Дезинфекция с оцетна киселина

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
boqn_todorov
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Окт 29, 2011 9:53 pm

Дезинфекция с оцетна киселина

Мнение от boqn_todorov »

Здравейте,колеги!
За дезинфекция нозематоза,се препоръчва оцетна киселина 200 грама за 1 кубик.Не мога да разбера какво количество е необходимо за дезинфекцията на 1 десет рамков кошер,с наличните в него рамки .Може ли някой да ми каже? Или евентуално да препоръчате дезинфекция с нещо друго,но това да касае и пчелните пити с мед.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Дезинфекция с оцетна киселина

Мнение от Aleksey »

Aми сметни обема на кошера и ще разбереш.
зуница
Мнения: 277
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Дезинфекция с оцетна киселина

Мнение от зуница »

Разтвор на оцетна киселина или ледена оцетна киселина?Ако е разтвор какъв процент?1 кубик=1м3 или 1дм3?Дай точни условия за да получиш точен отговор.
Намерих това :pchelin.mylivepage.com/blog/.../9659_Нозематоза .
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: Дезинфекция с оцетна киселина

Мнение от beehoney »

щом в рамките има и мед дори да използваш оцетна к-на спорите ще останат в меда. Затова меда първо се центрофугира и не се дава на пчелите става за консумация само от човек, центрофугата се измива с 3-4% разтвор на сода каустик и едва тогава ги третираш с оцетна к-на а кошера го обгаряш с горелката.
boqn_todorov
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Окт 29, 2011 9:53 pm

Re: Дезинфекция с оцетна киселина

Мнение от boqn_todorov »

Благодаря за отговора!
При лабораторен анализ се оказа,че има ноземни спори в пчелното семейство,но пък няма диарични петна и зацапвания по рамките и меда и затова питам дали оцетната киселина няма да свърши работа? Бях чел ,че само при зацапване с диарични петна остават се пренасят спорите в меда и рамките .До колкото бях чел в интернет се споменава,че наличието на спори в пчелите не означава задължително болно семейство от нозематова,затова смятах и профилактично да ги третирам с оцетна киселина след като прехвърля семействотот в чист кошер .
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”