Бърз зимен преглед.

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Бърз зимен преглед.

Мнение от Dinko »

Вземете ПВЦ тръба Ф50 мм.
Може да я огънете подходящо .
Ака сте по мързелив да е по дълга.
Сложете единия край на прелката а другия на ухото.
Ако чуете бръмчене пичелите , ако не чуете ни пичелите :D
sme6ko
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Дек 12, 2004 2:56 pm

Мнение от sme6ko »

Moje i s dokturska slu6alka :lol:
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

sme6ko написа:Moje i s dokturska slu6alka :lol:
Абе що не хванем един екстрасенс направо, да ни каже състояниета на всеки един кошер.
Гост

Мнение от Гост »

Vij to4no s kakvo se proslu6va ,koko ima mnogo na4ini za6to 6e vika6 ekstrasens
IVO183

Re: Бърз зимен преглед.

Мнение от IVO183 »

Аз долепям ухо на някоя от стените на кошера и почуквам по стените 2, 3 пъти. :D
y.yovev
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Апр 27, 2010 10:25 pm

Re: Бърз зимен преглед.

Мнение от y.yovev »

Ако няма бръмчене "ни пичелиш", а ако има бръмчене пак "ни пичелиш", защото само дразниш кошера, а ако няма бръмчене нищо не можеш да направиш. "Пичелиш само задоволяване на любопитството.
bpp_sg
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Сеп 25, 2012 10:44 pm

Re: Бърз зимен преглед.

Мнение от bpp_sg »

y.yovev написа:Ако няма бръмчене "ни пичелиш", а ако има бръмчене пак "ни пичелиш", защото само дразниш кошера, а ако няма бръмчене нищо не можеш да направиш. "Пичелиш само задоволяване на любопитството.
Не е само заради любопитството. Можеш да спасиш някой кошер, който поради една или друга причина е в лоша ситуация. По твоята логика, трябва да отваряме кошер само юни-юли за медеца. Честита Коледа!!!
bozkoto
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Май 28, 2012 9:48 am

Re: Бърз зимен преглед.

Мнение от bozkoto »

Здравейте и честита коледа и от мен.
Имам един въпрос - преди 3,4 дни ходих да разчистя пред кошерите, че много беше навало. При един от кошерите забелязах че се чува по - усилено бръмчене. Като надигнах капака видях , че има много пчели на хранилката. Отначало помислих че се прехвърлят на друга пита, но на следващия ден хранилката пак беше пълна с пчели само че не брумчаха , а си стояха спокойно. Мед би трябвало да имат достатъчно понеже ги оставих с много мед, не съм ги стеснявал. Системата е ДБ 10р. На какво се дължи това и може ли да се направи нещо ако има проблем?
tasho tashev
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 9:02 pm
Местоположение: БУРГАС

Re: Бърз зимен преглед.

Мнение от tasho tashev »

Не ги разбутвай.Щом си имат мед. След 20 януари можеш да подхраниш.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Бърз зимен преглед.

Мнение от Dinko »

Сега е момента шапките от сняг да се съборят
от капаците на кошерите, за да не ги оливат :idea:
Сега са замръзнали като цяла буца лед.
Заставам пред кошера и с лопата ги избутвам отзад.
dido75
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 5:04 pm

Re: Бърз зимен преглед.

Мнение от dido75 »

колеги аз имам семейства около които има умрели пчели извън кошера и това го забелях преди да се затопли в неделя беше топъл деня и отворих няколко кошера храна имаха .друго ,което ми направи впечатление е че имах 1или2 с-ва ,в които пчелите бяха като мокри някой има ли идея на какво се дължи това
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Бърз зимен преглед.

Мнение от Veselin »

започне ли да се топи снега кошерите задължително се почистват отгоре и отстрани.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Бърз зимен преглед.

Мнение от Scutellator »

dido75 написа:колеги аз имам семейства около които има умрели пчели извън кошера и това го забелях преди да се затопли в неделя беше топъл деня и отворих няколко кошера храна имаха .друго ,което ми направи впечатление е че имах 1или2 с-ва ,в които пчелите бяха като мокри някой има ли идея на какво се дължи това
Вкиснат мед, диария, натичане на вода в кошера, лоша вентилация... СПЕШНО трябва да се отворят, влагата ги убива за няколко дни. Влагата пречи на терморегулацията на кълбото и от студа то става на ледено блокче. Ако влагата е в следствие на конденз, по-добре махни покривната табла, брезента, найлона или с каквото там са покрити и остави рамките открити под капака за да може да бяга влагата. Каквото и да направиш от тук нататък, е малко като след дъжд качулка. Открий на какво се дължи проблема и се постарай да не се случва в бъдеще
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Бърз зимен преглед.

Мнение от volodq »

bozkoto написа:Здравейте и честита коледа и от мен.
Имам един въпрос - На какво се дължи това и може ли да се направи нещо ако има проблем?
Сигурно нямат мед/щом са горе/ и най-добре им сложи една питка на отвора на хранилката за всеки случай.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Nic
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Окт 15, 2008 8:27 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Бърз зимен преглед.

Мнение от Nic »

volodq написа:
bozkoto написа:Здравейте и честита коледа и от мен.
Имам един въпрос - На какво се дължи това и може ли да се направи нещо ако има проблем?
Сигурно нямат мед/щом са горе/ и най-добре им сложи една питка на отвора на хранилката за всеки случай.
Това да ли са отгоре на рамките, не зависи ли при каква външна температура се отварят кошерите. Мисля, че ако температурата е по-ниска и ако имат достатъчно мед за храна, те ще бъдат по-надолу в кошера, а ако температурата е по-висока, то кълбото ще е разпуснато и пчели ще има над рамките, така мисля. Моля, по-опитните пчелари да се изкажат по моето мнение!
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”