Недохранено или простудено пило?

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Недохранено или простудено пило?

Мнение от p4elar4e »

Преди няколко дни при последния преглед направих няколко размествания на рамките в единия от кошерите ми.Все още е на 8 рамки т.к. го имам от скоро.Имаше 1 рамка,която беше изградена само в центъра напълно.На това място имаше около 10 килийки с ларви на различна възраст,някои бяха нормални (тлъсти и белички).Та тази рамка я преместих от най-външна страна (там няма много пчели).С това мисля че направих грешка :| .Преди малко им направих преглед и забелязах,че на въпросната рамка 4-5 ларви изглеждат странно (досега несъм виждал такива).Една беше покафеняла и спаружена,другите бяха или с черни или с кафеви петна,като на фини реснички.
Какво е това,простуда или недохранване,или е нещо друго :?:
И как изглежда простудено или недохранено пило :?:
Благодаря предварително на всеки който пише.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Недохранено или простудено пило?

Мнение от drone »

Остави тази работа с това недохранено и прочее пило настрани. Като слушам симптомите май става дума за варовито или каменно пило. Ама другия път вземи да бръкнеш с една клечка за зъби в умрелите ларви и като я развъртиш малко я изтегли навън. Ако се източи на конец съдържанието на ларвата на 10-15 см . без да се къса , викаш "Въх ,мари майка" :shock: и да ти е честит американски гнилец. Ако не се точи викаш "Майната му", затваряш ги и сядаш да пиеш бирата. :wink:
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Недохранено или простудено пило?

Мнение от p4elar4e »

:D Предпочитам да пия бира :D Но може и студена вода да пия :(
Утре ще отворя кошера пак.Дано дами се размине.Когато отворих другия кошер,който е по-силен,долових някъква не много приятна миризма (май и тва не е на хубаво :cry: :cry: :cry: ).
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Недохранено или простудено пило?

Мнение от Майка »

Аз съм виждала простудено пило само на снимка, но както го описваш мисля, че е простудено пило.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Недохранено или простудено пило?

Мнение от p4elar4e »

Преди малко отворих кошерите пак.Взех си и апарата,за да снимам питата.Когато я искарах видях,че на мястото на което вчера имаше около 10 ларви има само 2 запечатани килийки :shock: Всички други ларви бяха почистени,няма и следа от тях.Така,че неможах да направя проба с клечката.Видях снимки на варовито пило и американски гнилец-нямаха нищо общо с моя случай, затова си мисля да не са били простудени.
Ако някой има снимки на простудено или недохранено пило,и описание на тези случаи моля нека ги постне,за да си имам напредстава за какво става дума.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Недохранено или простудено пило?

Мнение от Майка »

Снимката, която съм виждала на простудено пило е в "Болести по пчелите", от Волфганг Ритер. В книгата има доста снимки, най-вече заради тях я купих.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: Недохранено или простудено пило?

Мнение от srg »

Колеги! За какво простуден пило говорите по това време :roll:
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Недохранено или простудено пило?

Мнение от p4elar4e »

Това наистина е интересен въпрос.Дали през летния период може да се простуди пилото?Ако няма достатъчно пчели,които да покриват питата с все още незапечатаното пило,какво се получава тогава?
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Недохранено или простудено пило?

Мнение от Майка »

Дали е простудено или е прегрято няма как да се разбере. Пилото се уврежда или загива, когато не се поддържа температура 34,4 градуса в гнездото. А както го описва p4elar4e, пилото не е било покрито с пчели.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”