Въпрос за подхранване ?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

mitkoo_a91
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 3:54 pm
Местоположение: с.Червен 400м.н.в общ. Асеновград

Въпрос за подхранване ?

Мнение от mitkoo_a91 »

Здравеите аз съм млад пчелар и разполагам с четири ДБ кошера. Понеже предстои да се подхранват пчелите ме интересува с кокво е най-добре да се подхранят.Един колега ми каза че имало някакви питки за подхранване които се продавали в магазините дали са ификасни за ползване. Също така кога точно се извършва подхранването.Благодаря:!:
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от apis1964 »

Може и сам да си направиш такива питки от 1 кг мед и 4 кг пудра захар.
Загряваш меда да стане по течен но не повече от 40 градуса.
Слагаш пудрата захар в по голям съд(пластмасов леген)правиш лека дупка по средата и сипваш меда ,разбъркваш постепенно и започваш да месиш както се меси тесто .Меси се до тогава докато стане твърдо и меда да поеме пудрата захар .След това разфасоваш и правиш питки с дебелина не повече от 10 мм ,поставяш ги в полиетиленови(найлонови)пликчета,правиш прорези на пликчетата през 20 мм и ги поставяш върху рамките като прорезите на плекчето са надолукъм рамките.
Успех!
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от honeyed »

Това се прави само когато няма мед в кошера,за да спасиш от гладна смърт пчелите.Прочети няколко пчеларски книги,рзгледай форума(има писано доста по темата ),и тогава задай точен и конкретен въпрос.Сега не става ясно с колко мед са зазимени кошерите,и имали въобще нужда да ги храниш посред зима.
mitkoo_a91
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 3:54 pm
Местоположение: с.Червен 400м.н.в общ. Асеновград

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от mitkoo_a91 »

Но аз говоря за подхранване през пролета.Искам да питам apis 1964 тази пропорция за едно семеиство ли е (1 кг мед и 4 кг пудра захар).
sunimania
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 4:42 pm

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от sunimania »

mitkoo_a91 написа:Но аз говоря за подхранване през пролета.Искам да питам apis 1964 тази пропорция за едно семеиство ли е (1 кг мед и 4 кг пудра захар).
Има литература за тези неща и трябва да се чете повече,така пчелар не се става.Иначе можеш да я разпределиш.........абе той apis 1964 ще ти отговори :idea:
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от apis1964 »

на семейство слагаш по 200-300 грама от меденото тесто от горната рецепта,може и повече.
Когато свършиш меденото тесто ,правиш отново и така.
Успех!
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от honeyed »

mitkoo_a91Пдхранването се извършва с точно определена цел,в зависимост от това какво искаш да постигнеш.Ако имаш ранна паша(акация),ранното пролетно подхранване е задължително.Но ако нямаш такава паша това подхранване може да ти донесе такива беди(безкрайно роене)че направо ще те заболи главата,и мед няма да видиш.Така че приеми моя съвет:почети малко повече,уточни си нещата и задавай конкретни въпроси на които не си намерил решение.Тук в този форум има пчелари с много опит,видели какво ли не в пчеларството,мисля че всеки един от тях ще ти помогне да намериш вярното решение.
mitkoo_a91
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 3:54 pm
Местоположение: с.Червен 400м.н.в общ. Асеновград

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от mitkoo_a91 »

Благодаря на всички отговорили.Ще трябва наистина да прочета повече.Успех
veko69
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 9:58 am

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от veko69 »

Позволявам си да задам въпроса си тук,тъй като темата ми се струва подходяща.Какво би се получило когато семейството е още на кълбо и в поилките през отвора,в който се качват пчелите да пият сиропа се сипе захаросан мед с цел подхранване.Чувал съм че някои го правят по това време на годината и какъв е ефекта?Благодаря предварително!
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от mmm.1979 »

veko69 написа:Позволявам си да задам въпроса си тук,тъй като темата ми се струва подходяща.Какво би се получило когато семейството е още на кълбо и в поилките през отвора,в който се качват пчелите да пият сиропа се сипе захаросан мед с цел подхранване.Чувал съм че някои го правят по това време на годината и какъв е ефекта?Благодаря предварително!
Медът ще го преберът около пилото .А ефекта е да се попълнят медовите запаси на тези семейства които са ги превършили и активиране на яйценосната дейнос на майката.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
veko69
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 9:58 am

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от veko69 »

bars_i написа:
veko69 написа:Позволявам си да задам въпроса си тук,тъй като темата ми се струва подходяща.Какво би се получило когато семейството е още на кълбо и в поилките през отвора,в който се качват пчелите да пият сиропа се сипе захаросан мед с цел подхранване.Чувал съм че някои го правят по това време на годината и какъв е ефекта?Благодаря предварително!
Точно къде в хранилката? Както го чета и разбирам,че не е в резервоара,а в отвора към кошера.Това значи,че ще се разтече в кошера,защото пчелите ще са на кълбо и няма да го усвоят и ще се разлее чак до дъното.При затопляне ще се актевизират не само пчелите от съответния кошер но и от останалите кошери и ще стане...сещай се.
Да.В отвора от към рамките.Ето,времето се влошава и поне в следващата една седмица няма да има температури над 7-8 градуса.Всичките ми 10 кошера ДБ-10р. презимуваха засега успешно и при бързия преглед миналата седмица почти всички кълба бяха около центъра назад и малко на ляво,но медовите запаси са на привършване.След това два дни времето бе горе долу хубаво,но с вятър и не посмях да ги ровичкам.Облитаха се.Носеха активно прашец.И затова си мисля да им подавам по две лъжици през ден-два захаросан мед през поилката/предполагам че толкова ще събере/ през отворите към рамките,та затова търся компетентно мнение.Мерака ми е голям към пчелиците и с тях лягам с тях ставам вече три години.
veko69
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 9:58 am

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от veko69 »

Да.В отвора от към рамките.Ето,времето се влошава и поне в следващата една седмица няма да има температури над 7-8 градуса.Всичките ми 10 кошера ДБ-10р. презимуваха засега успешно и при бързия преглед миналата седмица почти всички кълба бяха около центъра назад и малко на ляво,но медовите запаси са на привършване.След това два дни времето бе горе долу хубаво,но с вятър и не посмях да ги ровичкам.Облитаха се.Носеха активно прашец.И затова си мисля да им подавам по две лъжици през ден-два захаросан мед през поилката/предполагам че толкова ще събере/ през отворите към рамките,та затова търся компетентно мнение.Мерака ми е голям към пчелиците и с тях лягам с тях ставам вече три години.[/quote]
Захаросания мед може да им го дадеш като питка в найлонова торбичка върху тях и направени няколко отвора на торбичката от към страната на пчелите.[/quote]


Благодаря колега.Ще изчакам да спре поне дъжда,ще напълня пликчета с по 200-300 гр.захаросан мед,ще ги набоцкам с вилицата и студ не студ навдигам бързо таванките и действам.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от tatu »

Внимавай да не потече меда и да не събори пчелите на дъното.В кошерите вече има доста пило и пчелите подържат по висока температура в кошера.По добре сложи и пудра захар в меда.
veko69
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 9:58 am

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от veko69 »

tatu написа:Внимавай да не потече меда и да не събори пчелите на дъното.В кошерите вече има доста пило и пчелите подържат по висока температура в кошера.По добре сложи и пудра захар в меда.
Разбира се,че ще спазя това условие,но друго си мисля сега.Утре ще изчакам да спре дъжда и ще им поднеса дозите,но понеже тази операция ще я правя за пръв път,защото миналата година не ми се наложи,опасно ли е да ползвам много внимателно пушалката-естествено само при необходимост.
veko69
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 9:58 am

Re: Въпрос за подхранване ?

Мнение от veko69 »

bars_i написа:
veko69 написа:
tatu написа:Внимавай да не потече меда и да не събори пчелите на дъното.В кошерите вече има доста пило и пчелите подържат по висока температура в кошера.По добре сложи и пудра захар в меда.
Разбира се,че ще спазя това условие,но друго си мисля сега.Утре ще изчакам да спре дъжда и ще им поднеса дозите,но понеже тази операция ще я правя за пръв път,защото миналата година не ми се наложи,опасно ли е да ползвам много внимателно пушалката-естествено само при необходимост.
И сега няма да ти се наложи,но за твое успокоение може да си я ползваш когато искаш-няма ограничения
ОК!Ама понеже не пуша и изпитвам ужас когато вдишам внезапно тази смрад та затова ги жаля. :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”