Каква глупост направих

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Каква глупост направих

Мнение от dimich87 »

На 29 април цъфна при нас акацията и аз на бързо сложих магазините. Имам един лежак 24р. Преградих го на 2 и от едната страна останаха 6р пило и 4р мед и прашец, сложих и още 2 празни пити. В дръгата половина сложих 4р пило и една с мед и прашц, като си мислех че от тези 4р ще направя отвотка. Днеска отворих и погледнах отводката. Оказа се че и майката е там. Имаше една маточна чашка подготвена с личинка за майка. Отворих и другата част от кошера и видях навсякъде маточници и никакво прясно пило. Реших да разделя и сложих в един кошер 3 рамки от пилото с 3 големи маточника и оставих останалото също с 3 маточника. Дали ще е сполучлива тази моя манипулация? Акацията почети прецъфтява и липата гледам че ще цъфне.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Каква глупост направих

Мнение от toko652003 »

След 76-тия час се оставят само отворените маточници другите(запечатаните) се махат, ако си го спазил това условие нямаш грижи.
toko6520035927(Skype)
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Каква глупост направих

Мнение от Aleksey »

Определено ще се получи .Когато са залагани маточниците "отводката" е била силна и не бърза да залага на стари личинки.Единственния проблем ти е майката да се завърне от оплождане.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Каква глупост направих

Мнение от toko652003 »

Може и да има късмет човека, но така наслуки не е правилно.
toko6520035927(Skype)
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Каква глупост направих

Мнение от ba4o_ivan1976 »

dimich87 написа:На 29 април цъфна при нас акацията и аз на бързо сложих магазините. Имам един лежак 24р. Преградих го на 2 и от едната страна останаха 6р пило и 4р мед и прашец, сложих и още 2 празни пити. В дръгата половина сложих 4р пило и една с мед и прашц, като си мислех че от тези 4р ще направя отвотка. Днеска отворих и погледнах отводката. Оказа се че и майката е там. Имаше една маточна чашка подготвена с личинка за майка. Отворих и другата част от кошера и видях навсякъде маточници и никакво прясно пило. Реших да разделя и сложих в един кошер 3 рамки от пилото с 3 големи маточника и оставих останалото също с 3 маточника. Дали ще е сполучлива тази моя манипулация? Акацията почети прецъфтява и липата гледам че ще цъфне.
За другото не знам но липата няма да цъфне скоро - това е сигурно!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Каква глупост направих

Мнение от dimich87 »

Здравейте. Незнам защо така стана, но маточниците на едната отводка ги няма. Има само една маточна килиика отворена, а ввътре не можах да видя мама. Днеска е 12-тия ден. В другата отводка, от която вземах маточници, пило и пчели подобна ситуацията. Там единия маточник запечатан, другия от страни пробит и се виждаше мамата как мърда, а другите два просто липсваха. С мед са задръстили всяка празна килиика и двете отводки. На силната и сложих магазин. Мислех да извадя меда от две плодникови пити, но много нестабилни ми се сториха. Само като ги вдигнах и се изкривиха, нови са тези пити, миналата година последно са изградени без да е складиран мед в тях.
Кажете ми какво да направя? да сложа ли прясно пило на отводката, където няма маточници (има един, който са го отворили) или е възможно на 12-тия ден мамата да се е излупила?
Днеска придадох на едната отводка пита с прясно пило. Отворих да видя и другото семейство и там всичките маточници ги нямаше, предадох и там пита с прясно пило. Дали така се е получило защото семействата са напълнили навсякъде с мед? Има отдоре магазин, но в него се качват малко пчели. Дали не е станала отводката търтовка и търтовката да прегризва маточниците.
todorin
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Авг 16, 2011 11:54 pm

Re: Каква глупост направих

Мнение от todorin »

Много си припрян.Не е важно колко пчелни семейства имаш, а колко мед /доход/ си получил.Отводки се правят след акацията! Там където има прояден маточник и м айката още мърда, вероятно има друга по рано излюпена. Куп си съвременни кошери и почети малко повече литература.Без знания за биологията, какъвто и съвет да ти дадат ще сбъркаш.Отглеждай поне 3 пч.семейства за да можеш да правиш съпоставка на развитието им да се учиш в практиката.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Каква глупост направих

Мнение от dimich87 »

Нямаха излюпена майка, защото бяха маточниците на 12-13 дни. Тогава придадох на отводките прясно пило. На 3-тия ден оставих големите и кубави маточници. От тогава времето беше дъждовно и неподходящо за каквото и да било. Днеска позволи да погледна ситуацията. Оказа се същата история. Маточниците проядени в отводките и няма никой в тях. Та накрая обединих със семейства. Тази година не мога да правя повече отводки. Не мога да разбера обаче каква е причината изграден маточник от самата отводка да го унищожат след 10-12 дни?
bee101
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Мар 29, 2008 12:18 pm

Re: Каква глупост направих

Мнение от bee101 »

Ако са захранили 4 дневна личинка на четвъртия ден ще запечатат , а след още 8 дни се излюпва майка . 4+8=12 . Просто си пропуснал запечатан маточник при първия преглед . :)
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Каква глупост направих

Мнение от dimich87 »

bee101 написа:Ако са захранили 4 дневна личинка на четвъртия ден ще запечатат , а след още 8 дни се излюпва майка . 4+8=12 . Просто си пропуснал запечатан маточник при първия преглед . :)
За първи път чувам за излюпване на майка на 12-ти ден. Би ли пояснил ако не представлява проблем. Аз си мисля че майка се излюпва на 17-тия ден.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Каква глупост направих

Мнение от toko652003 »

Правилно е написал колегата след 12 дни, но на четиридневна личинка, т.е грешката е вярна.


Ето ти календара.Успех!
DSC03929_0.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”