и. Трябва само да поискате.
Как може да участват млади хора като сбирките на пчеларското дружество в гр. Перник са в делничен ден и то от 14 часа на обяд. Кой млад трудоспособен човек може да отиде на тях. Не веднъж съм коментирал този проблем с председателя на общинското дружество но резултат - никакъв. Поинтересувай се кога и по какъв начин са събрани подписите за представителите от Перник и тогава упреквай младите че не участват.
Aми Георги, защо ли си мисля, че се повтарям - ама нейсе. Аз ли да ви направя сбирката в 18 или 19 часа? Ако трябва - ще се поинтересувам и ще говоря с вашия председател.........макар че, кой съм аз да се меся?
Това не е извинение. Направи така,че да се променят нещата,от теб зависи и от такива като Теб. Това са проблеми, търпящи развитие и решение и зависещи изцяло от нашата /ВАШАТА/ инициатива.
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от georgi_an64 »

nikoko написа:Aми Георги, защо ли си мисля, че се повтарям - ама нейсе. Аз ли да ви направя сбирката в 18 или 19 часа? Ако трябва - ще се поинтересувам и ще говоря с вашия председател.........макар че, кой съм аз да се меся?
Това не е извинение. Направи така,че да се променят нещата,от теб зависи и от такива като Теб. Това са проблеми, търпящи развитие и решение и зависещи изцяло от нашата /ВАШАТА/ инициатива.

nikoko и какво ще ме посъветваш да направя? След като "делегатите " са се самопредложили без да се допитат поне до председателите на другите пчеларски дружества (по места)от окръга. Преди Плевен бях ги информирал за предстоящото събитие там но те предпочетоха в същият ден да си провеждат общинска конференция и не искаха и да чуят за нов съюз , а после - първи на хорото. Питам се как да вярвам на такива хора ?
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от ттитто »

Aleksey написа:Естествено че хората които ще се занимават с документи и организация трябва да имат някъкво финансиране,естесвено че трябва да защитим правата си,но за да ги защитим трябва да сме силни демек трябват пари.Колкото повече хора се съберът толкова повече пари ще се съберът.Как ще се определи размерт на вноската.Според мен най правилния начин е;.Примерно,аз се кооперирам с други пчелари от региона,кооперацията има 100 кошера, и влиза в СЪЮЗА с тези 100 кошера.Други кооперации влизат с по 1000 2000 кошера в СЪЮЗА.Или кооперация А участва с хикс процента,съответно плаща същия процент за вноска.Убеден съм че това е правилния път,иначе оп еденично само в WC.Видно е че с магическа пръчка няма да стане.Също е видно че трябва да се започне отнякъде и то колкото се може по бързо.Успех.
и ще започнат да се крият пчелни семейства, за да се плаща по-малка вноска. Този филм го има вече!
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от tatu »

Въпроса с финансирането се решава най лесно като срещу парите се получава и процент гласове.Не трябва да бъде както е сега в другите организации дали си дал 2 или 20 лева е все тая.Затова се укрива бройката.Проблема на новата организация е че отново се избяга от най важното,плащане на брой кошер,това искане се разми в една дълга програма която просто няма как да стане .Хората се нагледаха и наслушаха на такива програми.Имал съм възможността да видя и чуя само някои от управителния съвет,от Североизточна България и не ми направиха впечатление на хора които биха се вслушали в чуждо мнение.Останах с впечатление че са убедени в своята правота.Как при това положение да се включиш в една организация с тях.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от tatu »

Колега това нещо в България не може да стане.Първо трудно ще събереш 10 тона качествен мед,да не говорим за хиляди тонове.Чети във форума кой какво дава на пчелите и си представи какво става в цялата страна.Така че прекупвачи ще има.В новата управа ако не се лъжа вече има лицензирани за производство на отводки, може и на майки,така че и те остават.Единствено за основите си прав,че може да се спести някоя стотинка.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

tatu написа:.Проблема на новата организация е че отново се избяга от най важното,плащане на брой кошер,това искане се разми в една дълга програма която просто няма как да стане .Хората се нагледаха и наслушаха на такива програми.Имал съм възможността да видя и чуя само някои от управителния съвет,от Североизточна България и не ми направиха впечатление на хора които биха се вслушали в чуждо мнение.Останах с впечатление че са убедени в своята правота.Как при това положение да се включиш в една организация с тях.
От къде разбра, че се бяга от плащане на кошер? Защото аз не съм чул такова нещо. Даже доколкото разбрах онзи ден при откриването на базара в София, Михаил Михайлов и Симеон Тодоров са поставили проблема със субсидирането на пчеларството директно на премиера.
За съжаление не можах да присъствам поради служебни ангажименти(все пак понеделник е работен ден) но ще се информирам за въпросите които са разглеждани на управителния съвет. Дългия списък са цели които си поставя съюза, но недейте да си мислите, че всичко става с вълшебна пръчица. Програмите са дело на другите съюзи и затова сега продължаваме да говорим за тях. Естествено там се защитават други интереси и именно заради това бе създаден СБП да бъдат защитени и интересите на пчеларите. Надявам се нещата да си дойдат на мястото, но за това е нужно време.
По повод кооперациите. Много трудно е да бъде създадена такава на национално ниво, а и практиката в другите страни показва, че най добре е такива кооперации да се изграждат на регионално ниво. А основния проблем е че пак се чака някой да дойде и да създаде такава кооперация. Е ако вие не се размърдате и само чакате друг да свърши работата вместо вас доста ще трябва да почакате. От това, което чета стигам до извода е се търси онова, което е било преди 89г. Това е практически невъзможно.
Говорим за кооператив от производители. Айде да видим какво е вашето виждане по въпроса. Да се направи предприятие за произвидство на восъчни основи, предприятие за консумативи, за кошери, за преработка на мед майкопроизводствени стопанства и т.н. Ами нека да видим как ще се финансира всичко това. Така изброени предприятията ще струват около 10-15 милиона лв и то при най-евтиния вариант(става дума за предприятия, които да поемат производството на консумативи за всички пчелари и преработката на всичкия мед). Всяко едно предприятие, ще има нужда от работници, менъжери и т.н. Как според вас ще се организира майкопроизводство. Кой ще се грижи за тези кооперативни стопанства. Аз нямам опит в менижмънта, но всичко това е свързано с много разходи и се съмнявам в ефективността. Съмнявам се примерно, че ще е по-евтино да се изгради база за производство на основи, която ще бълва основи без пари. Съмнявам се, че ще се създадат бази за майкопроизводство, които ще бълват висококачествени майки без пари, съмнявам се, че ще се организира преработка на меда пак без пари. Няма безплатен обяд. Всяко нещо си има цена. Не е ли по-изгодно вместо да се създават нови бази за производство, да се коперираме при поръчките и да си издействаме по-големи отстъпки. Не е все едно дали ще поръчаш примерно 20 основи или 20 000 Не е все едно дали ще поръчаш 20 рамки или 20 000. Не е все едно дали ще търсиш пазар за 10 кг мед или за 10 или 20 тона. И всичко това е без една стотинка разход. Нека да не бъдем грандомани, защото по старите пчелари вече са се опарили от такива опити.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от tatu »

Те и сега управляващите смятат че субсидират пчеларството.Трябва конкретно плащане на кошер и един протест да направим.Смятам че сме интелигентни хора, но друг избор няма ,всичките приказки ще отекнат като глас в пустиня.Сега като приемат новата програма ще ги чакаме още три години да си пълнят гушките разните доцентчета и ганчовци и техните шайки.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

Съюза на Българските Пчелари има вече сайт. Там можете да видите резюмето от заседанието на управителния съвет, както и устава и други документи.
http://www.ubb.hit.bg/
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

ДО
МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

Копие до: Комисията по земеделие и гори при Народното събрание

ПРОТЕСТНО ПИСМО

ОТ ПЧЕЛАРИТЕ УЧАСТНИЦИ В МЕЖДУНАРОДНОТО ИЗЛОЖЕНИЕ „ПЧЕЛАРСТВО – ПЛЕВЕН 2011г.”
Уважаеми г-н Министър,

Ние пчеларите, участници в международното изложение „Пчеларство – Плевен” 11 - 13 февруари 2011г., сме силно обезпокоени и притеснени от многобройните тежки проблеми в пчеларството, които не се решават с години. Време е най-после някой да помисли и за нашия бранш.
Фермерите получават субсидии за площ, животновъдите получават субсидии на глава животно, производителите на тютюн – за килограм произведен тютюн, а нас пчеларите ни няма никъде. При това нашите пчели тихо и безплатно извършват огромна работа – опрашват голяма част от селскостопанските култури и диворастящите растения и така поддържат биоразнообразието!
Само за един ден едно пчелно семейство опрашва няколко милиона цвята, а за един сезон опрашва около 500 – 600 милиона цвята, което се равнява на опрашване на около 40 – 50 дка овощна градина. Това е огромна по обем работа извършвана само от едно пчелно семейство, работа, която трудно можем да си представим, при това извършвана безплатно.
По данни от литературата, стойността на продукцията получена в резултат на опрашването е от 25 до над 100 пъти по-голяма от стойността на пчелните продукти, които получава пчеларя. Голямата полза от пчелите е за селското стопанство и за поддържане на биоразнообразието и само малка част е за пчеларя под формата на пчелни продукти.
Трудът, разходите, лечението, грижите, отскоро и въведените данъци, различни такси и големи осигуровки и още много други проблеми са за пчеларя, а основните приходи са за селското стопанство. Справедливо ли е това? Категорично НЕ!
По света се наблюдава много тревожно и неизяснено за сега явление – изчезване на пчелите или това е така нареченият „синдром на разпадане на пчелните колонии”. В много държави са изчезнали стотици хиляди пчелни семейства, включително в страните от ЕС. У нас вече също се съобщава за изчезнали пчелни семейства.
Въпреки тригодишните програми за пчеларството, по данни от МЗХ, пчелите и пчеларите у нас постоянно намаляват, а не се увеличават. Тези програми са така направени, че средствата не достигат до обикновения, до редовия пчелар. Според структурата и идеологията заложени в тригодишните програми, пчеларството и пчеларите са необходими само и единствено, за да има на кого майкпороизводителите и производителите на отводки и кошери да продават стоката си. Пирамидата е обърната – вместо пчеларството да е водещо, а майкопроизводството и производството на отводки и кошери да са обслужващи дейности, съгласно тригодишните програми това е обратното. Работните групи към програмата системно извършват многобройни нарушения в ущърб на пчеларите. Кой как е създал и управлява тези програми – това е въпрос, на който е добре Вие да изясните точния отговор.
За да има на първо място опрашители за селското стопанство, за да има пчеларство и мед за хората, ние пчеларите най-енергично настояваме Вие да предприемете бързи, енергични и реални действия за решаване на най-неотложните проблеми на пчеларството в т.ч.:
1.Да се утвърди пчеларството като приоритетен подотрасъл в селското стопанство с всички произтичащи от това последствия. Ако пчелите изчезнат, всички неща, които те извършват биха стрували стотици милиони, а може би и милиарди лева.
2.МЗХ да преоцени своята политика по отношение на пчелите и пчеларството, в т.ч. да се насърчават и подпомагат всички пчелари, включително и най-дребните, а не само пчеларите с големи пчелини. От основно значение за опрашването е всяко пчелно семейство. Затова трябва да се поощряват и развиват всички пчелари включително и най-дребните. У нас, по данни от МЗХ, пчеларите с до 9 пчелни семейства са 46%, а тези с до 49 пчелни семейства – 42%. Или общо пчеларите с до 49 пчелни семейства са 88%, т.е. пчеларството у нас е дребно. Едрите пчелари са едва 1%. Всъщност подобно е положението и в целия ЕС – пчеларството навсякъде е дребно - от 700000 пчелари, едрите са малко – само 3%. Хубавото на дребните пчелари е, че те са навсякъде и техните пчели равномерно опрашват ентомофилните растения в цялата страна.
3.Да се предприемат действия, включително и пред ЕС, за заплащане на опрашителната дейност на пчелите, минимум по 40 лева на пчелно семейство, по подобие на заплащането на площ за фермерите. Не говорим за сибсидии, а за заплащане на реално извършвана работа – опрашване. Заплащането на опрашването да е за всички страни от ЕС, а не само за нас.
Поставянето на въпроса за заплащане на опрашването на пчелно семейства пред ЕС ще донесе престиж на страната, тъй като това е един стар и досега нерешен проблем в пчеларството в цяла Европа. Заплащането на опрашването е от жизнено важно значение за пчеларството. Колкото по-скоро политиците разберат това, толкова по-добре ще бъде за селското стопанство, а и за пчеларството. Идеята пчеларите да сключват договори за опрашване с фермерите не работи – фермерите по всякакъв начин избягват тази тема. Това е възможно само в някои редки и конкретни случаи при подвижното пчеларство, когато пчелите се закарат на блока на фермера. Това обаче не е решение на проблема със заплащане на реално извършваната работа – опрашване на ентомофилните растения на практика в цялата страна.
4.Да се организира и осигури редовно и реално, а не формално, извършване на пролени и есенни профилактични прегледи на всички пчелните семейства, а не само на регистрираните.
Най-често нерегистрираните пчелни семейства са източник на зараза и болести.
5.Да се осигури стриктно спазване на Наредба № 15 за третиране на растенията с пестициди. При отравяне на пчели, нарушителите да се санкционират с цялата строгост на закона, а пчеларите справедливо да се възмездяват. Да се опростят процедурите за установяване на отравянията и възмездяване на пчеларите.
6.Да се предприемат действия за освобождаване на пчеларите от наложените в последната година непосилни за тях разходи, в т.ч.:
-да се премахне облагането с данък на реализираните пчелни продукти;
-да се премахне облагането с данък на получените субсидии по Европейски програми;
-да се възстанови размера на осигуровките за пчеларите - зем. производители до 2010г.;
-да се намали стойността на цените за изследване на пчелни продукти, поне за основните показатели, изисквани за директните продажби на малки количества пчелни продукти.
През 2010г. цената за изследване на някои показатели е увеличена с пъти, напр. за поленов анализ. Тези цени са непосилни, особено за дребните пчелари (с до 9 кошера), а те са над 13 000 души;
-регистрирането на пчелните семейства и на пчелините да бъде безплатно;
Приносът на пчелите за селското стопанство е огромен и държавата, отчитайки полезността и важността на опрашването, трябва да разтовари пчеларите от излишните разходи, които за тях са тежко бреме, а за бюджета са незначителен приход.
7.Не сме съгласни с много постановки на проекта на „Закона за браншовите организации на производители и преработватели на земеделска продукция”, които вместо да работят в наш интерес, рязко ограничават правата ни на сдружаване и на защита на нашите браншови и лични интереси. Законът трябва да е в услуга и интерес на браншовете, а не на държавните служители, както е във внесения за приемане Закон в Народното събрание.
Категорично настояваме проектът на Закона да се коригира или да се изтегли от Народното събрание и да се доработи в интерес на земеделските производители, в т.ч.:
-да отпадне изискването членове на браншови организации да бъдат само регистрирани земеделски производители. Това е незаконно ограничаване на правото ни на сдружаване. Ако текстът не се промени, по-голямата част от пчеларите ще останат извън браншовите организации.
-да отпадне изискването членове на национални браншови организации да бъдат само браншови организации. Тогава какъв е смисълът от такъв Закон?
-браншовите организации да се обособяват и представляват на национално ниво според характера на дейността си и според интересите си, а не за удобство и улеснение на служителите от МЗХ. Считаме за нецелесъобразно обединяването в една браншова организация на пчеларите производители на пчелни продукти, заедно с производителите на майки и на отводки – те имат различни, често дори противоположни интереси. Не ни заставяйте да се сдружаваме със сродни организации, при положение, че в някои случаи има междуличностна и на друга основа нетърпимост. От това няма да се получат единни браншови организации, а ще има само раздори.

Очакваме Вашият позитивен отговор.

Протестното писмо е одобрено с гласуване от над 60 пчелари на събрание в гр.Плевен.
12.02.2011г. Председател на СБП:
Гр.Плевен /инж.М.Михайлов/
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
rulom

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от rulom »

60 пчелари ?!?!?!?
Бонев, кой ще ви вземе на сериозно, и изобщо някой отговаря ли на тези "писма" ?
Проблемите с пчелините през последите години, както и нежеланието на управляващите да вникнат в тях, са плод на завишеното ползване на всякакви химии. Една компания ползваща и продаваща препарати за изкуствено опрашване, може за 2 часа да свърши работа за 1000 кошера.....както и може да си плати в парламента за съответното разрешително....струва само 100 000 лв. като се включва и лобиране за дадената кауза. Е сметни кой ще е на далавера ?!?!?!?
Може ли да накараш някой арендатор, да не пръска и да не завиши добивите си с 30-40 % само заради едните пчели ?!?!?!?!?
Нормално е в нашата държава да не могат да се решават проблемите със пчелините,......... другите производители с едни крави и сменяват маркери и правят далавери със субсидии, та какво остава за едни пчели, дето не можеш да ги засечеш къде ходят :mrgreen:
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

Ти какво предлагаш
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”