СРЕЩУ ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: СРЕЩУ ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ

Мнение от genata_fi »

Трябва да има течение, затова най-ефикасния начин е да се сложат корпусите с пити един върху друг, като комин, да има течение, тогава молеца не ги напада. В помещението няма как да става течение, но могат да се използват други средства, описани из форума, орехова шума, напоени платна с екстрат от силно миришещи билки и тн. Аз специално ги държа в стар фризер ракла, който включвам 2-3 пъти за по едно денонощие и молеца изобщо не може да се развие по питите. Това мен ме устройва, защото съм с малко пити.
Другия вариант е магазините да се оставят над плодниците като се сложи найлон между тях с малък процеп , това при ДБ, а при ЛР може и отдолу под плодника.
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: СРЕЩУ ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ

Мнение от Alfist 8C »

Щом са ти магазинни питите и ако не се е люпило пило в тях, както и да ги съхраняваш,няма да имаш проблеми с молеца.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: СРЕЩУ ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Тази година като цяло молец почти не се появи. Но има години когато е страшно от молец!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: СРЕЩУ ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ

Мнение от христо »

KostadinStoyanov написа:
Alfist 8C написа:Щом са ти магазинни питите и ако не се е люпило пило в тях, както и да ги съхраняваш,няма да имаш проблеми с молеца.


Това е най-правилното решение. В началото на август, когато прибирам магазините в склада аз отделям за топене всички рамки, в които е люпено пило. Това за комини, проветриви места, орехови листа ,мрежи отгоре, отдолу и т. н., според мен е излишно.
Много смело изказване. Ще мине време, и ще го промениш.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: СРЕЩУ ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ

Мнение от ivan5555 »

Alfist 8C написа:Щом са ти магазинни питите и ако не се е люпило пило в тях, както и да ги съхраняваш,няма да имаш проблеми с молеца.
прав е колегата-веднаш ще ти дойде на главата и ще се чудиш как да се оправяш.преди времеаз също ги съхранявах в мазе доста години никакъв проблем .но веднаж бракувах 600 рамки -от тогава на комин -никакав проблем.но ние сме тъй -докато не си строшим главата на никого не вярваме.докато не ни дойде проблема
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: СРЕЩУ ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ

Мнение от Цеко »

А вярно ли е че питите ако не ги връщаме за "почистване" след последното центрофугиране и няма да имаме проблем с молеца ????
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: СРЕЩУ ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ

Мнение от Цеко »

Това за течението и "комина" го знам и аз така ги съхранявам питите, но проблема е че магазините са ми под един навес и въпреки че уж са плътно наредени с метални мрежи от горе и от долу, все пак пчелите намират начин да влязат в тях и някой от тях загиват в "комина"
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: СРЕЩУ ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ

Мнение от ba4o_ivan1976 »

KostadinStoyanov написа:
Alfist 8C написа:Щом са ти магазинни питите и ако не се е люпило пило в тях, както и да ги съхраняваш,няма да имаш проблеми с молеца.


Това е най-правилното решение. В началото на август, когато прибирам магазините в склада аз отделям за топене всички рамки, в които е люпено пило. Това за комини, проветриви места, орехови листа ,мрежи отгоре, отдолу и т. н., според мен е излишно.
И колко кошера имаш?
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
rulom

Re: СРЕЩУ ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ

Мнение от rulom »

ba4o_ivan1976 написа:
KostadinStoyanov написа:
Alfist 8C написа:Щом са ти магазинни питите и ако не се е люпило пило в тях, както и да ги съхраняваш,няма да имаш проблеми с молеца.


Това е най-правилното решение. В началото на август, когато прибирам магазините в склада аз отделям за топене всички рамки, в които е люпено пило. Това за комини, проветриви места, орехови листа ,мрежи отгоре, отдолу и т. н., според мен е излишно.
И колко кошера имаш?
Хаха :lol: , къс и изчерпателен въпрос ! ....отговора е без значение......

Другото което ме разсмя е, че молеца явно има датчик за питите, дали е люпено пило в тях или само мед е точен :lol:....да знае как да снася (сере) яйцата си :mrgreen:
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: СРЕЩУ ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ

Мнение от Alfist 8C »

христо написа:
KostadinStoyanov написа:
Alfist 8C написа:Щом са ти магазинни питите и ако не се е люпило пило в тях, както и да ги съхраняваш,няма да имаш проблеми с молеца.


Това е най-правилното решение. В началото на август, когато прибирам магазините в склада аз отделям за топене всички рамки, в които е люпено пило. Това за комини, проветриви места, орехови листа ,мрежи отгоре, отдолу и т. н., според мен е излишно.
Много смело изказване. Ще мине време, и ще го промениш.
Щом не се е люпило пило,какво ще яде молецът? Сигурно восък?
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: СРЕЩУ ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ

Мнение от Scutellator »

Цеко Сифоня написа:Предимно восък колега Alfist но също така и прашец,мед ,ризки от какавидите и....дърво!Вероятно сте виждал пробити горни летви на рамките а стружки от пробиването не се забелязват!? :roll:
Дупките в дървесината са от дървесен червей и бръмбар дървояд и други гадинки чиито имена не знам. Много от тях (с изключение на дървояда) си живеят по дървесината на кошерите с години и там се репродуцират и цикъла се повтаря.

Молеца не прави дупки в дървесината, а само "легълца" в нея.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: СРЕЩУ ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ

Мнение от valaz »

Със съхранението на магазинните пити от есента до пролетта проблеми не съм имал. За съжаление обаче, качествени плодникови пити, които са останали на склад извън кошерите през лятото, не са оцелявали. В това число дори и новоизградени пити със запечатан мед, в които не е люпено пило.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”