Въпроси и отговори

Модератор: toko652003

Заключено
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Кога да сваляме магазините?

Мнение от buci59 »

Прав си yuri,аз не давам обяснения никому защо и как го правя.Който не му харесва да се спасява.
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: Кога да сваляме магазините?

Мнение от syzi »

Аз слагам наилон между корпуса и магазина(работя с ДБ) като оставям отвор и по 5,6 пити с мед ,от последния.Така подхранвам или попълвам запаси за зимата.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Кога да сваляме магазините?

Мнение от buci59 »

Точно за този начин става въпрос и сигурно си се убедила,че е много ефективен.
Penko
Мнения: 62
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:29 pm
Местоположение: гр. Казанлък

Re: Кога да сваляме магазините?

Мнение от Penko »

yuri написа:buci59 и аз работя така, но вместо найлон ползвам дървени табли. Незнам за теб, ама мен колеги са ме обявявали за луд, че оставям по толкова много " скъп" мед в кошера. Вместо да оставя десетина кг. и да дам 5-6кг. захар. И като им кажа да не ме мислят, а да си гледат в тяхната паница - даже се цупят.
Аз работя по същия начин, с дървени табли и най - малко с 6 пълни рамки с мед в магазините . Вече от около 10 години почти не подхранвам през пролетта, а само разпечатвам меда от плодниците и магазините . Резултатът е , че винаги за акацията всички семейства ми са супер развити и когато акацията отделя нектар никога не съм вадил по - малко от 2 магазина от кошер.
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Кога да сваляме магазините?

Мнение от ivan raynov »

Buci,понеже си с ЛР имам питане.За корпуса разделен с малък отвор от семейството разбрах. но самото сем на колко корпуса го зазимяваш, за дълбоки дъна корпус ли ползуваш или имаш такива?
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Кога да сваляме магазините?

Мнение от buci59 »

Колега ivan raynov,семействата ги зазимявам на 2 корпуса/долния с пчелите а горния с медовите запаси/.Това с найлона го правя сега,за да могат пчелите да изчистят рамките от мед по тях.Когато дойде време за зазимяване,тези празни медови корпуси,които ги бях отделил с найлон ги слагам най-отдолу,в/у дълбокото дъно и в/у тях поставям плодника и корпуса с мед.Тогава вече над него не поставям найлон а велпапе,няколко вестника и стари дрехи,като затоплящи материали.Това е .Успех.
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Кога да сваляме магазините?

Мнение от ivan raynov »

Buci, разбрах.Благодаря -малко по-вече трябва да ми се обеснява но стана ясно. По принцип и аз правя нещо подобно но това разделение е хитро защото пчелите до застудяването си съхраняват питите от молците а преградата запазва микроклимата на сем. за есенното пило.Нали правилно съм разбрал?
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Кога да сваляме магазините?

Мнение от buci59 »

Точно така,абсолютно правилно си разбрал.
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: Кога да сваляме магазините?

Мнение от syzi »

syzi написа:Аз слагам наилон между корпуса и магазина(работя с ДБ) като оставям отвор и по 5,6 пити с мед ,от последния.Така подхранвам или попълвам запаси за зимата.
buci59 написа:Точно за този начин става въпрос и сигурно си се убедила,че е много ефективен.
Да,така е.Днес направих прегледи и всичкия незапечатан мед от магазините беше смъкнат долу.Сега започвам да разпечатвам по малко,за да оберат и останалия.
Последно промяна от syzi на Сря Авг 26, 2009 9:02 pm, променено общо 1 път.
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Кога да сваляме магазините?

Мнение от христо »

Няма смисъл от разпечатване. Ако им трябва мед в този момент, те сами ще си го вземат. С разпечатването може да се предизвикаш кражба, същото важи и за даването на медов сироп.
joro
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Дек 18, 2007 1:35 pm
Местоположение: София

Re: Кога да сваляме магазините?

Мнение от joro »

Не разпечатеният,няма да го свалят.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Кога да сваляме магазините?

Мнение от toko652003 »

христо написа:Няма смисъл от разпечатване. Ако им трябва мед в този момент, те сами ще си го вземат. С разпечатването може да се предизвикаш кражба, същото важи и за даването на медов сироп.
Предполагам сега е момента за попълване на зимните запаси.

Ако семейството е с малко запаси то, какъв ще е другия начин да се запаси ?

Сещам се единствено за прехвърляне на пити от други семейства , но ако и там положението е същото и нямаме такива запасни в склада...

Другия вариянт(можеби най-удачния) е захарен сироп.
toko6520035927(Skype)
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от ттитто »

във всеки брой на вестник "Пчеларски вестник" има адрес за пощ. запис. Аз така си ги купих, доставката влиза в цената.

Ето адреса:
1164 София
Пчеларски вестник - Стоян Евлогиев Величков
ул. Кричим №35, вх.Б, ет.2, ап.12

първа и трета част са по 12 лв, а втората част е 15 лв
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Аларма за пчелин

Мнение от DAN »

Ванка,
трябва да си направиш приспособление за превъзпитание, в противен случай хем пчелина ще ти ограбят - хем и бой ще ядеш!
Заключено

Обратно към “Мнения / Opinions”