Смяна на майка

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Смяна на майка

Мнение от ттитто »

Какво се прави, ако след като на осиротяло семейство се придаде пило, но не може да се унищожат запечатаните маточници на четвъртия ден?
rumen_enev
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 9:54 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от rumen_enev »

При мен се получи нещо подобно.От 2 седмици имам осиротяло семейство.Опитах се да им придам майка ,но от неопитност не стана.значи майката я затворих в клетка и входа го запуших с медено тесто.На другия ден като проверих ,тесто се беше разтопило и майката загинала.Сега сложих една пита с прясно пило.В повечето килийки яйцата стоят прави,има и легнали,има и запечатано пило.Това го направих в неделя,смятам на 24 май да отида и да изрежа заложените маточници.Какво ще стане ще видим.За пръв път го правя. :?
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

Аз пуснах тази тема за да си отговоря сам. :) Понеже и аз имах осиротяло семейство и ходя само през веекенда не можах да изрежа маточниците на 4тия ден. В събота като отидохме с един дядо-пчелар, който ми помага и от който купих пчелите отворихме и видяхме, че има три запечатани маточника и още един който още не беше запечатан. Дядото изряза най-малкия от трите запечатани, а по-едрите остави. И още нещо, което научих - на четвъртия ден се изрязват запечатаните маточници, но САМО ако има други незапечатани!!!
rumen_enev
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 9:54 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от rumen_enev »

:idea: Разбрах,че утре в магазина/пчеларски център Южен/ ще докарат майки.Няма ли да е по-лесно да си купя една майка и да се опитам да я придам.Ноо ,ако семейството е станало търтовка дали ще приеме майката?Дали няма да я убие?Нуждая се от съвет,как да постъпя.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

rumen_enev написа:При мен се получи нещо подобно.От 2 седмици имам осиротяло семейство.Опитах се да им придам майка ,но от неопитност не стана.значи майката я затворих в клетка и входа го запуших с медено тесто.На другия ден като проверих ,тесто се беше разтопило и майката загинала.Сега сложих една пита с прясно пило.В повечето килийки яйцата стоят прави,има и легнали,има и запечатано пило.Това го направих в неделя,смятам на 24 май да отида и да изрежа заложените маточници.Какво ще стане ще видим.За пръв път го правя. :?
не си поставил правилно клетката тя се поставя наклонена като тестото е отдолу.Майка трудно се приема от семейство което има прясно пило затова като се прави отводка и има пило трябва да се направи така че да няма по младо от 6 дена(мисля че е достатъчно)за да не може семейството да предпочете да си направи маточници и да унищожи майката.примерно ако ти е осиротяло семейството и не искаш да чакаш маточник да стане и се оплоди може да изчакаш да стане по възрастно пилото така че да не могат да си направят мат.(мисля че 7 дена е добре)унищожаваш свищевите мат и придаваш оплодена майка в клетка като клетката е поставена под лек наклон с тестото отдолу. така спестяваш около половин месец :)
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

rumen_enev написа::idea: Разбрах,че утре в магазина/пчеларски център Южен/ ще докарат майки.Няма ли да е по-лесно да си купя една майка и да се опитам да я придам.Ноо ,ако семейството е станало търтовка дали ще приеме майката?Дали няма да я убие?Нуждая се от съвет,как да постъпя.
в твоя случай тъй като отдавна нямаш пило симейството е осиротяло преди 2 седмици ако е станало търтовка а пък и ако не е може да действаш по този начин :
Стръскваш питите с пчелите пред кошера връщаш питите в кошера като поставяш оплодената майка в клетка по споменатия по горе начин и готово.междо другото е хубаво като се придават майки в клетка да се преглеждат след 2-3 дена тъй като има случаи умряла пчеличка да запуши входа.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

ттитто написа:Аз пуснах тази тема за да си отговоря сам. :) Понеже и аз имах осиротяло семейство и ходя само през веекенда не можах да изрежа маточниците на 4тия ден. В събота като отидохме с един дядо-пчелар, който ми помага и от който купих пчелите отворихме и видяхме, че има три запечатани маточника и още един който още не беше запечатан. Дядото изряза най-малкия от трите запечатани, а по-едрите остави. И още нещо, което научих - на четвъртия ден се изрязват запечатаните маточници, но САМО ако има други незапечатани!!!
не се изрязват на четвъртия на 5 ден се изрязват това е само приятелска забележка .Можеш да го сметнеш сам за да видиш защо е така-по принцип яйцата за майка започват да ги хранят с майчино млечице още на 4 ден( или 1 ден ларва)колкото по късно е започнало храненето толкова по лоша е майката.тъй че брой по картинката която съм дал по дни 4-5-6-7-8 ден са 5 дни след тези пет дни маточника се запечатва затова може да сме абсолютно сигурни че ако маточника е незапечатан след 5 -тия ден той не е свищеви и майката е хранена от самото начало само с маточно млечице!
Затова моят съвт е ако имаш маточник който е отворен след петия ден унищожавай всички други и нямаш проблем.
Изображение
млад пчелар
Мнения: 53
Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 11:59 pm
Местоположение: Враца 14бр. ДБ

Мнение от млад пчелар »

Аз имах такъв подобен случай. Това беше първия ми кошер. Взехме с един Дядо от два кошера по 2 пити с пчели и пило и 1 пита с мед. И каза да ги оставим така и те сами ще си произведат майка. и да не ги пипам изобщо. Но да речем след месец ги отворихме и вядахме, че се е получила търтовка. Всички пити бяха пълни с търтиево пило.Той ми каза че този кошер вече е обречен. Но тогава аз намерих Друг Дядо който ми каза, че ще го оправим. Процедурата беше следната:Първо извадихме всички пити от кошера изтръскахме пчелите и прибрахме питите на студено за около 30 часа. През това време пчелите стояха в кошера на един пърцал.Той ми каза че тази процедура се прави, защото по този начитн те гладуват и ще се откажат от навиците си. След като престояха 30 часа извадихме питите от мазата и изрезахме търтиевото пило. След това заедно с мойте пити сложихме допълнително още 2-3 пити с майка от миналата година (на 1 година), защото в противен случай ако си купя такава от магазина те са млади и със сигурност ще я убият. Напръскахме ги с разтвор от ракия и майката беше приета. Този кошер беше създаден в средата на месец август и интересното което беше че той оживя.
rumen_enev
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 9:54 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от rumen_enev »

не си поставил правилно клетката тя се поставя наклонена като тестото е отдолу.Майка трудно се приема от семейство което има прясно пило затова като се прави отводка и има пило трябва да се направи така че да няма по младо от 6 дена(мисля че е достатъчно)за да не може семейството да предпочете да си направи маточници и да унищожи майката.примерно ако ти е осиротяло семейството и не искаш да чакаш маточник да стане и се оплоди може да изчакаш да стане по възрастно пилото така че да не могат да си направят мат.(мисля че 7 дена е добре)унищожаваш свищевите мат и придаваш оплодена майка в клетка като клетката е поставена под лек наклон с тестото отдолу. така спестяваш около половин месец
Значи,това как да поставя клетката го четох в пчеларските вестници няколко дни преди това.Там на дълго и на широко обясняваха, какво да бъде положението на клетката.Мисля че тестото ми е било рядко.Трябваше да го направя като "Подбудата" в смисъл като консистенция.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

rumen_enev написа:
не си поставил правилно клетката тя се поставя наклонена като тестото е отдолу.Майка трудно се приема от семейство което има прясно пило затова като се прави отводка и има пило трябва да се направи така че да няма по младо от 6 дена(мисля че е достатъчно)за да не може семейството да предпочете да си направи маточници и да унищожи майката.примерно ако ти е осиротяло семейството и не искаш да чакаш маточник да стане и се оплоди може да изчакаш да стане по възрастно пилото така че да не могат да си направят мат.(мисля че 7 дена е добре)унищожаваш свищевите мат и придаваш оплодена майка в клетка като клетката е поставена под лек наклон с тестото отдолу. така спестяваш около половин месец
Значи,това как да поставя клетката го четох в пчеларските вестници няколко дни преди това.Там на дълго и на широко обясняваха, какво да бъде положението на клетката.Мисля че тестото ми е било рядко.Трябваше да го направя като "Подбудата" в смисъл като консистенция.
да определено
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

млад пчелар написа:Аз имах такъв подобен случай. Това беше първия ми кошер. Взехме с един Дядо от два кошера по 2 пити с пчели и пило и 1 пита с мед. И каза да ги оставим така и те сами ще си произведат майка. и да не ги пипам изобщо. Но да речем след месец ги отворихме и вядахме, че се е получила търтовка. Всички пити бяха пълни с търтиево пило.Той ми каза че този кошер вече е обречен. Но тогава аз намерих Друг Дядо който ми каза, че ще го оправим. Процедурата беше следната:Първо извадихме всички пити от кошера изтръскахме пчелите и прибрахме питите на студено за около 30 часа. През това време пчелите стояха в кошера на един пърцал.Той ми каза че тази процедура се прави, защото по този начитн те гладуват и ще се откажат от навиците си. След като престояха 30 часа извадихме питите от мазата и изрезахме търтиевото пило. След това заедно с мойте пити сложихме допълнително още 2-3 пити с майка от миналата година (на 1 година), защото в противен случай ако си купя такава от магазина те са млади и със сигурност ще я убият. Напръскахме ги с разтвор от ракия и майката беше приета. Този кошер беше създаден в средата на месец август и интересното което беше че той оживя.
Мен ако питаш този първия дядо #$%^%^%%^&&&% от такива по добре акъл не вземай явно не знае що е свищеви майка.Иначе втория човек с който си се консултирал е действал правилно стига да можеш да отделиш една майка.Аз лично с търтовките не се занимавам вече направо го махам като семейство по лесно ми е да си направя отводка на негово място.но ако искам да оправя някоя търтовка стръсквам питите надалеч да е се върнат лъжливите пчели майки и му слагам брониран мат. или майка и оплодена и неоплодена ставадаже съм чувал че по добре приемат неоплодените но не мога да го съдя от собствен опит.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Мнение от srg »

Сагласен съм valvrv. Много сложни процедури за оправяне на търтовка.Аз съм за разформироване на семейството и след седмица правя отводка.През това време инстинкта за снасяне на майките-търтовки в новото семейство където са ги приели се подтиснат. Само че аз стръсквам пчелите на платно пред друг кошер за да може младите пчели да се ориентират към него иначе се разпиляват и загиват. Летящите пчели все ще бъдат приети някъде пък и не може без жертви. Разбира се всичко е индивидуално на какъв етап е търтовката, но така пчелната "маса" се запазва и лесно можеш да я използваш пак.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

srg написа:Сагласен съм valvrv. Много сложни процедури за оправяне на търтовка.Аз съм за разформироване на семейството и след седмица правя отводка.През това време инстинкта за снасяне на майките-търтовки в новото семейство където са ги приели се подтиснат. Само че аз стръсквам пчелите на платно пред друг кошер за да може младите пчели да се ориентират към него иначе се разпиляват и загиват. Летящите пчели все ще бъдат приети някъде пък и не може без жертви. Разбира се всичко е индивидуално на какъв етап е търтовката, но така пчелната "маса" се запазва и лесно можеш да я използваш пак.
за присъединяването към друго семейство съм напълно съгласен за белия чаршав.А за оправянето на търтовка дал съм по надалеч от кошера за да не се върнат майките-търтовки но както каза колегата при наличието на хобава майка феромона и ще надделей над този на търтовките.
млад пчелар
Мнения: 53
Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 11:59 pm
Местоположение: Враца 14бр. ДБ

Мнение от млад пчелар »

А можете ли да ми обясните как точно е трябвало да протече процедурата за направата на нов кошер без да се купува майка. Аз четох за свищеви маточници но нищо неразбрах. По какво мога да ги позная
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

По принцип това което аз разбрах като четох е че са по-малки от другите. Но може би трябва опит да ги разпознаеш. Най-добре ако има запечатани маточници на 5тия ден след като си придал пита с прясно пило и има и незпечатани маточници унищожи всички запечатани.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”