Нов в занаята! Основни питания !

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
tonito
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Апр 25, 2011 6:48 pm

Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от tonito »

Здравейте на 25 години съм без работа и искам да отглеждам пчели! Затова имам няколко въпроса.
Откъде да си закупя кошерите и как им вървят цените също така и пчелите бях чул някъде че като за начало се дава една пчела майка безплатно ако е така откъде се взима ?
Интересувам се искарания мед трябва ли да има някакви документи преди да бъде продаден, ако ДА то какви?
Също така трябва ли да съм регистриран някъде си за да продавам мед? Кой къде ископува мед в Бургас ?
Мисля като за начало да взема 5 кошера някой може ли да ми каже колко мед може да се искара от тях при нормална година и долу горе добро отглеждане ?
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от genata_fi »

tonito написа:Здравейте на 25 години съм без работа и искам да отглеждам пчели! Затова имам няколко въпроса.
Откъде да си закупя кошерите и как им вървят цените също така и пчелите бях чул някъде че като за начало се дава една пчела майка безплатно ако е така откъде се взима ?
Интересувам се искарания мед трябва ли да има някакви документи преди да бъде продаден, ако ДА то какви?
Също така трябва ли да съм регистриран някъде си за да продавам мед? Кой къде ископува мед в Бургас ?
Мисля като за начало да взема 5 кошера някой може ли да ми каже колко мед може да се искара от тях при нормална година и долу горе добро отглеждане ?
Най добре поразпитай в района някой познат пчелар да ти обясни надълго и нашироко за основните нещица и тогава задай конкретен въпрос. На така зададените въпроси, не вярвам някой да ти отговори. А и толкова е писано из форума, обаче явно повечето ви мързи да четете и да търсите нужната информация. А и в интернет простарнството е пълно с такава информация. Все разправям на децата си, че компютрите и телефоните не са само за забавления, а за учене и вършене на нещо полезно с тях.
tonito
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Апр 25, 2011 6:48 pm

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от tonito »

Еми видях в интернет този форум който има доста теми!
Как да ги прочета всичките! Поразрових се в темите но не намерих това което търсех и затова направих тази тема. Искам конкртен човек да ми отговори на конкретните въпроси. В интернет е пълно с разни фалшиви обяви тем подобни теми които могат да обаркат начинаещ като мен.
Сега разбра ли защо съм пуснал тази тема ? Ако нямаш мнение по въпроса не пиши !
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от Aleksey »

Тонка, много добре е че си открил форума браво.Наистина има много теми,но няма да ти казвам как да ги прочетеш всичките,ще ти кажа аз как ги прочетох.Понеже всичко ми беше в мъгла отидох в първия пчеларски магазин и си купих пчеларска литература за начинаещи.Като прочетох книгите започнаха да ми се изясняват нещата.Изобщо несъм се ровил из темите а направо ги прочетох всичките от край до край една по една,като паралелно с темите препрочитах и книгите.Сигурен съм че не си търсил достатъчно търпеливо това което те интересува,а с пчелите се работи търпеливо.Сигурен съм че тук ще получиш много и разнообразни съвети,дори и противоречащиси и ако не познаваш района в който смяташ да пчеларстваш,ще ти бъде много трудно.Много добър съвет получи от Гената -намери някой местен пчелар и го помоли за помощ(напътствия) и ако се съмняваш в съветите му спокойно си задаваш въпросите тук.Но за да се съмняваш в съветите му трябва и да си чел.Въпросите които си задал не са конкретни на всеки твой въпрос за да ти отговори някой трябва да ти зададе няколко въпроса за да може да ти се отговори.И нещо много важно разбери дали си алергичен.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от светльо »

tonito написа:Здравейте на 25 години съм без работа и искам да отглеждам пчели! Затова имам няколко въпроса.
Откъде да си закупя кошерите и как им вървят цените също така и пчелите бях чул някъде че като за начало се дава една пчела майка безплатно ако е така откъде се взима ?
Интересувам се искарания мед трябва ли да има някакви документи преди да бъде продаден, ако ДА то какви?
Също така трябва ли да съм регистриран някъде си за да продавам мед? Кой къде ископува мед в Бургас ?
Мисля като за начало да взема 5 кошера някой може ли да ми каже колко мед може да се искара от тях при нормална година и долу горе добро отглеждане ?
1.Безплатен обяд няма - предполагам си го чувал,цена 200лв.,можеш да питаш и хора от форума,все ще се намери някой да ти продаде 5 кошера
2.не ти трябват никакви документи
3.зависи къде искаш да го продаваш този мед
4.при нормална година и горе долу добро отглеждане (каквото и да значи това) в моя край (зависи от района,Бургаско не знам как е) се изкарват 30кг. т.е.5х30=150,но имай в предвид,че новака има невероятния шанс,да изкара и нищо,и повече :wink:

п.п.още такива въпроси за тънки сметки има ли - че явно в целия форум,няма тази толкова трудно достъпна информация.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от genata_fi »

Ами така де, още не е виждал майка , а задава въпроси с комерсиална цел. Майки подаряваха, но по комунистическо време, а сега тя струва от 15 лв нагоре. Но какво ли ще направи човек само с една майка ? Може и да получи майка безплатно, но ако си плати за някой пчеларски курс и организатора да му подари една майка, но поне ще получи знания и ще знае какво да прави с тази майка. Най им е лесно на младите да се перчат като петли и да се сърдят, вместо да благодарят за съветите.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от toko652003 »

1.Провери дали си алергичен към пчелната отрова.

2.Прочети поне една книжка за да си наясно с основните неща.

3.Имаш ли мерак с много практика и четене всичко става.

4.Относно цените и добивите всичко е относително.
toko6520035927(Skype)
abrashev1
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 10:27 pm

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от abrashev1 »

Те младите тоз занаят не го умеят :)
ROCK FOREVER
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от Yonko »

За да научиш занаята и да си изкарваш прехраната от него, трябва да си отглеждал пчели най-малко 5 години. Трябва много да четеш: книги, учебници, списания, интернет всичко за пчелите, инвентара, меда, и болестите по пчелите. Ако си много способен и вършиш всичко това с любов към пчелите (а не към печалбата), на 6-тата година можеш да вадиш и по 100кг от кошер
а за сега си намери свясна работа
Последно промяна от Yonko на Сря Апр 27, 2011 4:51 pm, променено общо 1 път.
di4ev52
Мнения: 75
Регистриран на: Нед Апр 05, 2009 1:37 pm
Местоположение: София

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от di4ev52 »

:D :) :D да поздравя новият колега и дано има желание и разбира се късмет да получи добри количества мед, но всичко се постига с много упорит труд.
Много хубаво, че пита , интересува се може да постигне целите си, ние с удоволствие ще помагаме :D , за четенето
ние сме чели и той ще чете, но и практика трябва. :roll:
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от garo »

tonito написа:Здравейте на 25 години съм без работа и искам да отглеждам пчели! Затова имам няколко въпроса.
Откъде да си закупя кошерите и как им вървят цените също така и пчелите бях чул някъде че като за начало се дава една пчела майка безплатно ако е така откъде се взима ?
Интересувам се искарания мед трябва ли да има някакви документи преди да бъде продаден, ако ДА то какви?
Също така трябва ли да съм регистриран някъде си за да продавам мед? Кой къде ископува мед в Бургас ?
Мисля като за начало да взема 5 кошера някой може ли да ми каже колко мед може да се искара от тях при нормална година и долу горе добро отглеждане ?
Като вземеш кошерите трябва някои пчелар да те научи на основни неща от пчеларството но щом първо питаш за печалбите от пчелите подобре не се занимавай пчеларство едно да знаеш от мен Стиснат и беден пчелар не става за да взимаш от пчелите първо трябва много да даваш
HINAP
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 3:56 pm

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от HINAP »

На същото мнение съм като на колегата Гаро.Аз първите 2години съм ги хранил и чак на третата година започнах да ги експлоатирам.
bai-Pe6o
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Мар 15, 2010 4:25 pm
Местоположение: Свищов

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от bai-Pe6o »

tonito, и аз съм начинаещ пчелар миналата пролет си купих първите 5 семейства, та да споделя моят малък опит,....
също така съм и начинаещ дърводелец -сам си правя кошерите и като теб съм решил да увелича кошерите за да подпомагам семейния бюджет... Две години преди да си взема пчели следях пчеларските форуми и търсех съвети от пчелари. Най-голяма помощ ми оказа колега от с.Алеково (Свищовско), който сам се грижи за 100 семейства.
Практичните съвети които можеш да получиш от пчелар са най-ценни и не могат да се усвоят така добре от форумите или книгите...
Аз винаги се вслушвам в съветите на пчелари, които с по-малко труд се справят с повече кошери. познавам пчеларско семейство с 250 кошера , но за тях се грижат 5 човека , а не 1....
Относно първото ми вадене на мед - миналата година през пролетта мед от рапицата и акацията не съм вадил защото тогава разделих семействата на две и бяха слаби.... от слънчогледа имах 4 кошера на магазини и ми дадоха 60-65 кг мед,... след това по около 5-6 кг букет на кошер , като им оставих доста мед за зимата...

Според мен мерака и упоритостта са най важни за пчеларстването , така че не се отказвай и смело напред!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
мързела - основен двигател на прогреса !
tsetsolini
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Май 12, 2011 8:55 pm

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от tsetsolini »

Привет на всички пчелари,

Първо поздравления на модераторите за страхотния форум, както и на всички, които със своите постове допринасят за развитието на му.

Правейки първите стъпки в пчеларството се сблъсках със следния проблем. Понеже кошерите, които закупих бяха без рамки за магазина. Закупих материали за рамките и преди две седмици поставихмв магазините с току изработените рамки на кошерите.

Днес при прегледа установих, че рамките с восъчните основи са в същото състояние, в което и ги поставихме. Това нормално ли е или на този етап липсата на напредък в изграждането на рамките е допустимо?

Моля за съвет, как да процедирам в тая ситуация.

Предварително благодаря на всички отзовали се.
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Нов в занаята! Основни питания !

Мнение от garo »

ако има паша виш да не са решили да рояват
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”