Намиране на майка ?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Намиране на майка ?

Мнение от Dinko »

Въпрос с повишена трудност .
Април имаше рапица и носеха прашец като за световно.
Не съм подхранвал грам.
10 кошера заложиха самосмяна и направих силни отводки.
На две от тях които вече снасят не мога да намеря майките.
Вече преглеждам за трети път и се ядосвам.
Не са търтовки пилото е наред но съмнението ми остава.
Пак им сложих майчила.
Как най лесно да намеря майката ?
bee_queen
Мнения: 50
Регистриран на: Вто Апр 25, 2006 1:14 pm

Re: Намиране на майка ?

Мнение от bee_queen »

Като искаш да виждаш майката, я маркирай. Тази година цвета е червен. Аз не търся майка като има яица и пило. Следя къде има яица. В три корпуса къде да я търдся просто е загуба на време.
Когато няма яица и открито пило след три, четири дни го гледам пак и ако не видя му слагам пита с открито пило ако заложи маточници работата е ясна но просто, никога не си губя времето да я тярся. Така е моя начин на работа.
ice_1963
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 8:50 am
Местоположение: гр.Златица

Re: Намиране на майка ?

Мнение от ice_1963 »

Когато търся майка изваждам 2-та пита и я поставям в преносимото сандъче като предварителлно я преглеждам.
В кошера се овобождава по този начин място и не и се дава възможност да се провира под питите. Движа погледа си диагонално по питата и много рядко ми се случва да не я видя.Но както казва и "bee-quееn" - има ли яйца и личинки,въобще не я търся.Търся я само когато се наложи смяна или за образуване на отводка.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Намиране на майка ?

Мнение от Dinko »

На едната отводка майката я намерих .
Беше черна , защо ли ? Всичките ми майки са жълти.
Другата е търтовка , ще я разтуря.
Не я ли намериш с първия път има нещо гнило.
avliga
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 3:36 pm

Re: Намиране на майка ?

Мнение от avliga »

Моето мнение.
Черната майка обикновенно е по-стара.Младите майки са "шивик"/бързи ,подвижни и ... ами младички са,светлички,красиви.Затова бързичко ходят по питите,та не всеки път ги откривам.Пилото издава майката.Ако пилото е добро,ако няма извънредно много търтеево пило,и то където не му е мястото,много-много не тревожа "момичетата".Нека си работят!Е,ако има проблеми с майката,тогава се намесвам,за да им помогна.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Намиране на майка ?

Мнение от DAN »

Има местна порода пчели при, които майките са предимно тъмни - до черен цвят, без значение на възрастта им. Не знам твоят случай какъв е, но е хубаво да предвидиш и възможността майката да е от друга порода.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Намиране на майка ?

Мнение от Dinko »

Няколко пъти съм имал черни майки и винаги са
показвали добри качества. Може да са дошли от търтей от съседни пчелини.
Аз гледам да селектирам само жълти.
Наистина черните са по малки.
Но дали това е основателна причина да ги елиминираме ?
avliga
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 3:36 pm

Re: Намиране на майка ?

Мнение от avliga »

Ето как човек научава нови неща!!
Благодаря ви колеги! Мислила съм и за това,че не всеки път майката е светличка,а има и черни майки.Не намирах реално обяснение,освен това,че са си някаква порода местни пчели,което се потвърждава от вашето наблюдение.Аз съдя по пилото,дали майката е добра най-вече.Направило ми е впечатление,че при по-тъмна майка,пчелите са по-агресивни,но по-силни в медосъбирането.Но майката обаче,е по-дребничка от по-светлите.Като съм си мислела,че майката е по-старичка,просто залагах на самосмяна.Сега разбирам,че трябва да бележа,за сигурност.Ами...БЛАГОДАРЯ,отново! :D
One
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Фев 14, 2006 1:05 pm
Местоположение: София

Re: Намиране на майка ?

Мнение от One »

Намирането на майката винаги ми е било проблем. Случва ми се да преровя кошер два пъти, пчелите да започнат да се нервират, а аз още не съм намерил маркираната майка!

Започнах да оценявам разните манипулации по това дали трябва да търся майката или не. Например, всички методи за премахване на роево настроение са основани на намирането на майката, без метода на Таранов, където всички пчели се изсипват пред кошера на чаршаф. Не съм го правил, тази година се бях кандардисал да го правя, но не ми се наложи.

Наскоро трябваше да премахна една слаба и зла майка, като обединя този кошер с един нуклеус. След като не я намерих, отместих кошера и на негово място сложих нуклеуса, поне летящите пчели да отидат в него. След няколко дена вече беше по-лесно да се намери майката, хем пчелите по-малко, само нелетящите, хем те са и по-кротки.
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: Намиране на майка ?

Мнение от kristinobal »

При мен маиките са предимно тъмни, черни, отначало когато почнах да се занимавам с пчели имах и 2-3 жълтички но понеже разчитам само на самоамяна всички маики ми станаха черни.
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: Намиране на майка ?

Мнение от kristinobal »

Породата тук сигорно е такава :lol: , търтеите носят такъв ген.

Наистина тези маики се откриват по трудно.
Пчелите също са по тъмни.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Намиране на майка ?

Мнение от Scutellator »

Наистина преди в бг се продаваха жълти майки( италианки), и за съжаление законът го забрани и сега се налага да внасям. А за местната порода (тая дето може да се намери в хралупи и от стари пчелари некупуващи от майкопроизводители) наистина има доминантен ген. При майки от такава порода поколението ще си е все така черно , независимо колко жълти търтеи има, и поведението им си остава същото( е понякога стават малко по- агресивни, което не би трябвалода се случва, ако местните пчели са карника). А при жълти майки оплодени в природата- част от пчелите нямат дори спомен от жълто по тях си.
А майка се намира доста лесно дори и да е черна и да има изобилие от пчели( като изключим случаите когато е доста подвижна при F1 поради хибридизация и веднага се крие)- най -вероятно ще я намерите на пита с яйца докато още снася(това са максимум 3-4 пити)
Ето това са моите наблюдения.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Намиране на майка ?

Мнение от drone »

Scutellator написа:Наистина преди в бг се продаваха жълти майки( италианки), и за съжаление законът го забрани и сега се налага да внасям. А за местната порода (тая дето може да се намери в хралупи и от стари пчелари некупуващи от майкопроизводители) наистина има доминантен ген. При майки от такава порода поколението ще си е все така черно , независимо колко жълти търтеи има, и поведението им си остава същото( е понякога стават малко по- агресивни, което не би трябвалода се случва, ако местните пчели са карника). А при жълти майки оплодени в природата- част от пчелите нямат дори спомен от жълто по тях си.
А майка се намира доста лесно дори и да е черна и да има изобилие от пчели( като изключим случаите когато е доста подвижна при F1 поради хибридизация и веднага се крие)- най -вероятно ще я намерите на пита с яйца докато още снася(това са максимум 3-4 пити)
Ето това са моите наблюдения.
Е щом толкова много ти се налага да внасяш италианска порода майки нелегално и не можеш без тях, се замислям дали да не ти поръчам да вземеш и за мен няколко като бонус за да си трая. :wink: Ама ако може да имат и някое друго трахейно акарче ще съм супердоволен. Иначе и аз съм голям фен на оглеждането на италианките. Стига да става на юг от Алпите или във Флорида.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Намиране на майка ?

Мнение от Scutellator »

Че ние сме на юг от Алпите. Цяла България дори- с просто око се вижда на картата. А за трахейния акар - разпространен е повсевместно- в цяла Европа.Това е паразит ,който е познат повече от век в Европа и би било наивно да си мислим ,че при нас не съществува.Обърни внимание на "разкрилицата" на част от пчелите , пък нека ти обясняват, че нема трахеен в бг. Резистентността на италианките и на карника към трахеен акар е отдавна позната- неслучайно са единствените оцелели зимата на 1916 г. в Бъкфасткото абатство, дали началото на породата бъкфаст.
Италианките са ми "бония мазол" и почти няма статия в която да не ги споменавам. И би било добре колкото се може хора да се убедят ,че в бг не се залага на качеството.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Намиране на майка ?

Мнение от stonit »

Ако си с многокорпусни, най лесно се намира майката като между всеки корпус сложиш ханеманови решетки. На следващия ден много по лесно се намира.Но най лесно е като се бележат.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”