Опазването на пчелите от мечките

Модератор: Scutellator

gospod_pleven
Мнения: 40
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 10:44 am

Опазването на пчелите от мечките

Мнение от gospod_pleven »

Очаквам вашите полезни съвети, относно опазването на пчелите от мечките. Става въпрос за пчелин който имам голямо желание да направя в района на язовир Въча в планината Родопи. Проблемът на месните пчелари са мечките, които са вече доста на брой, затова държат кошерите си в селата и са недоволни естествено от ниските добиви. Дали има алтернативно решение на проблема?
VIPER
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Окт 22, 2008 12:00 am

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от VIPER »

Има разбира се.
Може да ползваш 7,62х54R или 7,62х64/Springfild 30-06/
Дават добри резултати.
Шега разбира се.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от drone »

Освен възможността да се изтрепят мечките в района, което на мен като ловджия -пчелар особено ми допада, има доста по-добър начин да си опазите кошерите. И той е да направите така, че те изобщо да не могат да ги достигнат. Виждал съм снимка на пчелин в Родопите ,настанен върху покрива на висок трафопост. В района ,където смята човек да пчеларства може да се изгради висока метална или стоманобетонна платформа от няколко високи поне 4-5 метра кръгли колони от дебелостенни метални тръби или гладък стоманобетон в зависимост от решението ,каква ще е конструкцията . Целта е да са прави, високи и хлъзгави.След това отгоре се прави хоризонталната конструкция, където ще са кошерите и пътеките за обслужване. Качвате се и слизате с подвижна стълба, която най-добре да си носите . За качване и сваляне на кошери, магазини и инвентар е желателно да си направите система тип асансьор, хаспел, бандера или прочее с ръчно задвижване, застопоряване и осигуряване. Въобще каквито екстри ви дойдат на ума за да си улесните труда и да няма кражби от двукраки мечки основно. :!: Щото нормална мечка няма как да се качи при такова изпълнение.
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от honeyed »

DRONE че той с тези пари по-добре да направи ски писта и влек,вместо пчелин!!!
gospod_pleven
Мнения: 40
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 10:44 am

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от gospod_pleven »

Добро предложение ще чакаме само парите и почваме да правим пчелин на 5 метра височина :D
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от drone »

Така е- доста е скъпичко ! Ама щом искаш с мечка дренки/мед/ да ядеш, значи трябва здраво дупе да имаш! Иначе тя винаги ще те превари. :)Щото тя си е у дома , а ти си навлека в гората и.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от TVB »

ВИЖДАЛ СЪМ ПЧЕЛИН ОГРАДЕН С ЖИВ ПЛЕТ ОТ ГЛЕДИЧИЯ - ВИСОК Е 2 МЕТРА И ДЪРВЕТАТА СА ДЕБЕЛИ ОКОЛО 25 СМ. В ДИАМЕТЪР. СПОРЕД МЕН ТОЗИ ПЛЕТ Е НЕПРЕОДОЛИМ ЗА МЕЧКИ . А ДАЖЕ И ЗА ВСЯКАКВА ЖИВА ТВАР. ТЪЖНОТО Е , ЧЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ТАКЪВ ПЛЕТ Е НУЖЕН ПОЧТИ ЦЯЛ ЧОВЕШКИ ЖИВОТ. В ПРОЦЕС НА СЪЗДАВАНЕ НА ТАКЪВ ПЛЕТ СЪМ. ЩЕ ИЗЧАКАМ ИЗВЕСТНО ВРЕМЕ /30 ГОДИНИ/ ЗА ДА ВИДЯ ЕФЕКТА ВЪРХУ МЕЧКИТЕ .
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от dimitarbonev »

А защо да не е от тухлено-бетонен зид. С достатъчна височина. Вярно не е евтино, но е добро решение в случая. А може и камък да се използва. Той поне в планината може да излезе почти без пари.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от drone »

Вярно, че камъка в планината е без пари, ама там дето си стои.Ако трябва да го изважда,събира, товари и да плаща транспорта ще стане златен. Няма да дойде с магическа пръчка до пчелина ви .После пък ще трябва зидане и то майсторската, щото от каменна зидария по-трудно и бавно няма. Преди години правихме едно помещение /подземно/ 180 квадрата с камък и изобщо сега не бих си помислил да повторя такова нещо. Воъбще да стоиш срещу мечка е сериозен проблем и трябва сериозно решение. Не може да се жалят пари, ако искате да нямате проблеми щом съжителствате с мечки.
VIPER
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Окт 22, 2008 12:00 am

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от VIPER »

АЗ продължавам да държа на моето предложение защото е по-евтино ще ВИ ДОСТАВИ УДОВОЛСТВИЕ и не на последно място ще си имате и кожа от мечка за пред камината.
Проблем ще е само ако нямате камина,но все ще се измисли нещо.
Да Ви е честита Новата Година и Ви пожелавам през настоящата по-малко подобни дилеми за решаване и повече мед в семействата.
nikeca_k
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Апр 03, 2008 9:45 pm
Местоположение: гр Чепеларе

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от nikeca_k »

Чувал съм, че лампите с фотоклетка вършат работа ако не помогне поне на животинчето няма да му е тъмно. :D
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от Димкис »

Решението е "Електроластир".Ползвал съм го за крави.Веднъж като го докосне повече не наближава до него.
gospod_pleven
Мнения: 40
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 10:44 am

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от gospod_pleven »

Може и да не стане с Електропастир там мечките влизат в двора на човек толкова са упорити като ги хване глада така, че и дори да става в гората кадето е най - подходящо за пчелите нямя и ток за приспособлението ? Така че работата си остава загадъчна ?
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от honeyed »

"КОЙТО ГО Е СТРАХ ОТ МЕЧКИ ДА НЕ ХОДИ В ГОРАТА".Щом въпросът е мечките или пчелите,нямаш работа в планината.Мечките са защитен вид и планината е техния дом,ти си натрапника там.Направи си пчелина в полето и ще разбереш,кои мечки са по-лоши:двукраките или четирикраките!
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Re: Опазването на пчелите от мечките

Мнение от korradi »

Някой може ли да помогне с всякаква информация,за направата на електропастир,като се използва енергията на вятъра или водата.Благодаря предварително!
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”