Моля за съвет

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Моля за съвет

Мнение от Boro »

Чети между редовете колега и ще разбереш какво исках да кажа, така както ме разбра автора на темата.
Моля за съвет! един път
Моля за съвет колеги ! 2
Моля за съвет 3
съвет 4
С наличната станаха пет но ако се разровя ще открия поне още два пъти по толкова.
Говоря за теми без заглавия като: Какво се случва?, какво ще стане......, Някой знае ли защо?, как бихте го направили, какво е това?, и още и още.
530 страници и тук ще ги съберем но ако нямаше толкова безразборно пуснати теми, повечето дублиращи се пък в една си задавай въпроса какъв е проблема. Примери да давам ли? (само от въпросите за отводка)
И накрая предполагам не визираш мен като причина доста хора да са без мнение. :)
Много докачливи хора брей, също като малките деца.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Моля за съвет

Мнение от Niki S »

[quote="Boro"

Много докачливи хора брей, също като малките деца.[/quote]

Не става въпрос за чувствителност а за елементарно отношение.
А не сега като търтовка да ме прощавате за израза всеки с*** кой където намери.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Моля за съвет

Мнение от Boro »

Boro написа:да ме прощавате за израза и
с***
Ами точно. Аз ако не изпитвах уважение към колегите си първото нямаше да присъства в поста ми, а второто щеше да е написано в прав текст. Спирам до тук , имам чувството че водя борба с вятърни мелници.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Моля за съвет

Мнение от ico_dok »

И аз ще питам, но ще започна доста отдалеко за да е подробна и ясна картината.
От средата на м. август на три пъти ми се наложи да отсъствам за периоди от по 10-20 дена. Няма да обяснявам колко е важен този период от развитието на пчелните семейства, особено при тази суша – при мен последният летен дъжд валя около 12-13. 8. Около 1-2.9. свалих магазините и прегледах кошерите. Мед имаха по 12-15кг. че и повече, но пилото беше на по 1-2 рамки,а пчели много. По къра всичко беше изгоряло и естествено при липса на нектар майките почти не снасяха. Подхраних 3-4 дни със захарен сироп и пак трябваше да замина от 04.9. за десет дена.
Прибрах се на 15 и естествено веднага прегледах кошерите – пило на по 3-4 пити запечатано и почти липсващо открито и яйца. Но в един от кошерите само малко запечатано – няма открито нито яйца, не видях и майка, макар да гледах доста, а кошера си бе спокоен.
Започнах почти ежедневно подхранване със сироп и само след два дни имаше яйца при всички кошери, без проблемния описан. Продължих подхранването до 20, когато отново ми се наложи да отпътувам. Същия ден отново прегледах този кошер и дори ми се видяха яйца на малка площ.
На 06.10. прегледах този кошер, но пило нямаше, а и пак не видях майка, пчелите покриваха 5-6 пити. При три от другите кошери имаше запечатано пило на по 3-5рамки и много малко открито.
Започнах да празя есенния преглед и зазимяването. Имам пет развити семейства, които ми дадоха около 140кг. мед, един рояк и една отводка – те са на по 8 рамки.
До тук с описанието на обстановката.
Намерението ми е да разформировам въпросното семейство и да засиля рояка и отводката, за да са готови още пролетта да използват пашата – предпочитам да имам две силни, а не три слаби семейства, е и вероятна търтовка.
Сега ще си формулирам и питанията:
1. Тъй като всичките пчели на семейството което ще се разформирова са летящи няма ли опасност да се върнат на старото си място? Кошерите в които ще ги местя са през един и през три от сегашното място.
2. Със слагане на препятствие на прелките ще ги накарам ли да запомнят новото си място?
3. При правене на сборни отводки пръскам пчелите с отвара от мента за уеднаквяване на миризмата – това надявам се е достатъчно, но да не създаде условия за кражба?
4. Аз съм съботно/неделен пчелар и не съм в състояние да избера най-подходящото време, т. е. след разделянето да следват няколко дни студено и лошо време.
Стана доста дълго, но се постарах да опиша подробно обстоятелствата.
Благодаря предварително!!!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет

Мнение от toko652003 »

Ще има малко загуби от летящите пчели, но няма да са фатални.

Ако са ЛР отгоре корпус помежду надупчен вестник,а при възможност ги събираш в един и си готов.

Колко слаби са, че се притесняваш?
toko6520035927(Skype)
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет

Мнение от valyo »

По-лесно се събират в един корпус или ДБ лодник по следния начин, но за него е малко късно.
Взимаш една по-празна пита и над тава я пълниш с ароматзиран сироп с ментово или лавандулово масло. Слагаш питата по средата а от двете и страни пчелите които ще обединяваш. Те докато оближат сиропа от двете страни са се обединили.
Сега е много късно за цяла пита сироп, затова може да ползваш такава с мед, силно ароматизирана с есенция (аз предпочитам ментата пред лавандулата, но това е защото на мен ми харесва повече, на пчелите не знам :) ) .
Разбира се ще ги обединяваш следобед, като спре летежа. Ако ти се струва студено и са много хапливи може и на обяд мо задължително ползвай преносни сандъчета. На местото на стрите сандъци сложи по едно преносно сандъче с прелка , с по една пита в него. Колкото се върнат на старото място ще ги стръскаш при другите или направо в семейството или пред прелката. Все е по-добре, отколкото да губиш пчели. Добре е и на другия ден да има сандъче на местото на кошерите. И тогава се връщат. Аз събирах с-ва последния ден преди скорошните дъждове/снегове. Миналата събота беше първия ден с валеж. Това се пада седмица след събирането. Та седмица след като са били пренесени в нов дом, на старото място,, по обед се въртяха загубени пчели.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет

Мнение от toko652003 »

Добре де, но човека говори за семейства от осем рамки?!
един рояк и една отводка – те са на по 8 рамки.
Какъв е смисъла?Моите повечето са зазимени на по 8-9 рамки, дори имам и на по 6-7 от отводките и нямам притеснения
защото така са изкарвали зимата без проблем.
Ако има семайство без майка е нещо съвсем друго.
toko6520035927(Skype)
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Моля за съвет

Мнение от Boro »

ico_dok написа:Продължих подхранването до 20, когато отново ми се наложи да отпътувам. Същия ден отново прегледах този кошер и дори ми се видяха яйца на малка площ.
Осем рамки са си цял кошер Ицо аз зазимявам на толкова с две преградни от двете страни. Успешно са ми зимували отводки и на по-малко.
А имаше ли свободно място да снася майката или питите бяха пълни с мед? За мене това си е редовно семейство щом казваш че и пчелите са спокойни, просто майката по-рано е спряла да снася. Ако пък нямаше майка до сега да е станало на гърбато пило. На твое място не бих пипал семейството и напролет слагаш още две основи и пердашиш с магазин.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Моля за съвет

Мнение от ico_dok »

Намерението ми е да разформировам въпросното семейство и да засиля рояка и отводката, за да са готови още пролетта да използват пашата – предпочитам да имам две силни, а не три слаби семейства, и вероятна търтовка.
Причината да мисля за обединение е липсата на пило - или няма МАМА или е дефектна.
Не бих разформировал семейство, което ми е дало поне 20кг мед и до скоро е имало 12 рамки с пчели. Не ми се спасява търтовка рано напролет. Засилените две млади семейства ще са готови за рапицата. Това са ми мотивите, а питането е за времето на разделянето.
Техниката, която смятам да приложа е следната:
1. стеснявам семейството, което ще разделям на толкова пити колконо покрива с пчели.
2. правя място в двата кошера приемчици място за питите с пчели.
3. пръскам в двата кошера отвара от мента
4. вадя пита с пчели от разформироващия се кошер и я пръскам с отвара, след което я слагам в кишера приемчик и така до края
5. слагам препятствие на прелките на двата кошера
6. махам празния сандък.
Давайте мнения сега. Кошерите са ДБ.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет

Мнение от valyo »

Както ти казах по-долу.....
Ползвай преносно сандъче за да обереш тези дето ще се завъртят на старото място.

Виж още веднъж за майката . Ако е там може просто да е спряла по-рано яйцеснасянето и тогава не разформировай - ще имаш повече полза догодина от него като помощно, при положение че е стара да речем и няма да го ползваш за мед.
Ако не е пронесла напролет, което се смнявам за млада майка, тогава ги обединявай.

PS. И аз имам случай на майка спряла да снася по-рано от другите. И бях в същата дилема, защото кошера бе силен и не я видях. При втори преглед я намерих и оставих семейството на мира (зазимено на 9 рамки).

Поздрави
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет

Мнение от toko652003 »

valyo e прав някои майки да спират да снасят по-рано, но това е повече положително ако има достатъчно млади пчели.
Просто майката и пчелите ''усещат'' , че са готови за зимата. По скоро слабите и късните отводки имат по-докъсно пило.Търси майката щом са спокойни тя е там, ако е обратното прави както си намислил. Ако ти се занимава сложи странично между питите вестник и ги подпуши сериозно, така боят е по-малко.
toko6520035927(Skype)
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет

Мнение от ivandespotov »

ico_dok написа:Намерението ми е да разформировам въпросното семейство и да засиля рояка и отводката, за да са готови още пролетта да използват пашата – предпочитам да имам две силни, а не три слаби семейства, и вероятна търтовка.
Причината да мисля за обединение е липсата на пило - или няма МАМА или е дефектна.
Не бих разформировал семейство, което ми е дало поне 20кг мед и до скоро е имало 12 рамки с пчели. Не ми се спасява търтовка рано напролет. Засилените две млади семейства ще са готови за рапицата. Това са ми мотивите, а питането е за времето на разделянето.
Техниката, която смятам да приложа е следната:
1. стеснявам семейството, което ще разделям на толкова пити колконо покрива с пчели.
2. правя място в двата кошера приемчици място за питите с пчели.
3. пръскам в двата кошера отвара от мента
4. вадя пита с пчели от разформироващия се кошер и я пръскам с отвара, след което я слагам в кишера приемчик и така до края
5. слагам препятствие на прелките на двата кошера
6. махам празния сандък.
Давайте мнения сега. Кошерите са ДБ.
Докторе, остави природата да реши вместо теб и прави каквото ще правиш напролет! Успех! На 20 октомври не бих правил каквото и да е действие по кошерите та камо ли твойто!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет

Мнение от toko652003 »

Да провери дали има майка , може да липсва.
toko6520035927(Skype)
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Моля за съвет

Мнение от ico_dok »

Благодаря момчета!!!! В събота или неделя ще прегледам основно и внимателно за майка и тогава ще действам. Само ако не видя ще мисля още седмица. Ще преценя по-точно и силата на семейството - при прегледа тогава имаше все пак някакъв летеж, а и пчелите бяха из целия кошер. Имал съм случаи предни години млади майки да спрат по-рано снасянето. Тази е миналогодишна, ако я има би трябвало напролет да снася нормално.
Иване и аз не обичам да се меся много в природните дадености, но защо да оставя да загине семейство без майка, а да не използвам пчелите му?
Още веднъж Ви благодаря, ще пиша в понеделник.
И да гласувате!!!!
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Моля за съвет

Мнение от Niki S »

Късно есента пчелите крият мйката. Проверявай край рамките, понякога се натрупват отгоре и.
Успех.
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”