ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Модератор: korradi

Публикувай отговор
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valaz »

Моят лофант
IMGP3482.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
sashkania
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Мар 09, 2010 9:41 am

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от sashkania »

Продавам семена лофант. Цена на 1 пакет 10 лв.
GSM 0898 52 62 95 - Георги
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valaz »

Споделете впечатления, как се променя медопродуктивността на лофанта, през годините след засаждането. Моите впечатления са следните: През първата година, лофанта цъфна доста късно - около края на юли, като август и септември цъфтя много изобилно. Затова тази година засях новите семена максимално рано-около средата на февруари. Времето е хладно и разсада расте бавно. До момента е достигнал около 1-2 см височина. Растенията са много здрави, повече от месец са навън. Презимувалите растения вече са около 20 см високи, т.е. изпреварват новия разсад с около месец. Растат на няколко стебла едно до друго от 1 корен. Удачно ли е да ги прореждам, така че да остане по едно стебло на растение, както бе през първата година?
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от genata_fi »

Мисля, че не трябва да ги прореждаш, просто ще поникнат повече стебла и ще стане по-гъст с повече цветове и както казват специалистите, би трябвало втората година цъфтежа да започне по-рано.
valio_zlatev
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 10:02 am
Местоположение: Варна

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valio_zlatev »

Моя опит от 3 годишно отглеждане на Лофант показва, че също е много важно подрязването и почитването на старите растениял
Засадените ми през миналата година са много по-оперени и развити от по старите.
може да има и добър ефект и това ,че използвам собствено семе-което се предполага има известна аклиматизация.

Изпробвах и засаждане на разчесан корен и се хващат.
Ама то тази година всякакви треви избуяха.

Не мога да твърдя със сигурност,но разреждането на корена повлиава добре на растението.
Ще видим догодина като имаме 3 поколения.
По-интересното е информацията от тези които засяха големи площи-изкараха ли Лофантов мед или
само е красота. :D :roll:
Последно промяна от valio_zlatev на Вто Юни 01, 2010 7:39 am, променено общо 1 път.
Валентин Д.Златев
GSM 0887633858
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valaz »

Новозасадения лофан е много чувствителен на градушки. Тази пролет посадих 140 корена лофант. Тази събота, направо не можах да ги позная. В по-леките случаи, пораженията се заключаваха само в пречупени връхчета. В по-тежките - пречупени връхчета и обрулени листа, останали само голи стебла. При част от растенията бе изчезнала цялата надземна част. Миналогодишния лофант е доста по-голям и при него няма следи от поражения.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от genata_fi »

Просто са много нежни.
Аз пробвах от разсада директно в земята и на другия ден ги нямаше, така че сега съм си купил чашки от 200 мл и ги пикирам в тях и като дръпнат, ще ги засадя на постоянното им място.
valio_zlatev
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 10:02 am
Местоположение: Варна

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valio_zlatev »

Колеги
Може ли да споделите опит за последващите грижи за лофантовите стръкове ,че моите отпреди 3 години доста измършавяха,а някои даже и се загубиха.
То си е и от мен ,че не ми остава време за плевене и поливане ,ама миналогодишните са ми много по-силни и развити.
Имам съмнеж,че са се адаптирали по-добре,щото са от мое семе.
:wink:
Валентин Д.Златев
GSM 0887633858
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от drone »

Абе сега ще видим колко е многогодишен лофанта.До 3-та година върви добре. Може би ще иска след това плевене и наторяване. Добре му идва и напояването.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valaz »

Някой има ли семена от белия лофант? Аз отглеждам успешно виолетовия, но проявявам интерес и към белия.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от genata_fi »

valaz написа:Някой има ли семена от белия лофант? Аз отглеждам успешно виолетовия, но проявявам интерес и към белия.
Аз имам малко разсад, ако остане, ще ти донеса, иначе семена наесен ще ти събера.
Насадил съм и от двата вида по 100 корена, но нещо трудно върви, а и от едната страна на местото нещо взе да съхне. Не зная причината.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от ттитто »

Купих си тук от форума 20 г лофант . Април месец засях семената и изникна добре. В последствие започна да съхне на участъци и в крайна сметка останаха десетина коренчета. От тези 10 само едно като му разтъркам листенцата мирише на лофант. Другите се развиват точно като една трева, която има в изобилие в двора.
valio_zlatev
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 10:02 am
Местоположение: Варна

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valio_zlatev »

ттитто написа:Купих си тук от форума 20 г лофант . Април месец засях семената и изникна добре. В последствие започна да съхне на участъци и в крайна сметка останаха десетина коренчета. От тези 10 само едно като му разтъркам листенцата мирише на лофант. Другите се развиват точно като една трева, която има в изобилие в двора.
Ттитто
Ако имаш път към Варна обади се ще ти дам семе и няма начин да не стане разсада .
Ама трябва да почнеш февруари март най-късно април.
Обади се.
Валентин Д.Златев
GSM 0887633858
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от ba4o_ivan1976 »

valaz написа:Някой има ли семена от белия лофант? Аз отглеждам успешно виолетовия, но проявявам интерес и към белия.
И като одглеждаш виолетов или какъвто и да е има ли няква файда от цялото упражнение за / нормални хора - занимаващи се с пчели/ ???????
Или само /умни и големи приказки / - / за нормални хора/????????
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”