Те са насекоми от семейството на осите и са най-големите познати жилещи насекоми. Стършелите са жилещи насекоми, които са част от рода на осите. Те са един от хилядите видове в разред Ципокрилите (Hymenoptera). Този разред включва също пчели, мравки и други оси. Оцветени са в кафяво и жълто и правят гнездата си в хралупите на дърветата или под покривите на къщите. По света съществуват много видове стършели, но в България е разпространен Европейския стършел, информира beniovmed.ucoz.com.
Стършелите са снабдени с жилещ апарат, разположен в задния край на коремчето. С жилото стършелът прави пробивна рана по кожата и в нея впръсква секрет, предизвикващ алергични реакции.
Стършелите имат размер около 5 см. Те са разноцветни и много от тях имат жълти или бели ивици, които контрастират спрямо кафеникавочервените или черните им тела. Главите им са по-светли на цвят. Те притежават антени, две крила, шест крака и жило в края на тялото им, свързано с жлеза, която отделя отрова.
Както при осите, семействата на стършелите умират през зимата, само някои оплодени женски оживяват до пролетта. Тогава те изграждат своето ново гнездо и сами развиват семействата си. Всяко семейство може да наброи до 800-1000 индивида. Както при повечето жилещи насекоми, стършелите нападат, когато направите рязко движение към тях в опит да ги хванете или отпъдите.
Стършелът е доста по-дружелюбен от осата. Ако се приближите към него, ще го видите по-скоро да пълзи назад и да бяга, вместо да напада. Точно поради тази причина обаче трудно ще отстраните стършел от затворено посещение, освен ако не успее да излети през отворена врата или прозорец.
Много опасен стършелът става, когато трябва да защищава гнездото си. Ако посегнете на гнездо от стършели, работниците от него ще ви нападнат енергично и безкомпромисно. Към стършелово гнездо трябва да се доближавате много внимателно – с бавни движения, като се стремите да не дишате по посока на питата.
Стършелът не консумира човешки храни и отпадъци, за разлика от осите.Той обича да хапва насекоми и различни вредители, поради което може да се каже дори, че е полезен вид. Въпреки това, стършелите могат да унищожат напълно цели плодове, още докато висят на дърветата. За храна на ларвите стършелите пренасят умъртвени от тях насекоми, между които и пчели. Убиват ги с помощта на челюстите си или жилото. Нападат ги по цветовете на растенията или на входа на кошерите. Убитата пчела стършела обхваща с краката си и отлита с нея.
Ужилванията от стършелите обикновено причиняват леки оплаквания, но могат да доведат и до алергични реакции или други сериозни симптоми. Отровата на стършелите съдържа хистамин, който може да предизвика тежки алергични реакции при хората.
В повечето случаи ужилването от стършел може да бъде лекувано чрез самолечение в домашни условия, но е необходима незабавна медицинска помощ, ако симптомите са тежки.
Стършелите са широко разпространени по света. Гнездата им могат да бъдат в близост до жилища или сред природата, като например в изгнили дървета или храсти.
Стършелите са по-склонни да ужилват, когато се чувстват застрашени. Един стършел може да ужили веднъж или няколко пъти, а понякога се роят и могат да причинят десетки или стотици ужилвания.
Жилата им са гладки и не отпаднат след ужилване, по това се различават от пчелите, които имат бодли на жилата си и ги губят при ужилване. Това означава, че те не оставят жилата си забити в кожата на човек както пчелите. Само женските стършели могат да ужилват.
Ужилването на стършела е опасно – отровата му съдържа специфични токсини; ако многократно бъдете ужилени от стършел, тези вещества се натрупват и могат да бъдат фатални за организма, предизвиквайки анафилактичен шок, който се прекъсва само с директно инжектиране на адреналин в сърцето.
Подобно на осите, стършелите не умират при ужилване и могат да жилят многократно. По това се различават от пчелата, която оставя жилото си в тялото на нападателя, минути след което умира.
Ако около или във вашето помещение сте открили гнездо на стършели, не се опитвайте да го прeмахнете без помощ от специалисти. Подобно на осите, стършелите могат да мобилизират цялото гнездо в защита от нападение, което е изключително опасно за човека. Правят го чрез феромона аларма и при този бедствен сигнал се задейства цялото семейство.
Не убивайте и стършел близо до гнездото, защото изпуска същия феромон. Ако все пак се случи, почистете внимателно всичко, което е било в контакт с трупа на насекомото – дрехите, кожата си, махнете и самото тяло на стършела от района на гнездото. Внимавайте и с парфюмите и тоалетните млека, те могат да се идентифицират като фалшив феромон и да предизвикат атака.