Въпрос

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
boqnski
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:02 am

Въпрос

Мнение от boqnski »

Здравейте !!! Аз съм начинаещ и имам много въпроси но на повечето от тях намирам отговорите в пчеларската литература.
Но за някои отговори на човек му трябва опит, който аз нямам. Проблема е, че молеца ми унищожи всички пити след зазимяването. Ако не успея да си намеря (купя) готови изградени рамки какво да правя???
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Въпрос

Мнение от mmm.1979 »

Моят съвет е да подържаш гнездата в обема в който са /ако си ги стеснявал/и по късно при трайно затопляне и при цъфтежа на овошките слагаш основи за градеж и подхранваш със сироп през ден за да може и при лошо време да бъде изградена.Поне това съм го практикувал в началото когато започнах да се занимавам с пчеларство понеже и аз имах недостик на изградени рамки а и есента също имах унищожени рамки от молец.С две думи основи и яко подхранвани за градеж.Ако имаш въпроси -питаи а ние ще отговаряме.УСПЕХ!
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Въпрос

Мнение от drone »

boqnski написа:Здравейте !!! Аз съм начинаещ и имам много въпроси но на повечето от тях намирам отговорите в пчеларската литература.
Но за някои отговори на човек му трябва опит, който аз нямам. Проблема е, че молеца ми унищожи всички пити след зазимяването. Ако не успея да си намеря (купя) готови изградени рамки какво да правя???
Кои пити унищожи- тези в кошера с пчелите или тези дето ги извади наесен и ги набута някъде на склад? Вероятно са вторите. :) Ами сигурно не си прочел в наличната ти литература как се зазимяват изградени пити за да не бъдат унищожени и ще трябва да се научиш по трудния начин. Сега понеже няма как да намериш или да купиш изградени рамки от никого,понеже такъва практика няма и изобщо не е за препоръчване, ще трябва да слагаш такива твои рамки с восъчни основи за ново изграждане.
P4elara
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 8:30 pm

Re: Въпрос

Мнение от P4elara »

Ако имаш мед от миналата година почвай да ги храниш от утре. Меда е най-добрия вариант. Но не слагай сега още основи за градеж. Направи ги на тези пити които са в момeнта и при цъвтежа на овожката почни да слагаш основи. Сега е рано.
boqnski
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:02 am

Re: Въпрос

Мнение от boqnski »

Много Ви благодаря за съветите!!! Колкото до молеца... борбата с него беше безмилостно жестока но той ме победи :cry: Първоначално започнах да го моря с орехова шума ,така ме посъветва стар пчелар, не помогна, после стръкове лавандула, и тях ги слагах в съндъка където съхранявам рамките. После минах на химия:) отворено бурканче с мравчена киселина и на края пробвах като ги опуших със сяра, помогна но за известно време. Лошото е ,че нямам поглед върху ситуацията, единствено събота и неделя, кошерите ми са на село. Но тая година няма да му се дам!!!
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Въпрос

Мнение от honeyed »

Прочети внимателно този форум,има доста написано по този въпрос.Колегите са дали много компетентни съвети,избери си някой и го приложи.Този с ореховата шума, може и да е стар но не е пчелар!
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Въпрос

Мнение от buci59 »

boqnski,понеже си начинаещ т.е сега започваш и така или иначе ще градиш пити бих те посъветвал следното:Ако си с ДБ сменяй системата с ЛР и такива проблеми няма да имаш докато си пчелар.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Въпрос

Мнение от Dinko »

Дръжте восъчните пити вън на открито.
Под навес за да не ги вали дъжд.

Успех !
boqnski
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:02 am

Re: Въпрос

Мнение от boqnski »

Да, прави сте, че във форума информацията е изключително цена и полезна. Прави ми впечатление, че за почти всички теми мненията на пчеларите с опит са доста близки , така изводите се правят по лесно и бързо решаваш как да постъпиш:)
Имам едно предложение. Да се направи нещо като гласуване (анкета) което да е в помощ за начинаещите,
най-основните проблеми с които те се сблъскват.
Пример: ДБ или ЛР --- 20% срещу 80%
Ханеманова решетка ---- "ЗА" 20% , "Против" 80%
и други подобни.

Благодаря Ви !!!
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Въпрос

Мнение от Gojyto »

boqnski написа:Да, прави сте, че във форума информацията е изключително цена и полезна. Прави ми впечатление, че за почти всички теми мненията на пчеларите с опит са доста близки , така изводите се правят по лесно и бързо решаваш как да постъпиш:)
Имам едно предложение. Да се направи нещо като гласуване (анкета) което да е в помощ за начинаещите,
най-основните проблеми с които те се сблъскват.
Пример: ДБ или ЛР --- 20% срещу 80%
Ханеманова решетка ---- "ЗА" 20% , "Против" 80%
и други подобни.

Благодаря Ви !!!
А най-марзелив вариант е този...просто не вади6 питите от семейството.Ако си с ЛР просто празните корпуси след па6ите ги слага6 отдолу.Молеца ни6то не може им направи.А и спестява6 носенето и махането им.И недей да слу6а6 старите колеги дето праят ватре6на и ван6а изолация на ко6ера зимата :lol: Гледай да зазимява6 силни семейства,с поне 10 12 кг мед,добре разположен и семейството винаги да е в горната 4аст на ко6ера или по4ти в горната(при зазимяването) и проблеми няма да има6....
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”