назад

Друга паразитна болест – амебоза

Амебозата по пчелите се предизвиква от едноклетъчен паразит, който при неблагоприятни условия за живот и хранене преминава в по-трайна форма – овална или закръглена циста.

Паразитна болест на възрастните пчели, която обикновено се проявява заедно с нозематозата предимно в по-северните страни. Предизвиква се от едноклетъчният паразит, който при неблагоприятни условия за живот и хранене преминава в по-трайна форма – овална или закръглена циста.

Пчелите се заразяват при поглъщане на амебни цисти, попаднали в меда или водата им. В средния дял на червото от тях излизат самите амеби, които преминават в малпигиевите съдове. Там те се намножават и разрушават епителните им клетки. Поради това се нарушава функцията на съдовете – не могат да изхвърлят отпадъчните вещества от хемолимфата, които действуват вредно на организма.

Амебозата протича бавно и се проявява клинично от края на зимата до юни-юли. Благоприятствува се от същите спомагащи условия и признаците й са както на нозематозата. При аутопсия на болните пчели обаче малпигиевите съдове изглеждат удебелени и стъкловидни. Размножилите се там амеби се превръщат в цисти, които попадат с урината в задния дял на червото и се изхвърлят с изпражненията.

При невъзможност за облитане болните пчели изхвърлят изпражненията си в кошера (диария ). По такъв начин се заразяват други пчели. Разпространяването на заразата в други семейства и мерките за борба са както при нозематозата.

Болестта се причинява от вида амеба Malpighamoeba mellificae. Амебите паразитират в храносмилателната система на пчелите, ядат меки тъкани. Основният признак на амебиаза е рязък спад в броя на колониите. При това заболяване пчелите не умират в кошера, а по време на полета, така че в кошерите ще има малко мъртви индивиди.

В допълнение към намаляването на броя могат да се наблюдават:

  • увеличен корем;
  • диария;
  • остра неприятна миризма при отваряне на кошера.

Най-благоприятният период за живота на амебите е пролетно-есенният период.„Основното време“ на нозематоза е зимата или ранната пролет. Диарията при пчелите през лятото е много вероятно да показва заболяване при пчелите с амебиаза.

Амебите остават в тялото повече от 6 месеца. При кралиците болестта е мудна и трудно се диагностицира. Амебиазата при цариците се вижда най-добре през зимата.

За лечение на заболяването се предписват контактни и системни тъканни препарати. Първите са предназначени да спрат разпространението на амеби, а вторите убиват паразитите в тялото на пчелата.

екарства за контакт:

  • етофамид;
  • паромомицин;
  • клефамид;
  • дилоксанид фуроат.

Лекарствата се използват за лечение на паразитни инфекции и срещу чревни паразити.

Системните тъканни амебициди включват:

  • секнидазол;
  • метронидазол;
  • тинидазол;
  • орнидазол.

Лечението се основава на факта, че лекарствата проникват в тъканите и когато амебата се храни, тя умира.