От къде е най добре да закупя пчелни майки.

Модератор: toko652003

Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: От къде е най добре да закупя пчелни майки.

Мнение от toko652003 »

Да прав си когато пчелина е голям тогава времето не стига и труда е повече, но за среден пчелин и

до 150 семейства не мисля, че е проблем собственото производство.
toko6520035927(Skype)
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: От къде е най добре да закупя пчелни майки.

Мнение от buci59 »

Аз не съм съгласен,колега ivan5555.Щом ти трябват 100 майки значи,че имаш около 200 кошера,а това си е вече професионална работа.И си длъжен също професионално да си организираш и подредиш нещата,че да си ги възпроизведеш.От месец май до август има достатъчно време за да се създадат.Вярно е,че ще има и несполуки,но в крайна сметка остава удоволствието,че си независим.А ти сигурен ли си,че майките на Павлови са по-добри от тези ,които ти създаваш?И ако да,запитай се защо!Успех.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: От къде е най добре да закупя пчелни майки.

Мнение от Scutellator »

Който все пак иска да си купува майки в голямо количество , нека си купи вместо тях разплодна . Но не такава , на която само името и е елитно . Това че е с номерче и е изкуственно оплодена не я прави автоматично елитна . Нужна е определена хомозиготност , при това от желаните гени , щото няма полза да отглеждаш малоценни пчели , независимо колко им е синя кръвта .
Има голяма полза човек сам да си отглежда майките . Един допълнителен аргумент е , че майката е добре да остане в нуклеуса месец след оплождането ,или поне докато й се излюпи пилото . Не само поради факта , че приемането е по-добро и шанса за осакатяването й от пчелите е по-малък . Причината е , че майките достигат зрялост и максималната си яйценостност(първия максимум) на четвъртата седмица от оплождането . Отнемането и от нуклеуса през пубертета , когато прогестероновите нива не са достигнали пикът си , и стресът който й се причинява по това време( стресът намалява отделянето на полови хормони ) имат за последица по-кратък живот . Освен това такава майка никога няма да достигне потенциала си .
Не мога да се съглася , че отглеждането на майки отнема толкова много време . Ако вадиш партида всяка седмица -ДА , но за 1-2 големи партиди годишно съботно-неделното време е напълно достатъчно и отнема не повече от 2-4 часа на ден през уикенда .
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: От къде е най добре да закупя пчелни майки.

Мнение от ivan5555 »

колега busi59 за мен добра майка е тази чийто семейство е дало мед колкото ми е средния добив. дали е на павлов или моя при среден добив 45кг а тя е под него подлежи на смяна. миналата година майка на павлов беше рекордьорка с 75кг какво да искам повече всяко стадо има и мърша . да не би твоите да са всички добри?под професионално пчеларство разбирам да се занимаваш само с пчели .но за жалост само с тях е трудно.аз си произвеждам майки в роевият период стях правя отводки. в началото на слънчогледа предизвиквам самосмяна на 2годишните.вкрая правя временни отводки с купени майки за оправяне на всички проблеми в пчелина. август се вади мед нямам време за майки.не разчитам само на купени но и без тях не може.2007гд беше много лоша за смяна на майки тогава 80%от сменените бяха купени.лошите производители ще се изсеят ще останат най добрите
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: От къде е най добре да закупя пчелни майки.

Мнение от buci59 »

Колега ivan5555,проблема си остава изцяло твой.Нито те упреквам,че предпочиташ купешките майки нито те и поздравявам,само искам да ти кажа,че като цяло произведените от мен майки по нищо не отстъпват на купените.Вярно,че и при мен се получават слаби майки,но се опитвам да ги сменям веднага.И защо да давам пари/за 100 майки това са 1500 лв/,като и аз съм способен да си ги произведа.Винаги съм казвал,че за всеки влак си има пътник.Така си решил,така си направил.Успех.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: От къде е най добре да закупя пчелни майки.

Мнение от ivan5555 »

1 на майка струваше тая година 9лв 2010 ще е по евтино
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: От къде е най добре да закупя пчелни майки.

Мнение от Boro »

Зависи . Аз ходих с кола директно на Апиакта ,уловиха ми ги и маркараха пред мен на 14 кинта.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: От къде е най добре да закупя пчелни майки.

Мнение от Dinko »

bars_i не се шегувай така ,че ме питат
с писма колко е средния добив :?:
Средния добив на мед от кошер е 20 кг.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: От къде е най добре да закупя пчелни майки.

Мнение от ivan5555 »

bars_i ти се шегуваш но си е така явно пчеларстваш в слаб район ако 2010 е що годе добра с удоволствие те каня на пчелина си .имам нужда от помошници.желая ти наистина високи добиви.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: От къде е най добре да закупя пчелни майки.

Мнение от ivan5555 »

точно така на свободно ще е14-15лв
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: От къде е най добре да закупя пчелни майки.

Мнение от ahmed »

ivan5555 написа:bars_i ти се шегуваш но си е така явно пчеларстваш в слаб район ако 2010 е що годе добра с удоволствие те каня на пчелина си .имам нужда от помошници.желая ти наистина високи добиви.
:lol: :lol: :lol: барси ставаи общ работник ша има и заплата :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”