Пелетова система

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
rdrrumen
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 11:28 am
Местоположение: Razgrad

Пелетова система

Мнение от rdrrumen »

Ако има във форума пчелари работещи по тази система нека да споделят своя опит.
Аз тази година експериментирах с един кошер и резултатите до сега от гледна точка на медосбора са отлични.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Пелетова система

Мнение от medar1967 »

Доколкото знам това не е система на отглеждане, а метод за предотвратяване на роевия нагон.....или го бъркам с методата на Демари....ще е интересно ако някой знае да сподели....
rdrrumen
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 11:28 am
Местоположение: Razgrad

Re: Пелетова система

Мнение от rdrrumen »

Система за отглеждане на двумайчини семейства
bee_queen
Мнения: 50
Регистриран на: Вто Апр 25, 2006 1:14 pm

Re: Пелетова система

Мнение от bee_queen »

От три години се опитвам да направя така както е описано но за сега без успех. Просто майка се излюпва и пчелите почат да я бият. Долния корпус е изолиран с плътна преграда и входа е обърнат. Не се получава и не ми се занимава с експерименти.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Пелетова система

Мнение от славов »

това лято пробвах с 4 семейства,двете бяха с ханеманови решетки между новата и стара майка ,а другите две отделих с магазин с 9 вместо 10 пити,в края на лятото в кошерите с ханеманова решетка имаше по 2 майки които работеха отделно,а в другите 2 семейства бяха останали само по 1 майка явно новите майки бяха убили старите .Като добив на мед не забелязах голяма разлика между семействата с 2 майки и добива от два нормални кошера докато съм чел,че добивът им би трябвало да на квадрат-тоест много повече, държа да отбележа,че лично за мен е голяма хамалогия тъи като работя с корпуси ,но навярно за да се реализира голям добив от такова семейство е нужно не само голямо количество пчели а и непрекъснат нектаропоток ,а в района на моя пчелин има и периоди без паша.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Пелетова система

Мнение от volodq »

Тази година пробвах с 3 семеиства,преди главната паша отделих горния корпус и направих ново семеиство. на мястото на отнетия добавих корпус с неизградени рамки над пилто,като горния вход си остана обърнат на зад.Добива на мед е повече с около 15-20кг.,
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Пелетова система

Мнение от dimitarbonev »

Конкретизирай нещата . Всичко това е доста относително, защото ако не беше отнел горния корпус добивът е можело да е с 30 кила повече. Отслабването на семейството преди главната паша не води до по-висок добив.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Пелетова система

Мнение от Gojyto »

Топло топло :)
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”