Мухата Senotaina tricuspis, причиняваща заболяването, е представител на сем. Sarcophagidae – месоядните насекоми, която в стадия си на ларва предизвиква миаза при пчелите, обяснява д-р Гургулова в „Пчеларски вестник“.
Женската е с дължина 5-8 mm, с жълтеникаво-бяла глава с черна лента по средата и две бели полоси отстрани. По тялото си има триъгълни черни петна върху сив фон. Женските са много повече от мъжките.
Мухите населяват хълмисти местности и са развиват в периода от юни до края на август. През годината мухата може да има две генерации. В слънчево време /рано сутрин/ тя напада пчелите по цветовете или дебне до кошера излизащите и връщащите се пчели. Мухата може да кацне на прелетната дъска и да напада пчелите от съвсем близко растояние. След като кацне върху тях, ражда ларвите си /I стадий/ между главата и гърдите.
ВНИМАНИЕ! В повечето случаи мухите нападат по-силните семейства, тъй като пчелите от тези семейства ги привличат с по-интензивния си летеж.
След като попаднат върху пчелите, ларвите проникват активно в гръдната кухина и започват да се хранят с мускулна тъкан и хемолимфа, като се превръщат във II стадий. След смъртта на инвазираната пчела /3-4 денонощия/ ларвите се превръщат в копрофаги /III стадий/ и изяждат мускулите и другите меки части на трупа. След като нараснат, ларвите се заравят в земята на дълбочина 20 см, какавидират и след 7-12 до 30 дни /в зависимост от околната температура/ се излюпва муха. Мухата презимува в почвата в стадий на какавида.
Инвазираните пчели показват смущения в летежа си, а по-късно и парализиране на крайниците. Болните пчели не могат да се движат, не могат да се задържат върху питите, падат на дъното, част от тях се опитват да излязат навън, падат от прилетната дъска. Болни и умрели пчели често се намират на дъното на кошера и на земята пред него. Диагнозата се поставя на базата на клиничните признаци, откриването на ларви в гръдната мускулатура на болни или умрели пчели и наличието на мухи в района на пчелина.
В борбата срещу тези неприятели се включват общи хигиенни мерки
– поддържане на чистота в пчелина, труповете на умрелите и болни пчели се събират ежедневно и изгарят. Теренът пред кошерите да бъде уплътнен. Препоръчва се поставяне на хартия, намазана с лепливо вещество или /по-добре/ съдове с вода върху покривите на кошерите, боядисани в бяло като примамки. По този начин се намалява значително броят на мухите в района на пчелина и се снижава степента на инвазия на пчелите.
Ст.н.с. д-р Калинка Гургулова