Колеги, моля за обсъждане метод за създаване на семейства.

Модератор: toko652003

Neli
Мнения: 19
Регистриран на: Съб Фев 19, 2005 4:17 pm

Колеги, моля за обсъждане метод за създаване на семейства.

Мнение от Neli »

Есть еще один способ привлечь рой.
Это купить просто рамки с пчелами.
У нас таких предложений много и стоит по сравнению с семьей или пакетом недорого.
Пакет 2 расплода 2 кроющих 190 гривен (* на 5)
Семья - 250, а рамка расплода запаечатанного с пчелами - 15-20
У вас должно быть соотношение такоеже.
Берешь таких рамок 10 обрызгиваешь мятными, элеутерококом для общего запаха (так как с одной семьи 10 рамок не будет) и стряхиваешь всех в один улик, а потом ставишь весь расплод и закрываешь. На 12 день у тебя толпа зрелых маточников.Могут быть на каждой рамке.
Теперь второй этап.
Матки будут выходить на 13,14, 15 день.
К этому времени надо решить чего ты хочешь? много пчел- тогда дербанишь всю семью на части от 10 до 2-х. Каждая часть в своем ящике . Через три дня ты с матками. Через неделю они облетаются. Сколько-то останется., может быть все Еще через неделю они начнут сеять.
Теперь два варианта.
1 Купить еще пчел и усилитть.
2 потихоньку кормить . За2 месяца поднимутся, а если есть взяток в августе то сами себе могут наносить на зиму.
Можно не 10, но не меньше 4-х рамок с пчелами для старта.
Это если хочешь начать.
Колеги, някой използвал ли е подобен метод за създаване на семейства и какво мислите?
icoper
Мнения: 54
Регистриран на: Нед Фев 06, 2005 12:38 am
Местоположение: atina

Мнение от icoper »

един съвет от мен ако искаш да ставаш пчеларка събери си пари и си купи в началото на пролетта 2-3семеиства с кошерите.Обикновено като купиш стар кошер със семеиството ти го дават и с изградени рамки и с магазинните.Намери си и няколко стари сандъка,дезинфекцираи ги добре(начини много) но наи достъпният е с бензинова лампа(не твърдя че тои е наи-дибрият),засили си семеиствата разцепи ги ,направи си отводки,и пак ште можеш да си извадиш мед от основните.Ако не настояваш на това да си вадиш мед от едно семеиство можеш да си направиш и по няколко отводки но забрави за мед,зависи каква ти е целта. 8)
xxx
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

icoper написа:един съвет от мен ако искаш да ставаш пчеларка събери си пари и си купи в началото на пролетта 2-3семеиства с кошерите.Обикновено като купиш стар кошер със семеиството ти го дават и с изградени рамки и с магазинните.Намери си и няколко стари сандъка,дезинфекцираи ги добре(начини много) но наи достъпният е с бензинова лампа(не твърдя че тои е наи-дибрият),засили си семеиствата разцепи ги ,направи си отводки,и пак ште можеш да си извадиш мед от основните.Ако не настояваш на това да си вадиш мед от едно семеиство можеш да си направиш и по няколко отводки но забрави за мед,зависи каква ти е целта. 8)
Добър съвет. Последвай го.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Правилно, така е най- евтино. Само че за ранни отводки няма да имаш добри майки, но и със свищеви ще се оправиш поне докато излязат на пазара "расови" майки. :wink: . Освен това ще трябва и здраво хранене на отводките. И така лека - полека , хоп- имаме нов пчелар! :lol:
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

напълно си прав колега ,а за ''расовите'' майки

наистина може и в кавички да ги сложим :lol:
nasko82
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Ное 20, 2005 5:52 pm
Местоположение: свиленград/софия

shum v koshera?

Мнение от nasko82 »

sled kato otidoh na p4elina(za ob6to svednie) po4ukah na vseki ko6er,ta dva ot tqh dosta vreme prodaljavaha da bu4at.vasmojno li e da sa bolni ili maikata da e umrala i kakvo da pravq s tqh.pro4etoh 4e trqbva da gi zanesa v toplo pome6tenie i tam da napravq pregleda?oba4e p4elina mi e dista na otdale4no mqsto i se pretisnqvam da ne im se slu4e ne6to pri transportiraneto :( bihte li dali savet kakvo da pravq?
Изображение
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: shum v koshera?

Мнение от коко »

nasko82 написа:sled kato otidoh na p4elina(za ob6to svednie) po4ukah na vseki ko6er,ta dva ot tqh dosta vreme prodaljavaha da bu4at.vasmojno li e da sa bolni ili maikata da e umrala i kakvo da pravq s tqh.pro4etoh 4e trqbva da gi zanesa v toplo pome6tenie i tam da napravq pregleda?oba4e p4elina mi e dista na otdale4no mqsto i se pretisnqvam da ne im se slu4e ne6to pri transportiraneto :( bihte li dali savet kakvo da pravq?
Възможностите са няколко, като една от тях е майката да е умряла. При това положение, сега общо взето нищо неможе да се направи. Рано на пролет, се подава евентуално резервна майка, или се присъединява този кошер към друг. Ако приемем другата вероятност, те да са гладни - това може да се установи сега/при положение, че времето се подобрява като температура/ и да им се подаде питка или кристализирал мед над кълбото по описани в книгите начини. Болест - възможно е да има нозематоза, но мерките сега няма да бъдат адекватни. Според мен възможностите са от първите две.
Lachi
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Апр 18, 2006 12:00 am

поведение на пчелите

Мнение от Lachi »

Бихте ли ми казали какво значи следното поведение на пчелите: десетки пчели кацнали на лицето на кошера се движат непрекъснато напред-назад по отделно?
Georgi Zhelev Georgiev
Мнения: 99
Регистриран на: Пон Дек 05, 2005 11:11 pm
Местоположение: Стара Загора / София
Обратна връзка:

Мнение от Georgi Zhelev Georgiev »

Aко се опитват да навлязат в кошера стремително, но ги прогонват другите пчели пазачи на входа, вероятно е кражба. Проявява се целодневно.

Ако е само по обедните часове на слънчев ден, но с много повече пчели от 10, това е облитане на младите пчели, а през зимните месеци- на зимуващите пчели, които имат нужда от това.
Lachi
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Апр 18, 2006 12:00 am

Re: поведение на пчелите

Мнение от Lachi »

Бихте ли ми казали какво значи следното поведение на пчелите: десетки пчели кацнали на лицето на кошера се движат непрекъснато крачка напред, крачка назад без да изминават някакво разтояние?
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: поведение на пчелите

Мнение от коко »

Lachi написа:Бихте ли ми казали какво значи следното поведение на пчелите: десетки пчели кацнали на лицето на кошера се движат непрекъснато крачка напред, крачка назад без да изминават някакво разтояние?
Маршируват!!!!
Georgi Zhelev Georgiev
Мнения: 99
Регистриран на: Пон Дек 05, 2005 11:11 pm
Местоположение: Стара Загора / София
Обратна връзка:

Re: поведение на пчелите

Мнение от Georgi Zhelev Georgiev »

коко написа:
Lachi написа:Бихте ли ми казали какво значи следното поведение на пчелите: десетки пчели кацнали на лицето на кошера се движат непрекъснато крачка напред, крачка назад без да изминават някакво разтояние?
Маршируват!!!!
:lol:
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

:D
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

бихте ли искали

Мнение от valvrv »

бихте ли искали да имате такъв помощник на пчелина :lol: :lol: :lol:
Изображение
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

Не съм сигурен, че ще ми помогне на баира, на който са ми кошерите. Вместо той да ми помага ще се наложи аз да аго подпирам да не се преобърне :D
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”