Моля за съвет

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
koceto
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Май 16, 2006 5:42 pm
Местоположение: Slivnica

Моля за съвет!

Мнение от koceto »

Здравейте,
На 24 години съм и се занимавам с пчеларство от 12 години. Девет от тях помагах на възрастни роднини, но преди 3 години се отказаха и ми подариха два кошера. На следващия ден след като ги закарах на мястото на пчелина ( 20 май 2004), забелязах пред кошера да пълзят много търтеи, без да могат да летят, въпреки че на пръв поглед са нормално развити. Следващата седмица нямаше никакви търтеи отпред. Помислих, че може да е от транспортирането. Но тази година пак забелязах същото на 13 май. На какво може да се дължи това? Ако някои може да ми помогне със съвет ще съм много благодарен. Благодаря предварително!
Georgi Zhelev Georgiev
Мнения: 99
Регистриран на: Пон Дек 05, 2005 11:11 pm
Местоположение: Стара Загора / София
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет!

Мнение от Georgi Zhelev Georgiev »

koceto написа:Здравейте,
На 24 години съм и се занимавам с пчеларство от 12 години. Девет от тях помагах на възрастни роднини, но преди 3 години се отказаха и ми подариха два кошера. На следващия ден след като ги закарах на мястото на пчелина ( 20 май 2004), забелязах пред кошера да пълзят много търтеи, без да могат да летят, въпреки че на пръв поглед са нормално развити. Следващата седмица нямаше никакви търтеи отпред. Помислих, че може да е от транспортирането. Но тази година пак забелязах същото на 13 май. На какво може да се дължи това? Ако някои може да ми помогне със съвет ще съм много благодарен. Благодаря предварително!
Споко, човече. Сега ще ти обясня вероятната причина: ако времето е било неблагоприятно (падане на температурите, валежи) и няма мед в кошера, то пчелите не хранят търтеите и те отслабват. Напомням, че търтеите не могат да се хранят сами, както и майката. За това вече отслабени, биват принудени да напуснат кошера и за това си видял толкова много търтеи пред кошера, пълзейки. След като умрат, мравките ги пренасят и изяждат.
koceto
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Май 16, 2006 5:42 pm
Местоположение: Slivnica

Мнение от koceto »

И аз така смятах, но не бях сигурен. Всички семейства имат по 7-8 кг. мед, а и от както цъфнаха джанките всяка седмица им давам по 2литра захарен сироп 1:1(през три дни по литър). Та затова реших да питам, за да съм по-спокоен. Мерси! :wink:
merachnavisoko
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Ное 12, 2007 12:19 pm
Местоположение: Плевен

Молба за малко информация-искам да стана пчелар-като Вас!!

Мнение от merachnavisoko »

Здравейте,
Аз съм от Плевен,и от няколко месеца съм се запалил да си отглеждам пчели.Искам да си купя 3-5 кошера,но искам да кажа ,че почти нищо не разбирам.Имам желание и смятам че ще се правя с практическата част......само че нямам много време.Затова бих искаал да попитам-колко време трябва да отделям за тях през различните сезони-всеки ден,през няколко дни,един ден седмично ли.Може да ви се сторят тези въпроси смешни ,но мисля ,че всички сте минали през този период,когато всичко Ви е било малко мътно.Парите за сега не са проблем :lol: .Питам за да не стане така, че да мъча животинките.....Освен това не можах да намеря из форума споделен опит който да започва от начало-сезон по сезон-ангажименти,време и пари,вложени първоначални суми,минимално оборудване за да "си оближеш пръстите с мед' :wink: и др.първоначална информация.Ще съм благодарен на всички който дадат мнение и съвет.
Penko
Мнения: 62
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:29 pm
Местоположение: гр. Казанлък

Мнение от Penko »

За да се научиш ще трябва много обяснения. А целта на форума не е тая. Препоръчвам ти да си купиш някоя книжка . (като например Календарен справочник на пчеларя или Отглеждане на пчели ) Нещо от тоя сорт. А що се отнася до времето , то като те хване мерака постоянно ще те влече към тях.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Трябва да си голям герой и много работлив.
Това не е да лежиш като на сървайвър.
Пари не чакай , но тръпката е голяма.
Средно се вади по 20 кг от семейство.
За 2007 добива беше 0 кг.
В България е още по трудно
за тези които се занимават само с пчеларство
няма никакви помощи.
Не само това - държавата им пречи.
Ако си млад заминавай докато е време.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

......само че нямам много време.Затова бих искаал да попитам-колко време трябва да отделям за тях през различните сезони-всеки ден,през няколко дни,един ден седмично ли.
Ako нямаш време не се захващай
Пчелите искат малко внимание но навреме .
Най-добре е да прочетеш някоя книжка и да намериш някой пчелар с опит да ти покаже основните неща на практика как стават .
Може и само от книгите но е по-трудно .

Първо купи пчелите напролет от пчелар които има над 50 семейства
Най малко трябва да са два кошера.
Времето което трабва да отделяш за тях е според ситуацията и сезона
най интензивно е напролет поне два пъти на седмица трябва да им обръщаш вниманиепрез другото време по рядко , а след октомври до февруари март един път на месец стига и то само външен оглед...
:wink:
toko6520035927(Skype)
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Той човека може да иска да си гледа пчели за кеф, да си хапва негов мед. Пък вие сте тръгнали да го отчайвате.
Иначе за това , че пчелите няма да те направят богат , колегите са прави. И освен това ,те имат свойството да правят пчеларя по- човечен и отворен към природата.
gz73
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 9:54 pm

Съвет за начинаещи от напреднали

Мнение от gz73 »

Здравейте. Дядо ми беше пчелар и аз искам да се занимавам. Когато гледахме кошерите бях винаги до него и му помагах във всичко. От отводките и отглеждането на майки до ваденето на меда, но сега когато искам аз да се занимавам ми се обяснява, че не мога да се справя. Посъветвайте ме, дали мога да се занимавам само събота и неделя с кошерите. През другото време съм на работа.Между другото на дядо кошерите всички измряха от американски гнилец и аз ще започна отначало.
Жоро
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: Съвет за начинаещи от напреднали

Мнение от apis1964 »

Събота и неделя са ти достатъчни за да се занимаваш с пчелите.
Не използувай старите кошери и инвентар на твоя дядо ,които са били заразени с американски гнилец-най-добре ги унищожи чрез изгаряне.
Успех в начинанието!
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Съвет за начинаещи от напреднали

Мнение от Gojyto »

Ако 6те гледа6 десетина дваисет ко6ера маняк ей така за между другото става,ама професионално п4еларство сабота и неделя няма.Не ги слу6аи тия дет ти говорят 4е 50 100 ко6ера може да се гледат сабота и неделя.Парво на тия хора п4елите им са по дарветата май месец и второ от 50 ко6ера изкарва 500 кила......които може6 да изкара6 от 20......
gz73
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 9:54 pm

Re: Съвет за начинаещи от напреднали

Мнение от gz73 »

Благодаря ви за мнението. А да имате представа във Варна къде има пчеларски магазин и откъде мога да си купя пчелни семейства. Намерих си ДБ кошери 10-рамкови, но искам да си купя нови пчелни семейства, защото тези които видях в с.Аврен не ми вдъхнаха особено доверие. От някои хора разбрах и че е имало болест по пчелите. Георги Зайранов
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

СЪВЕТ ОТНОСНО ......

Мнение от mmm.1979 »

Какво печеля и какво губя ако се регистрирам като земеделски производител?Работя и имам 11 пчелни семейства които продължавам да увеличавам.Какви ще ми бъдат разходите при регистрацията-документи,такси и т.н
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: СЪВЕТ ОТНОСНО ......

Мнение от dimitarbonev »

С 11 кошера само губиш. След като работиш и другаде няма смисъл да наливаш в държавата допълнителни осигуровки. Ако смяташ да кандидатстваш по някоя програма то с 11кошера почти никъде не става. Единствено за отводки, ама сам си прецени дали си струваОще повече че и там трудно стават нещата и накрая само ще налееш в държавната хазна над 300лв дето можеш да ги похарчиш далеч по-разумно.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: СЪВЕТ ОТНОСНО ......

Мнение от syzi »

ако си само земеделски производител плащаш осигуровки в/у 55 лева.Ако работиш и на друго място,освен парите,които ти удържат на работата ти за осигуровки,трябва да се осигуряваш и в/у 110 лева като замеделски производител.Така.че за 11 кошера... :D
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”