Съвет за отводка

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Съвет за отводка

Мнение от dimich87 »

Здравейте,
Имах миналата година един кошер и тази си направих отводка. На различни места са ми двата кошера и отводката не съм я гледал от както я зазимих. Та днеска имах малко работа в двора с отводката и реших да видя как е. Пред кошера беше покрито с доста умрели пчели. Чукнах по кошера, но не чух нищо и си помислих че всички са измрели. Отворих го за да си пребера питите с мед. Извадих краината, където беше с малко мед и тъкмо дръпнах втората и видях малко пчели. Извадих и другата крайна пита. Остана с 6 пити върху които уж беше кълбото, но ми се стори че е доста бедно. Пчелите бяха съсредоточени в предния карай на кошера, до средата на питите. Незнам дали е нормално това и се притеснявам дали ще изкарат зимата. Нямам опит и за това питам. Относно другия кошер. Намира се на разстояние около километър от този. Искам да са на едно място, но като го вземах баща ми каза да го сложа за лятото там, а на зима да си го прибера в двора. След като прочето и се допитвах, разбрах че под 5-6 км не е хубаво да се местят кошерите. Четох че през този период може да се мести, но не съм много сигурен в това начинание.ь
Ще очаквам съветите Ви.
Предварително ви благодаря
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Съвет за отводка

Мнение от valyo »

Колко "доста" - 10 , 20, 30, 3000? щото около 30 да не се шашкаш викам.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Съвет за отводка

Мнение от dimich87 »

Пчелите които са пред кошера са горе долу колкото да покрият една пита. Нямам идея за броиката.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Съвет за отводка

Мнение от Dinko »

Когато е студено 1-2 градуса му затвори прелката .
Като стане 8 -10 градуса го премести на новото място.
Като стане пак студено /сутрин или вечер/ отвори прелката.
Има оплаквания от колеги за голяма смъртност.
Ако имаш покрити 2 - 3 рамки с пчели и запаси с мед, имаш шанс.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Съвет за отводка

Мнение от genata_fi »

Привет, ако кълбото е в предната част и по средата на питите, изобщо не ги мисли. Стига назад и нагоре по питите да има медец.
Сега е момента да си прибереш кошера в двора. Изчакай температурите да станат по обед около 10 градуса и си го докарай. Дори и кълбото да се разбута и някои пчели да се отделят от него, то те няма да загинат.
Кълбото се разпуска над 8 градуса.
успех.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”