Кошер от OSB

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Кошер от OSB

Мнение от batrosko »

http://alonso.uk.to:81/gallery/displayi ... m=1&pos=10
Какво мислите за това?
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: Кошер от OSB

Мнение от batrosko »

http://www.bul-les.com/bg-prices-osb.htm
Не знам дали цените са актуални, но поне са ориентировъчни.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Кошер от OSB

Мнение от DAN »

От тези плоскости кошери не трябва да се правят. Те съдържат лепило което излъчва вредни вещества до 40 години след производството. Разбирам, че е лесно да имаш готова плоскост, но с такива при които се използват голямо количество лепила за направата им, не може.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Кошер от OSB

Мнение от toko652003 »

Е какъв е проблема като се лакират или боядисат?
toko6520035927(Skype)
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Кошер от OSB

Мнение от DAN »

Всеки сам си решава. Аз моето проучване съм си го направил и съм взел решение. Използва се само плътно дърво.
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Кошер от OSB

Мнение от Христо Христов »

Говорил съм с технолог работещ в производството на такива плоскости и от него знам, че лепилата които се използват са токсични, особено за водоустойчивите.Дали лакиране, боядисване или друго(на мен ми е минавала мисълта за покритие от пластмаса за хранителни опаковки) би предотвратило негативен резултат аз не знам.Анализ на мед добит от такъв кошер би дал отговор на въпроса.
аааа35
Мнения: 201
Регистриран на: Съб Юли 12, 2008 10:23 am
Местоположение: разград

Re: Кошер от OSB

Мнение от аааа35 »

ами то и прозорците и вратите от пвц не са ЗДРАВОСЛОВНИ,ЗА ХОРАТА
НО ПЪК СЕ ПОЛЗВАТ
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Кошер от OSB

Мнение от toko652003 »

Христо Христов написа:Анализ на мед добит от такъв кошер би дал отговор на въпроса.
Да!
toko6520035927(Skype)
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Кошер от OSB

Мнение от dimitarbonev »

Христо Христов написа:Дали лакиране, боядисване или друго(на мен ми е минавала мисълта за покритие от пластмаса за хранителни опаковки) би предотвратило негативен резултат аз не знам.
Покритие от пластмаса значи запарване, влага и болести. Дървото си е дърво. Като си помисля малко то OSB-то не излиза чак толкова евтино, навсичкото отгоре освен че е токсично е идоста тежко. По добре MDF поне се прави без лепила уж, но е още по-скъп.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Кошер от OSB

Мнение от Христо Христов »

dimitarbonev написа:
Христо Христов написа:Дали лакиране, боядисване или друго(на мен ми е минавала мисълта за покритие от пластмаса за хранителни опаковки) би предотвратило негативен резултат аз не знам.
Покритие от пластмаса значи запарване, влага и болести. Дървото си е дърво.
Негативите според мен няма да са заради пластмасата или друго покритие защото пазара предлага не само кошери от дърво(виж съседната тема) , а поради възможността в меда да попаднат токсични вещества. Качествата на различните материали по отношение на микроклимата (влага, запарване) в кошера трябва да се сравнят по показателя паропропускливост, но това според мен не е от съществено значение ако има добра вентилация.В този ред на мисли какъв е коефициента на паропропускливост на живата дървесина на една естествена хралупа?
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: Кошер от OSB

Мнение от batrosko »

По интересното, според мен е дали лепилата ще оказват вредно въздействие на пчелите. Не мисля, че кошерите от OSB, въпреки, че са влагоустойчиви ще имат дълъг живот, когато се използват целогодишно.Също така 25 мм OSB е доста скъпичко. Може да се използва 11 мм за бърза направа на 5-6 рамкови кошери, които да се използват през лятото за отводки, тъй като доста често наличните кошери тогава не достигат, а производителите им са затрупани от поръчки, и се налага да чакаш по 2-3 месеца.
аааа35
Мнения: 201
Регистриран на: Съб Юли 12, 2008 10:23 am
Местоположение: разград

Re: Кошер от OSB

Мнение от аааа35 »

използвам дюшеме(шпонт) 45лв връзката при нас
от вризка излиза 4 корпусен кошер или 5 корпуса
поне си е дърво
мисля че осб ще се надуе
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Кошер от OSB

Мнение от toko652003 »

Taзи година поради липса на достатъчно дървени плодници зазимих едно семейство(отводка на седем рамки) с такъв корпус
ако оцелее и като направя проба на меда догодина ще ви кажа резултатите.
Това с лепилата мисля че е преувеличено отбелязвам че корпуса е лакиран и пчелите са го полирали и с прополис.

:wink:
toko6520035927(Skype)
ickata
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 9:06 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Кошер от OSB

Мнение от ickata »

А какво ще кажете за водоустойчив технически шперплат.Използва се за кофраж в строителството. Цената му никак не е малка около 80 лв на лист 120х240.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Кошер от OSB

Мнение от dimitarbonev »

Честно казано се чудя защо си усложнявате живота. Всичките тези материали са скъпи и са повече или по-малко токсични. Да става да направиш дето се казва нещо набързо, за спасяване на положението, но не мисля че е добра практика използването им за кошери в които ще се отглеждат за постоянно пчелите. Миризмата на лепила по тези плоскости трае с години. Това означава, че тези вредни агенти се изпаряват. Някой ще каже ами нали ще ги боядисаме. И това няма да помогне,зашото тези бои също садържат вредно вещества. А като направя една проста аритметика, нито цената е по-ниска от тази на дървото, нити труда е кой знае колко по-малко. А като приемем, че трайността на такива кошери е значително по-малка от тази на дървените става абсолютно безмислено да се заменя дървото с каквото и да е.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”