Пчеларстване по технология на сръбския пчелар Иван Венер

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Иван Киров
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 10:14 pm
Местоположение: Бяла ,Русенско

Пчеларстване по технология на сръбския пчелар Иван Венер

Мнение от Иван Киров »

Наскоро четох книгата на Иван Венер, в която той споделя опита си на пчелар. Създал е технология на пчеларстване , при която с минимална намеса в жинота на пчелита постига максимални успехи. Основното според мен в тази технология е използването на хранителна наставка, Ханеманова решетка и умелото им комбиниране с плодника през цялата година, което осигурява постоянно добри хранителни запасил
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

да технологията е добра от миналата година започнах да работя по нея но се иска време да се изградят полукорпосите и да наблюдаваш развитието на семействата.засега съм доволен тази година ще стане по яснослед като мина през автоматичното подхранване есенно и пролетно. за заинтересуваните нека си купят и DVD то ше се схване по ясно технологията.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Каква е цената на DVD-то и как е озаглавено?
Иван Киров
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 10:14 pm
Местоположение: Бяла ,Русенско

Мнение от Иван Киров »

Интересува ме колко трябва да е висока рамката на хранителната наставка . Има ли някякво правило за това.
Не съм ползвал до сега Ханеманова решетка. Има различни мнения по този въпрос - метална или пластмасова , директно поставена върху горните летви на рамките или монтирана в дървена рамка така, че да осигури определено растояние межоду долните и горните рамки на питите между двата корпуса .
От DVD филма на Венер се вижда , че е пластмасова и се затиска от корпусите. Какво е Вашето мнение
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

DVD 15 лв полукорпус наш магазин за дадан -блат
Mantas
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 7:29 pm
Местоположение: Vratza

ZA DVD NA IVAN VENER

Мнение от Mantas »

KADE MOJE DA SE NAMERI TVA DVD
Georgi Zhelev Georgiev
Мнения: 99
Регистриран на: Пон Дек 05, 2005 11:11 pm
Местоположение: Стара Загора / София
Обратна връзка:

Мнение от Georgi Zhelev Georgiev »

Ще помоля тези от вас, които имат DVD-то да го качат в Data.bg, ако знаят как. Така ще бъде достъпно до всеки. Благодаря предварително. :wink:
Иван Киров
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 10:14 pm
Местоположение: Бяла ,Русенско

Мнение от Иван Киров »

Книгата "Пчеларска ферма Венер - техника и технология на работа" можете да заявите с наложен платеж на тел. 02 931 13 29. Вероятно и DVD тс може да се поръча от там. Издават се от "Апиинфоцентър - Котларски". Относно качването им на сайта е свързано със закона за авторските права и това вероятно може да се реши от авторите на сайта.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

От няколко дена data.BG е платен.
Плаща се с ЕСЕМЕС.
Повечето които са качвали започнаха да
си трият папките.
Лично аз работя с ЛИНУКС и не ползвам
лицензионен софтуер.
Но който е беден ще намери начин даси го запише.
Сърварите вече са излишни.
paffkata
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Мар 02, 2006 1:20 pm
Местоположение: Г.Оряховица

Verner

Мнение от paffkata »

книгат е мноого добра, има малка неяснота относно размерите на корпусите...
както разбирам малките корпуси са като магазините на ДБлат,
а големите са колкото тези на многокорпусните
и ако някой се наема да направи един чертеж и точни размери,
понеже искам да си ги изработя сам..
потърсих на няколко места но навсякъде нещо не ми излизат размерите???
защо ли

зпален пчелар
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Re: Verner

Мнение от valvrv »

paffkata написа:книгат е мноого добра, има малка неяснота относно размерите на корпусите...
както разбирам малките корпуси са като магазините на ДБлат,
а големите са колкото тези на многокорпусните
и ако някой се наема да направи един чертеж и точни размери,
понеже искам да си ги изработя сам..
потърсих на няколко места но навсякъде нещо не ми излизат размерите???
защо ли

зпален пчелар
правилно си разбрал
полукорпоса е наш магазин ДБ
плодник корпус ЛР

аз самият съм с полукорпус 13 см (10 см питата)и няма проглем важно е да се получи медена шапка и пчелите да не правят венец в плодника задължително се работи с ханеманова решетка
желязна 5 лв.
пластмасова 1.6 лв
цени на едро самият Венер работи с пластмасови но ако може да си позволите по добре железни.
другото важно нещо е автоматичното подхранване което се извършва с въртенето на полукорпуса.
лично аз ви препоръчвам двусемейното отглеждане(не двумайчино има разлика)
Иван Киров
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 10:14 pm
Местоположение: Бяла ,Русенско

Мнение от Иван Киров »

как се поставя желязната решетка - направо върху рамките или в отделна дървена рамка. От значение ли отстоянието и от горните и долните летви между двата корпуса
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

Иван Киров написа:как се поставя желязната решетка - направо върху рамките или в отделна дървена рамка. От значение ли отстоянието и от горните и долните летви между двата корпуса
поставя се директно върхо плодника,определено ханемановат решетка в дървена рамка е по хубава но и по скъпа.Но няма никакъв проблем желязна или пластмасова директно върху плодника
Последно промяна от valvrv на Чет Мар 30, 2006 3:11 pm, променено общо 1 път.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Мисля, че няма голямо значение материала на ханемановата решетка, важното е да е качествена.А дали ще я слагаш директно върху корпусите, зависи от самите корпуси - дали са с права повъхрност, с фалци или друг начин на долепяне на единия и другия корпус. Важното е да се спази разстоянието от 8-9 мм от горната, съответно долната летва на рамките и повърхността на решетката. Иначе заклейват здраво решетката при по малко разстояние. А дали ще е с дървена рамка е въпрос на избор. Хубаво е че при дървена рамка може да се прореже отвор за излитане на търтеи или млада майка за оплождане. Това е добре при прилагане на Демари и нямаш проблем с търтеите излюпени в горен корпус.
Georgi Zhelev Georgiev
Мнения: 99
Регистриран на: Пон Дек 05, 2005 11:11 pm
Местоположение: Стара Загора / София
Обратна връзка:

Мнение от Georgi Zhelev Georgiev »

Ако някой иска да разгледа DVD-то, може да го изтеглите от DC++ сървърa, ако го имате инсталиран. Влизате в потребител с nickname barharbor и там ще откриете папка с име Vener. Филмът е предоставен от един млад колега от форума (той знае кой е), за което му благодаря. Големината на филма е 1.7GB. :)
Последно промяна от Georgi Zhelev Georgiev на Съб Мар 11, 2006 4:58 pm, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”