Третиране с препарат против восъчен молец

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Третиране с препарат против восъчен молец

Мнение от genata_fi »

Здравейте, тъй като съм млад пчелар и есента магазинните ми пити бяха нападнати от молец и след даден ми съвет ги напръсках с препарат против бълхи.
Справих се с молеца, но когато покрай питите се позавъртяха няколко пчелички, веднага паднаха и умряха. Цяла зима ги държах навън под един навес - корпус върху корпус, за да се проветрят и миналата седмица ги пренесох вкъщи и изплакнах в банята всички пити (около 40 бр.) с хладка вода и после ги напълних и ги държах по 4-5 часа с вода, след което ги изтръсках и подсуших. Много ме е страх да не си уморя пчелите с тях, дали плакненето с хладка вода е свършило добра работа. По накои пити дори имаше и прашец и запечатан мед. Дали мога да ги дам на пчелите да ги почистят.
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Третиране с препарат против восъчен молец

Мнение от Христо Христов »

Какъвто и да е бил препарата против бълхи е съдържал инсектицид.Дори и да не се отровят пчелите, ако използваш питите може да имаш остатъчни количества в меда.Според мен тези пити ги бракувай.
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Третиране с препарат против восъчен молец

Мнение от honeyed »

Ако ти е останало от препарата напръскай този който ти даде този съвет!
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Третиране с препарат против восъчен молец

Мнение от valaz »

за по-неудачен начин за борба с молец не съм чувал
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Третиране с препарат против восъчен молец

Мнение от Dinko »

Дръжте восъчните пити вън на открито.
Под навес за да не ги вали дъжд.

Успех !
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Третиране с препарат против восъчен молец

Мнение от genata_fi »

Направо съм отчаян, а нямам никакви други свободни пити. Голяма глупост направих, а ми тя по хората ходи... като мен.
Освен някак си да ги ползвам само за плодникови и да се надявам че годината ще е добра и ще могат някоя и друга нова пита да изградят.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Третиране с препарат против восъчен молец

Мнение от Майка »

Ако нямаш повече пити за разширение на плодника, докато няма восъкоотделяне, изполвай само онези пити, които нямат прашец и незапечатан мед. После слагай основи и подхранвай, за да градят. Не използвай питите, по които има прашец или незапечатан мед.

ИЛИ

Ако използваш питите, които имат прашец по тях и незапечатан мед можеш да отровиш пчелите колкото и да си ги плакнал. Трябва първо с вилица да премахнеш килийките с прашец и да изцентрофугираш незапечатания мед, да изплакнеш и т. н.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Третиране с препарат против восъчен молец

Мнение от buci59 »

Въобще такава мечешка услуга са ти направили,че оправяне няма.Направо те съжалявам,но горе главата ,смелост и успех.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Третиране с препарат против восъчен молец

Мнение от valaz »

Прочети от опаковката на препарата, с който си пръскал вида и съдържанието на активното вещество. От справочниците за пестициди можеш да видиш колко е отровно за мишки - ЛД50 = ? , колко е отровно за пчелите и т.н. Пиретроидните пестициди са по-слабо отровни за бозайници, фосфороорганичните са силно отровни за бозайници.
Щом е предназначено за бълхи, бъди сигурен, че е силно отровно за пчелите.
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Третиране с препарат против восъчен молец

Мнение от Христо Христов »

Гената, като агроном, през ръцете на който са минали тонове пестициди ще ти кажа следното - изхвърли ги тези пити, защото никой въпреки каквито и да е справки не може да ти каже какви са остатъчните количества активно вещество в тях и какво ще е въздействието върху пчелите, пилото и меда.Не ги мисли, а си подготви на време нови, които да заложиш за изграждане, когато започне цъфтежа на овошките.
Успех! :D
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Третиране с препарат против восъчен молец

Мнение от genata_fi »

Благодаря Ви много за съветите, много сте мили и любезни. Ще ги изхвърля, колкото и да не ми се иска, но за пчеличките ми е по жал.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”