Рояк - пронасяне на майка?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Рояк - пронасяне на майка?

Мнение от berija »

Преди около 2седмици хванах едно рояче ,в момента нямах изградени пити и се наложи да изтръскам пчелите на набързо направени рамки с основи (неизградени пити) ,роячето към момента има доста муха (като за рояк) ,на два пъти го подхраних с по половин килограм мед (изяждаше го за около 24ч) ,към момента е изградило към 2 от питите ,НО НЯМА ПИЛО :cry: :cry: :cry: Не видях и майка (това не е миродавно з-то аз на старите кошери едвам ги намирам :oops: )Помогнете с мнение по въпроса :?:
Изображение
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Рояк - пронасяне на майка?

Мнение от valyo »

2 седмици още не е сигурно дали си загубил майката заради дъждовното време . Може да е поотложила момента за брачния полет. Щом пчелите работят добре и няма и гърбаво пило си мисля че майката е там, но е още неоплодена. Сега ще се стопля, ако и другата седмца няма пило вече ще е сигурно, че си загубил майката - или при тръскането или не се е прибрала.
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Рояк - пронасяне на майка?

Мнение от petermar »

berija написа:Преди около 2седмици хванах едно рояче ,в момента нямах изградени пити и се наложи да изтръскам пчелите на набързо направени рамки с основи (неизградени пити) ,роячето към момента има доста муха (като за рояк) ,на два пъти го подхраних с по половин килограм мед (изяждаше го за около 24ч) ,към момента е изградило към 2 от питите ,НО НЯМА ПИЛО :cry: :cry: :cry: Не видях и майка (това не е миродавно з-то аз на старите кошери едвам ги намирам :oops: )Помогнете с мнение по въпроса :?:
Вероятно предстои оплождане на майката в следващите дни. Може да изчакаш няколко дни. Имай предвид че, последната седмица не беше благоприятна за облитане и оплождане на майката. Може контролно да сложиш една пита с прясно пило. Така ще разбереш настроението.
Nil satis nisi optimum
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Рояк - пронасяне на майка?

Мнение от berija »

Мерси за бързите отговори колеги :D :D :D
С бърза справка с брат ми - рояка е уловен на 24-ти миналия месец ,значи вече -15дни откакто е сформиран ,ще ви послушам и ще изчакам още седмица.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ей сега отворих една отводка за която бях писал преди около седмица ,че и там се съмнявах ,дали има майка - по питите има вече запечатано пило :D :D :D Много съм доволен и добре ,че не избързах да ги ръсна при една др. отводка :oops:
Изображение
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: Рояк - пронасяне на майка?

Мнение от kristinobal »

Трябвало е да сложиш пита с прясно пило.
То в рояка щом не си видял майката.........
Успех.
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Рояк - пронасяне на майка?

Мнение от berija »

kristinobal написа:Трябвало е да сложиш пита с прясно пило.
То в рояка щом не си видял майката.........
Успех.
Колега писъл съм по-горе ,че към тогавашния момент нямах възможност да сложа градени пити :!: :!: :!:
Изображение
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Рояк - пронасяне на майка?

Мнение от berija »

Днес прегледах въпросния кошер (рояк) - ПРОНЕСЕ :D :D :D Колеги мерси за съветите :wink:
Значи е възможно да пронесе и след месец (горе-долу) от роенето Изображение
Изображение
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Рояк - пронасяне на майка?

Мнение от ba4o_ivan1976 »

berija написа:Днес прегледах въпросния кошер (рояк) - ПРОНЕСЕ :D :D :D Колеги мерси за съветите :wink:
Значи е възможно да пронесе и след месец (горе-долу) от роенето Изображение
Колкото е по силен и с неоплодена майка - толкова по късно пронася !!!
Същото е и за старо семейство - На слабото майката пронася по бързо от колкото на силното!!!!!!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Рояк - пронасяне на майка?

Мнение от genata_fi »

И аз се сдобих с един рояк, покри 6 пити ЛР. 3 изградени и 3 основи, които за по малко от 15 часа, беше изградил на 70%. Когато ми го донесоха в едно сандъче, вътре имаше 3 изградени стари пити. Прехвърлих го в един празен кошер и остатъка от пчелите изтръсках върху един чаршав пред кошера, направи ми впечатление, че масово пчелите се отправиха към входа, доста интересна гледка, което ме наведе на мисълта, че майката е вътре. На следващия ден я видях, хубава голяма майка, само не знаех дали е оплодена или не, коремчето и ми се видя светло, според мен е оплодена, явно в момента беше стресирана и е въпрос но време да пронесе. Така си мисля, че коремчето на оплодените майки е по-светло от колкото на неоплодените. Може и да се бъркам. Тези дни ще разбера.
Иначе проверих питите, нямаше никъде снесени яйца.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Рояк - пронасяне на майка?

Мнение от genata_fi »

Да, но от събота до вторник, още не беше пронесла, и при прегледа във вторник не можах да я видя, макар че е белязана, надявам се да е била на брачен полет. Утре си отивам натам, ще видя какво е положението.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Рояк - пронасяне на майка?

Мнение от medar1967 »

никога не бързай да маркираш майка която още не се е оплодила.....а дори да е оплодена при прехвърлянето рояка изпада в някакъв стрес и точно тогавма да вмирисваш майката на боя не е добре....надявам се да не си я видял и тя да си е в кошера....младите майки често се крият по края на питите.....изчакай малко и провери за яйца - ако има не я търси непременно....по -важно е да видиш пресни яйца ....и да не са по няколко в килийка :)
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Рояк - пронасяне на майка?

Мнение от genata_fi »

Да, утре ще видя какво е положението и дано да не съм направил някоя беля. Макар, че пчелите във вторник бяха спокойни.
erolff
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Май 25, 2009 12:28 pm
Местоположение: Крумовград

Re: Рояк - пронасяне на майка?

Мнение от erolff »

Колеги днес ми дойде на гости рояк, много голям, покри 6 рамки плодникови- 2 изградени и 4 основи.Дано ги изгради бързо, че пашата намаля вече.Дано успее да се развие до есента.Не очаквах толкова късно рой.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”