Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Модератор: Scutellator

potomyk
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Авг 25, 2011 11:04 am

Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от potomyk »

тази година(все още е януари) ужас- над 10% загуби имам на семейства,сигурно ще мина 15%.а никога не съм имал повече от 2%.според мен се дължи на варостопа,бях сложил по 4 ленти.даже на някои им слагах по 5,че и пак имаше акар.егати
volen777
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Юни 03, 2009 4:50 pm

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от volen777 »

Неси единствен колега при мен процента е по голям аз третирах със сръбските ленти ама май никак непомогнаха. Днес направо се отчаях утре продалжавам незнам какво ще ги права тия рамки с мед. Колеги споделете с какво може да се третира в момента.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от valyo »

volen777 написа:Неси единствен колега при мен процента е по голям аз третирах със сръбските ленти ама май никак непомогнаха. Днес направо се отчаях утре продалжавам незнам какво ще ги права тия рамки с мед. Колеги споделете с какво може да се третира в момента.
Пилото е малко - може с оксалова киселина. Напушване, накаване или напръскване. Но в момента и да махнеш акара не ти решава проблема. Той е нанесъл вредата си есента, отслабвайки пчелите. Евентуално може да си помогнеш му намалиш броя за лятото ако.
Ти сигурен ли си че акара е причината. В загиналите семейства има ли много акари по дъното и по умрелите пчели?
volen777
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Юни 03, 2009 4:50 pm

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от volen777 »

При ДБ имам кошери дето почти няма умрели пчели а мед си има, имам и кошери където има умрели пчели на дъното и по тах се вижда доста акари. Имам и такива в които и емалко малко пило и са залагали свиещеви маточници явно майктата е умряла (ако и тя е имала акар).
При МК повечето ги дигнах гнездото да ми е във 2 -рия корпус и имаха много мед. Тук имам кошери с много умрели по дъното имам предположение че са се задушили понеже са били твърде далеко от входа може би е трабвало да оставя отворен входа на 1 копруса. Имам и такива където умрелите по дъното са по малко, но доста опаразитени с акар.
Всички кошери съм ги третирал каря на Август с Варотом.
Предната година(2010) съм третирал средата на Септември с Варостоп несъм имам загинали.
Че съм за бой за бой съм ама и тоз Варотом май нещо ментак излезна.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от OVanBASTEN »

Над 90% от загиналите семейства са третирани с "Варотом". Забравете този препарат!!! А мисля, че септември е късно за третиране на акара.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от valyo »

volen777 написа:При ДБ имам кошери дето почти няма умрели пчели а мед си има, имам и кошери където има умрели пчели на дъното и по тах се вижда доста акари. Имам и такива в които и емалко малко пило и са залагали свиещеви маточници явно майктата е умряла (ако и тя е имала акар).
Лошо - накапи всички с оксалова киселина този месец но при малко по-високи от температурите в момента в София. Т.е. най-добре е кълбото да е полуразпуснато. това е важно.
volen777 написа:При МК повечето ги дигнах гнездото да ми е във 2 -рия корпус и имаха много мед. Тук имам кошери с много умрели по дъното имам предположение че са се задушили понеже са били твърде далеко от входа .....
Забрави! На момента. Такова чудо задушаване зимата още не бях чувал.
Въглеродния двуокис зимата е в помощ на пчелите. Нивата CO2 които те понасят са много по-високи от тези за човека - помага им да изпадат в техния вариант на летаргия (ниска активност) и да се нуждаят от по-малко храна. Аз имам кошери които се запечатват самички до стапен да си оставят не повече от 1 кв см отвор за целия кошер.
volen777 написа: .....Че съм за бой за бой съм ама и тоз Варотом май нещо ментак излезна.
Много пъти се писа и тук и другаде че Варотом(флувалинат) не помага повече срещу акара. Най - активен беше Бонев, той цитираше и изследвания по въпроса ако не се лъжа. Вината не е само твоя а и на контролните органи и държавата като цяло, които продължават да допускат използването на този в частност препарат.
OVanBASTEN написа:Над 90% от загиналите семейства са третирани с "Варотом". Забравете този препарат!!! А мисля, че септември е късно за третиране на акара.
По-правилно е да се каже че не е е добре да се третира с активната съставка на варотома- флувалинат.
колменеро

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от колменеро »

Волен, регистриран си от 2009г. тук, но май не следиш форума. Толкова страници се изписаха за НЕефикасноста на Варотом, но ти явно си го пропуснал.

Вальо, стига сме обвинявали държавата за собствените си грешки и непросветеност.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от genata_fi »

Не разчитайте само на лентите, още повече че ги ползвате едни и същи съставки 2-3 години поред и акара свиква с тях и не мре. Второ ,някои колеги ги държат и цяла зима, за да привикне акара още повече със съставката. Проблема е в това , че не спазват дозите и сроковете. А и навсякъде вече се тръби, че срещу акара трябва да се борим с минимум 2 различни третирания, даже и три. И сменяйте препаратите, всяка година с различни.
Аз третирах три пъти с различни средства и от 8 семейства нямам нито една загуба, а колега пчелар в района, който пуши по 2 кутии цигари на ден и го досвидя да купи ленти, от 4 семейства - 2 вече загинаха, а другите 2 берат душа.
Тук е без значение каква система се използва, важно е какво е свършил в края на лятото пчеларя.
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от georgi_an64 »

Ще си позволя да публикувам статия от сръбският сайт http://www.spos.info/ за регистрираните препарати за борба с акара в сърбия и нека всеки сам да си направи извода защо не фигурира Варотом в списъка .
REGISTROVANI LEKOVI ZA SUZBIJANJE VAROE U SRBIJI
postavljeno 29. decembra 2011.
pogledano 988 puta

Danas smo kontaktirali Agenciju za lekove Republike Srbije, i obnovili informacije o registrovanim lekovima za suzbijanje varoe u Srbiji.

Naime, u Srbiji su samo dva leka registrovana za suzbijanje varoe:

1) Apiguard, registrovan od 2006. godine (na bazi timola, ove godine mu je obnovljena registracija), proizvođač Vita Europe Limited;

2) Checkmite, registrovan od 2011. godine (na bazi kumafosa - coumaphos), proizvođač Bayer.
volen777
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Юни 03, 2009 4:50 pm

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от volen777 »

С 300 зора намерих оксалова кисилина и добре, че беше хубав ден днес та ги напръсках останалите 70 семейства. Колега valyo благодаря ти за точния и навременен отговор. Нещо ми е убегнала тази информация за лентите пак и небях в страната като ги е копувал баща ми той горкия е малко скаран с компютрите и форумите де да знае човека. Пак и есента се рои личното ми семейство и покрай галамацията с родилното и докторите, че и бабата на гости от Украйна неми остана време да си прегледам пчелните семейства.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от valyo »

:) Поздравления за наследството. Да ти е живо и здраво.
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от Зарко »

volen777 написа:С 300 зора намерих оксалова кисилина и добре, че беше хубав ден днес та ги напръсках останалите 70 семейства. Колега valyo благодаря ти за точния и навременен отговор. Нещо ми е убегнала тази информация за лентите пак и небях в страната като ги е копувал баща ми той горкия е малко скаран с компютрите и форумите де да знае човека. Пак и есента се рои личното ми семейство и покрай галамацията с родилното и докторите, че и бабата на гости от Украйна неми остана време да си прегледам пчелните семейства.
А рояка хвана ли го :D
IvanLalev
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Ное 17, 2010 5:56 pm

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от IvanLalev »

Зарко написа:
volen777 написа:С 300 зора намерих оксалова кисилина и добре, че беше хубав ден днес та ги напръсках останалите 70 семейства. Колега valyo благодаря ти за точния и навременен отговор. Нещо ми е убегнала тази информация за лентите пак и небях в страната като ги е копувал баща ми той горкия е малко скаран с компютрите и форумите де да знае човека. Пак и есента се рои личното ми семейство и покрай галамацията с родилното и докторите, че и бабата на гости от Украйна неми остана време да си прегледам пчелните семейства.
А рояка хвана ли го :D
Kolegi iskam da vi popitam polzvali li ste TIMO VARO SAN eko briketi.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от valaz »

potomyk написа:тази година(все още е януари) ужас- над 10% загуби имам на семейства,сигурно ще мина 15%.а никога не съм имал повече от 2%.според мен се дължи на варостопа,бях сложил по 4 ленти.даже на някои им слагах по 5,че и пак имаше акар.егати
Откъде купи варостопа? Някъде из форума четох, че на изложението в Плевен, някаква фирма продавала варостопа по-евтино от Примавет. Да не би да си си купил от него? Аз си го купувам само от Примавет и до сега не съм имал проблеми. Този сезон още не съм ги преглеждал.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Варостоп и акар над 10% загуби имам на семейства

Мнение от Scutellator »

Миналата година и хора купували варостоп директно от завода също имаха оплаквания с изчезнали семейства.
Според мен ако се разровите из форума ще откриете че има пострадали хора третирали с най-различни препарати. И в повечето пъти всеки обвинява препарата с който е третирал.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”