въпрос за кошери

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
chombe
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Ное 12, 2010 1:13 am

въпрос за кошери

Мнение от chombe »

Здравейте наскоро си купих къща в земенска област с 1 декар овощна градина със собствен водоизточник и ток .Мога ли да закупя от колега няколко кошера със семейства да се пробвам, просто нямам познати пчелар който да ми обясни поне малко
и не знам дали ще успея, защото знам само на теория каквото съм прочел в интернет иначе желанието ми е голямо :( Къщата се намира в края на селото на километър от гората в планинска местност и е на около 50 км. от София аз също живея в града.
chombe
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Ное 12, 2010 1:13 am

Re: въпрос за кошери

Мнение от chombe »

Колеги намерих кой да ми помогне с пчелите и кошерите ,каза ми че в района се изкарва билков мед с много добро качество.
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: въпрос за кошери

Мнение от Цеко »

Бъдещ колега chombe идеята ти по принцип е добра, но първо не е зле да провериш дали не си алергичен към пчелната отрова, иначе усилията ти може да се окажат напразни :(
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: въпрос за кошери

Мнение от genata_fi »

Това за алергията , задължително.
Прочети някоя и друга книжка, реши каква система кошери ще използваш и от Костинброд си купи 2 отводки през май и започвай. Все ще намериш накой колега да ти покаже основните неща. Кошери продават във всеки пчеларски магазин. Или другия ми съвет е, отиди в офиса на Младен Котларски и си купи 2 кошера от тези, които можеш да ползваш и като ДБ и като ЛР - модулен кошер. Тъкмо ще имаш време да ги импрегнираш и боядисаш, както и рамки да си сковеш и обтелиш.
Иначе и аз преди 3 години започнах с 8 семейства и с нулеви знания, но с четене и питане всичко се постига.
Поздрави и Успех.
chombe
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Ное 12, 2010 1:13 am

Re: въпрос за кошери

Мнение от chombe »

Благодарско за съветите, оказа че в околните села има хора с по десетина кошера и се запознах с тях. Интересното е че нито един не ми отказа помощ за напред, сега ще се изследвам за алергия но като ме хапят не се надувам грам даже червено не ми става но си боли доста :lol: надявам се след време да претръпна. Да попитам намерих от пластмасовите кошери на 133 лева
казаха че били в пъти по добри от дървените и след като така и така сега почвам се чудя да ли направо да почна с такива ,
някой колега работил ли е с такива да каже дали е вярно или гледат да си продадат стоката.
g_ker
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Фев 09, 2010 12:36 pm

Re: въпрос за кошери

Мнение от g_ker »

Що не си направиш , за 133 лв знаеш ли колко можеш да си направиш?Иначе успех и аз съм от новаците , но си ги правих сам .Сега имам две семейства , ако презимуват както трябва съм рлиготвил още 5-6 кошера за догодина.Успех в начинанието ти желая.Тук има специалисти , които помагат и ще питаме .
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: въпрос за кошери

Мнение от Boro »

Какво ще рече това 133 лв, каква система са (ДБ или ЛР), с какво са оборудвани (бр. корпуси/магазини/рамки)? Там е уловката.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
женя
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 6:38 pm

Re: въпрос за кошери

Мнение от женя »

Колега chombe имаш ЛС.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”