Слънчогледов мед-дайте съвет

Information, articles and everything for bee honey.
Публикувай отговор
avliga
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 3:36 pm

Слънчогледов мед-дайте съвет

Мнение от avliga »

Аз отново искам да чуя и вашето мнение.
Слънчогледа вече прецъфтява.Има още площи,които са засети с така нареченият тук "сугарен"/късен/ слънчоглед,които още цъфтят,но ми се струват далеко като паша.Имам магазини,които са пълни.Миналата година беше сушава и гореща.Бях посъветвана тогава да вадя меда без да чакам пълно запечатване на питите,а само започване на запечатване.Прочетох из моите книги ,пък и стари пчелари казаха,че меда от слънчоглед бързо захаросва в килийките.На мен ми се струва обаче,че тази година меда е по-рядък/слънчогледовия визирам/.Вие какво мислите?Как ще ме посъветвате? Да чакам ли да запечатат,или да вадя? Страхувам се от недоброкачествен мед.Да не ягмосам труда на живинките?
А,между другото,днес реших и само надникнах,да видя какво става.Има напълно запечатани магазини,но там,където по една или друга причина има далачета,като се разкъсаха,меда прокапа и ми се стори редичък!!Може само да ми се е сторило,че е голяма жега тук!Моля колегите с по-голям опит да споделят мнението си.
С уважение.
rumen_enev
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 9:54 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Слънчогледов мед-дайте съвет

Мнение от rumen_enev »

Ако са започнали да свиват килийките,можеш да вадиш меда без никакви угризения , че не е запечатан.Между другото слънчогледовия мед си е редичък,ништо че бързо кристализира. :wink: Успех...... :D
rumen_enev
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 9:54 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Слънчогледов мед-дайте съвет

Мнение от rumen_enev »

ништо че бързо кристализира.
:oops: Исках да напиша "нищо ,че бързо кристализира" :oops:
avliga
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 3:36 pm

Re: Слънчогледов мед-дайте съвет

Мнение от avliga »

Благодаря,Енев.
Вчера доста си поговорихме с колега пчелар по повод на ваденето на мед,та от там се появиха съмнения в мен,които ме накараха да чета и питам.Ето какво научих,но не зная напълно вярно ли е и ако,то при кои случаи.
Колкото повече меда стоял запечатан в магазина,по-добре зреел и ставал по-добър.Така изпарявала водата която се намирала в него,и нямало опасност от вкисване в последствие.Добре,приемам го.Но.Къде ще работят пчеличките? Трябва да се постави втори магазин,за да не им се спъва работата.Ами като нямам? Нямам изграден! А имам и кошер,на който друг магазин не става,че е много стар,а е само с един.Много е трудно така.Но така се случи,че тази година се оказа не само медоносна
за мен,но и много натоварена отвсякъде.
Та да се върна на проблема си.Е,нямам втори магазин за работа.Тогава ми остава само една възможност-да следя как работят животинките и да им помагам,да не им спъвам работата! Да вадя готовия мед!И да се подготвя,та да не ме изненадват за в бъдеще такива екстремни и сеещи съмнения ситуации.А може да се направи и друго.като се извади меда,да се остави покрит добре с платно,за да не влизат разни боклуци ,за да доизпарява.Правила съм го.Не е грешно.
Във всеки случай,тази година сезона върви тук с приблизително 10 дни напред,и ми се струва,че е към края си.
А колкото до самия мед,ще разкажа какво сторих миналата година, и как ми помогна той, в някой друга рубрика!!!
П.П.-Не се смущавайте,че понякога правим граматически грешки.На всекиго се случва,от бързане.Все пак имаме и работа ,нали!Простено е!
Забравих да ви питам за нещо,което е ново за мен-какво означава това,да свиват килийките?
rumen_enev
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 9:54 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Слънчогледов мед-дайте съвет

Мнение от rumen_enev »

Забравих да ви питам за нещо,което е ново за мен-какво означава това,да свиват килийките?
Означава,че започват да запечатват килийките.......... :P
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Слънчогледов мед-дайте съвет

Мнение от drone »

Като нямаш резервни магазини с изградени рамки ще вадиш избирателно от магазина тези ,които могат да се центрофужат.Щом питата е запечатана на 2/3 съвсем спокойно може да се върти. Приема се , че тогава меда е достатъчно зрял за консумация. А пък теорията , че колкото повече държиш запечатани пити в магазина , толкова меда ставал по-зрял е смешна. Щом самите пчели са го запечатали значи, че водното му съдържание е оптимално , меда е зрял и нама накъде повече да стане по-зрял. В запечатана килийка няма как да става повече изпарение на водното съдържание навън , щото восъка запечатва херметически, а не като някои видове мембрани при които е възможно чрез осмоза да настъпят промени в състава.
avliga
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 3:36 pm

Re: Слънчогледов мед-дайте съвет

Мнение от avliga »

Благодаря на всички, и най-вече на drone.И аз мислех така, но исках да чуя и други мнения, че тук съм в повечето случай сама.Извадих слънчогледовия мед от 4 кошера и имам да вадя още от 4.Не е готово още.Нормално като добив-от 4 кошера-2 тенекии и мааалко отгоре.Доволна съм.
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”